איך בוחרים עו"ד לרשלנות רפואית? 7 כללים שיעזרו לכם לקבל את ההחלטה הטובה ביותרמאת תאריך

איך לבחור עורך דין לרשלנות רפואית

לבחור עורך דין לרשלנות רפואית זו משימה לא פשוטה. לפתע "באמצע החיים" אתה מוצא את עצמך בסיטואציה לא מוכרת. עברת הליך רפואי שמטרתו הייתה לשפר את בריאותך הגופנית ואת איכות חייך אך למרבה הצער, לא כך רצה הגורל ולאחר ההליך הרפואי מצבך הפך גרוע יותר. כעת, אתה מחפש עורך-דין אמין שיוביל אותך במסע אל הצדק, כזה שאפשר לסמוך עליו שייצג אותך בכבוד ובחוזקה אל מול הגופים שפגעו בך ומול אלו שחובתם לפצות אותך.

אתם מסתכלים לאחור על ההליך הרפואי שעברתם, מחפשים מקרים דומים בגוגל, מדברים עם מכרים ואנשי מקצוע ולאט לאט מתחילים להבין שאולי ההתנהלות הרפואית בעיניינכם לא הייתה תקינה(?) אולי הרופא או בית החולים שכל כך סמכתם עליהם לא ביצעו את עבודתם כמצופה מהם? האם יכול להיות שבאופן הטיפול בכם, באבחון מצבכם או בבחינת ההיסטוריה הרפואית שלכם התרחשה רשלנות רפואית?

אתם מתחילים להרגיש נבגדים ומבולבלים, מרגישים שלא נעשה עמכם צדק. ציפיתם מהטיפול הרפואי לתוצאה X וקיבלתם Y.

אתם משתפים את בני המשפחה, חברים ועמיתים לעבודה והם ממליצים בתוקף שתפנו לעורך-דין שייצג אתכם. ולכל אחד מהם יש גם, כמובן,  עורך-דין מצויין להמליץ לכם עליו. אתם מחפשים עורך דין ברשת ואלפי מודעות קופצות ומציעות לכם הצעות שרק ממשיכות לבלבל אתכם.

עולות השאלות הבאות:

  • איך בוחרים עורך דין מתאים?
  • מה חשוב? מה לא חשוב?
  • מה כדאי לשאול?
  • האם כל עורך-דין מטפל גם ברשלנות רפואית?

אלו שאלות חשובות ומכריעות. לעורך דין שתבחרו לייצג אתכם תהיה השפעה ישירה על הגורמים הבאים:

  • סכום הפיצויים שתקבלופיצויי רשלנות רפואית יכולים להגיע למיליוני שקלים
  • מהירות הטיפול בתיק שלכםתיקי רשלנות רפואית יכולים להיגרר גם על פני כמה שנים
  • אופן הטיפול בכםהאם תקבלו יחס אישי ומענה פרטני על שאלותיכם

7 טיפים שיעזרו לכם לבחור עורך דין לרשלנות רפואית 

1

מצאו עורך דין שעוסק ברשלנות רפואית בלבד (או בעיקר)

 

בשוק קיימים עורכי דין רבים שעוסקים בנושאים רבים. לצורך העיניין, כל עורך דין שהוכר על ידי לשכת עורכי הדין בישראל ראוי לייצג אתכם בבית המשפט. עם זאת עורך דין שעיקר עיסוקו הוא למשל נדל"ן או תעבורה עלול למצוא עצמו לומד מחדש חומרים ופסקי דין או נתקל בבעיות משפטיות שעורך דין אחר שעוסק רק בתיקי רשלנות רפואית כבר "שוחה" בהם. בחירה בעורך דין שעוסק ברשלנות רפואית בלבד (או בעיקר) היא בחירה מקצועית שעתידה לקצר את כל התהליך ולתת מענה ראוי למקרה שלכם. 

2

וודאו שיש לו נסיון של שנים בתחום הרשלנות הרפואית

 

וודאו שעורך הדין שמולכם עוסק בעינייני רשלנות רפואית לפחות כמה שנים ושאתם לא מלקוחותיו הראשונים. פיצויים מתיקי רשלנות רפואית יכולים להגיע לסכומים גבוהים מאוד, הכל תלוי במידת הנזק שנגרם לכם. הפיצויים הללו הם הכסף שישרת אתכם בהמשך חייכם. ההבדל בין עורך דין חסר נסיון לעורך דין בעל נסיון ברשלנות רפואית עלול להבטא בהבדל שבין כשלון להצלחה. לכן אין להקל ראש בנסיון שמביא אותו העורך דין שתבחרו.
בעזרת טיפ מספר 5 תוכלו לוודא שלעורך הדין שמולכם יש נסיון ברשלנות רפואית.

3

שימו לב שעורך הדין בוחן את המקרה שלכם לעומק לפני שהוא מסכים לקבל את התיק

בין עורכי הדין בשוק קיימת תחרות רבה. המצב הזה גורם לעורכי דין רבים "למהר" לקבל תיקים חדשים מבלי שיש להם את הנסיון המתאים. תיקי רשלנות רפואית הם תיקים מורכבים, הם דורשים חשיבה, תכנון, בחינת מסמכים רפואיים ואף התייעצות עם רופאים מומחים. עורך הדין שבוחן את התיק שלכם צריך להחליט האם הוא חושב שבמקרה שלכם אכן התרחשה רשלנות רפואית או שלחלופין ההתנהלות הרפואית הייתה תקינה ולמרבה הצער לא צלחה. לאחר מכן, במידה והוא סבור שכן היתה רשלנות רפואית, הוא צריך להחליט אם יש בידיו את היכולת להוכיח את זה בבית המשפט. לצורך קבלת החלטה זו, עליו לעיין בראיות ובמסמכים הרפואיים שבידכם ו"לחקור" אתכם לפרטי פרטים לגבי המקרה שלכם.
כל זאת על מנת להכין את התיק שלכם לבחינה ע"י רופא מומחה, שיחד עם עורך הדין יגבש דעתו, האם במקרה זה מתקיימת רשלנות רפואית.

 

עם זאת, חשוב לומר, כי בהחלט ייתכן מצב שלמרות שעורך הדין בחן את תיקכם בחינה ראשונית מדוקדקת והיה סבור תחילה כי קרתה לכם רשלנות רפואית (ולכן קיבל את התיק). ורק בהמשך, לאחר כמה חודשים בהם נאסף כל החומר הרפואי והתייעץ עורך דין עם מומחה רפואי נתגלה לו שבתיקכם לא ניתן להוכיח כי קרתה רשלנות רפואית. זהו בהחלט מצב אפשרי שיש לקחת בחשבון שיכול לקרות גם לעורכי דין טובים ומנוסים. הוא כמובן עדיף על שנתיים או שלוש בהן תמתינו בציפייה ולבסוף "תפסידו" בבית משפט.

4

השוו את גובה שכר הטרחה שמבקש עורך הדין למחירים הנהוגים בשוק

שכר טירחה הוא השכר אותו יקבל העורך דין מתוך הסכום בו זיכה אתכם בית המשפט. שכר הטירחה המקובל הוא בין 20%-30%.

בית המשפט מחייב את הרופא או בית החולים הרשלני לשלם לנפגע, מעבר לפיצויים עבור הנזק, גם את שכר הטרחה של עורך הדין והוצאות נוספות בתוספת מע"מ .

נניח לדוגמא ששכר הטרחה שנקבע בחוזה עם עורך הדין הוא 20%. ובפסק הדין בתיק קבע לכם בית המשפט פיצויים מחברת הביטוח על סך 1,000,000 ₪ (שכוללים בתוכו את שכר טרחת העו"ד) השכר של עורך הדין יעמוד על 200,000 ש"ח ואתם תקבלו 800,000 ש"ח.

 

כאמור שכר טרחה לגיטימי בתיקי רשלנות רפואית ינוע בין 20-30%. שימו לב ששכר הטירחה שדורש מכם עורך הדין הוא מצד אחד, כמובן, לא גבוה מידי אך מצד שני חישדו גם בהצעת שכר טירחה נמוכה באופן קיצוני.

 

עורך דין שדורש לדוגמא  שכר טירחה של 5% כנראה מנסה "לשבור את השוק" אך סביר להניח שהוא שאינו מבין את כמות הזמן והעבודה שהוא יצטרך להשקיע בתיק רשלנות רפואית וסביר בהחלט להניח שלא יוכל לעמוד בהסכם שנכתב עמכם ויחזור בו בהמשך הדרך.

 

באופן טבעי ככל שעורך הדין מקצועי יותר ובעל שם ונסיון רב יותר כך שכר הטירחה שהוא ידרוש יהיה גבוה יותר. לעומת עורך דין מתחיל אשר עוד בונה לעצמו שם ונסיון ולכן ידרוש שכר טירחה נמוך יותר. אך מכיוון ששכר הטירחה יחושב באחוזים משווי הפיצויים הסופי שייקבע בבית המשפט, יש לקחת בחשבון את האפשרות שעורך דין מקצועי ובעל נסיון רב יוכל להשיג עבור לקוחותיו פיצויים גדולים יותר ובזמן קצר יותר.
כלומר, יכול להיות שישתלם לכם להתפשר על 2% בשכר הטירחה עבור שרותיו של עורך דין מנוסה שאולי ישיג עבורכם סכום פיצויים גדול יותר.

*שימו לב כי בתיקי רשלנות רפואית, מלבד שכר הטירחה, יש הוצאות נוספות עבור מימון חוות הדעת של רופאים מומחים בתחום שישמשו כעדויות בבית המשפט לכך שקרתה לכם רשלנות רפואית. הוצאות אלו לרוב ייגבו מן הלקוח בתחילת הטיפול בתיק ויכולות לעמוד על עשרות אלפי שקלים.

5

בקשו מעורך הדין רשימת לקוחות ממליצים שתוכלו לדבר איתם

"רשימת ממליצים" היא רשימה של שמות ומספרי טלפון של כמה לקוחות מן העבר שעורך הדין מוכן לספק ללקוחותיו על מנת שינהלו איתם שיחה קצרה אודותיו. באופן אישי, אני משתמש בכלל הזה בכל פעם שאני מעסיק איש מקצוע חדש. במיוחד כאשר מדובר באיש מקצוע שאצטרך להתנהל מולו לאורך זמן ואני יודע שאצטרך לסמוך עליו שיבצע את עבודתו נאמנה.

אנשי מקצוע, ועורכי דין ביניהם, מתייחסים לפגישה ראשונית עם הלקוח כ"פגישת מכירה". הם יודעים שכעת הם צריכים להציג את עצמם על הצד הטוב ביותר ושזו ההזדמנות שלהם להוכיח את עצמם ולסגור עסקה עם הלקוח. אין בהתנהלותה של פגישה ראשונית, חיובית ככל שתהיה, להעיד על המשך ההתנהלות עם אותו עורך דין לאחר החתימה על החוזה.

לכן, לבקש רשימת ממליצים מעורך-הדין איתו נפגשתם לראשונה היא בקשה לגיטימית ובעלת ערך רב. היא טומנת בחובה מספר יתרונות:

א. קיימת אפשרות שעורך הדין לא יהיה מוכן להציג לכם רשימת ממליצים. הוא עלול לטעון כי מדובר ב"חסיון עו"ד-לקוח" או כי הוא אינו חושב שזה רלוונטי וכדומה. תשובה כזו עלולה להעיד על כך שאין בידיו של אותו עורך דין לקוחות מן העבר שימליצו עליו בפה מלא. אולי כי לקוחותיו מהעבר לא מרוצים מיכולתיו כעורך דין או שחלקם התאכזבו ממנו בפן הבין-אישי, הסיבה כמובן לא משנה, העיקר כי תשימו לב שמדובר בתמרור אזהרה.

 

ב. אם קיבלתם מעורך-הדין רשימה עם כמה ממליצים סימן שיש לו כמה אנשים שימליצו עליו וזה כבר סימן חיובי. התקשרו אל אותם אנשים וספרו להם שאתם מעוניינים לשכור את שרותיו של אותו עורך-דין ושאלו מהי דעתם עליו, האם היה זמין לשאלות ועדכן אותם לאורך הטיפול בתיק? האם הם מרוצים מהתוצאה הסופית? כמה זמן לקח כל התהליך? וכו'. כמובן שאין צורך להיכנס לפרטים אישיים של המקרה שלכם או של הממליץ.
השדלו להתקשר לפחות לשלושה ממליצים כאלו ושמעו את חוות דעתם.

 

ג. כמובן שסביר להניח שאותו עורך-דין "הכין" את אותם לקוחות ממליצים לאפשרות שאולי תתקשרו אליהם בימים הקרובים לבקש את המלצותיהם אך אין בכך כדי להוריד מאיכותן של ההמלצות. אנשים שנפגעו מבעל מקצוע ימנעו בתוקף מלהמליץ עליו, ואלו שנהנו משרותיו של בעל מקצוע לרוב ימליצו עליו בשמחה.

6

שאלו את עורך הדין האם הוא מקושר עם 'רופאים מומחים' בתחום

על מנת להוכיח טענה בבית המשפט מסתמכים עורכי הדין גם של ההגנה וגם של התביעה על דעות של מומחים בתחום. במקרי רשלנות רפואית אותם מומחים, הם רופאים שמוכנים להעיד בבית המשפט. אם לצורך העיניין נפגעת מרשלנות רפואית במהלך ניתוח להסרת אפנדציט, עורך דינך יפנה לרופא אשר מומחיותו היא ניתוחים להסרת אפנדציט ויש לו נסיון רב בתחום זה, הוא ישלח אליו חומרים ועדויות וייבקש ממנו לכתוב "חוות דעת" על מה שקרה. חוות הדעת של אותו רופא מומחה תהווה גורם משמעותי בשכנוע בית המשפט שאכן התרחשה רשלנות רפואית במקרה שלכם ולכן יש לפצות אתכם.

ככל שהרופא המומחה בכיר יותר בתחום הרפואי, דעתו "נחשבת" יותר בבית המשפט ומשקלה באופן טבעי גדול יותר. ולכן, אם עורך דינכם מקושר עם רופא מומחה בכיר בתחום הרשלנות שקרתה לכם, זה יכול להוות יתרון משמעותי בבניית התיק.

7

בררו האם עורך הדין פנוי לקבל את התיק שלכם ולהקדיש לו זמן

כפי שכתבתי בכלל 3, התחרות הרבה בין עורכי הדין גורמת לכך ש לעיתים עורכי דין נוטים למהר לקחת על עצמם תיקים. לפעמים למרות שידיהם כבר מלאות.

חשוב להבין – הוכחת רשלנות רפואית בבית המשפט היא הליך ארוך שלוקח לפחות שנה (במקרה הטוב) אך לפעמים גם 2-3 שנים. כמובן שישנם עיכובים שאינם ניתנים לזירוז ונובעים מהעומס בבתי המשפט או אילוצים כאלו ואחרים. אך ישנם גם עיכובים שנובעים מכך שעורך הדין עסוק בעיניינים אחרים ואינו מתפנה לטפל בתיק שלכם. לכן הבהירו לעורך הדין כי אתם מצפים לטיפול מהיר ככל שניתן בתיק שלכם וודאו איתו כי הוא יפנה לכך את הזמן הראוי.

בנוסף עמדו על כך שתקבלו עדכונים בשוטף במצב התיק, הבהירו לעורך הדין שאתם מצפים ממנו להיות פנוי למענה על שאלותיכם.

 

לבסוף, וודאו מי יהיה זה שיטפל בתיק שלכם. ישנם משרדים שאומנם בפגישת ההכרות נפגשתם עם בעל המשרד, אולם הטיפול ברוב שלבי התיק יתבצע ע"י מתמחה או במקרה הטוב ע"י עו"ד בתיחלת דרכו.

לסיכום
בחירת עורך הדין שייצג אתכם היא לא פשוטה, אתם צריכים לבחור אדם  שניתן לסמוך עליו שיוביל אתכם למקום מבטחים. זו היא בחירה מכרעת שאין להקל בה ראש, היא במידה רבה תשפיע על חייכם בשנים הקרובות. אם יש לכם כל שאלה לגבי רשלנות רפואית אתם מוזמנים להשאיר תגובה למטה או לשלוח לי הודעה כאן.

רשלנות רפואית

עו"ד שלמה ברמץAuthor posts

לצערי במהלך הקריירה נחשפתי לתיקי רשלנות רפואית רבים שלא נעשה עמם צדק. מקרים אלו הניעו אותי להפוך לעו"ד עצמאי ולייצג נפגעי רשלנות רפואית נגד חברות הביטוח. נפגעי רשלנות רפואית עוברים תקופה קשה מנשוא. הם נאלצים להתמודד עם אתגרים פיזיים, נפשיים ובירוקרטים. לטובת לקוחותי – אני מכיר את כל השיטות ללא יוצא מן הכלל, ואני יודע כיצד מנצחים אותן, הניסיון שצברתי במהלך שנותי בענף הביטוח מאפשר לי לייצג את לקוחותי בצורה המקצועית ביותר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נגישות
× How can I help you?