המדריך המלא לנפגעי רשלנות רפואית


פרק שני:

קרתה לי רשלנות רפואית. מה עושים עכשיו?

בפרק זה נדון בפעולות שחשוב לבצע בתחילת התהליך על מנת להשיג את התוצאות הטובות ביותר

מחפשים עורך דין לרשלנות רפואית? אשמח לייצג אתכם.

אני עורך-דין לרשלנות רפואית עם נסיון-רב ועשרות לקוחות מרוצים. אתם מוזמנים לשלוח לי הודעה או להתקשר.

הקדמה

אם אתם סבורים שנפגעתם כתוצאה מרשלנות רפואית, אם הרופא התנהג באופן בלתי סביר ונגרם לכם נזק – הגיע הזמן לפעול במישור המשפטי. אני מודע לכך שמצב כזה עשוי להיות מבלבל ולעורר לא מעט חששות, אבל כעורך דין בעל ניסיון בתחום אני מציע לא להתמהמה ולהתייעץ עם עורך דין בהקדם האפשרי.

בחלק זה תמצאו מידע על איך נכון להתחיל לפעול – איך בוחרים עורך דין לענייני רשלנות רפואית, ממה כדאי להימנע, האם מותר לפנות לרופא הרשלן, כמה עולה לשכור את שירותיו של עורך דין ומי מממן את חוות הדעת הרפואיות. 

חשוב לי להבהיר כבר בשלב זה שהתנהלות עורכי הדין עשויה להשתנות ממקרה למקרה, בהתאם לנסיבות. במדריך זה תוכלו לקרוא את הטיפים וההמלצות שאספתי לאורך השנים, אולם אם אתם לא בטוחים כיצד לפעול אתם מוזמנים להתקשר אלי עוד היום, לייעוץ ראשוני ללא עלות לגבי המקרה שלכם.

קרתה לי רשלנות רפואית, מה כדאי לעשות?

אם אתם סבורים שהמקרה שלכם הוא מקרה של רשלנות רפואית על פי שלושת השלבים להוכחת רשלנות רפואית, או אם אתם מאמינים\חושדים שההתנהלות של הרופא, האחות או אנשי צוות בית החולים הייתה לא תקינה – חשוב לפעול במהירות לפי כללי הברזל הבאים:

פנו ישר לעורך דין

אל תתמהמו, וקבלו ייעוץ משפטי מעורך דין מנוסה בתחום. בחירה נכונה של עורך דין עשויה להיות קריטית להמשך התהליך ולהשפיע על סכום הפיצויים שתקבלו, אופן הטיפול בכם ומהירות הטיפול בתיק. קראו בהמשך המדריך איך הכי נכון לבחור עורך דין רשלנות רפואית. 

אל תפנו לגורם הרפואי שטיפל בכם ברשלנות

גם אם הייתם קורבן לרשלנות רפואית, אל תפנו לרופא, לבית החולים שבו עברתם הליך רפואי וגם לא לקופת החולים המבטחת. השאירו את הפנייה לעורך הדין שלכם. חשוב להבין שפנייה שתנוסח באופן לא מקצועי או תוגש במועד לא נכון 'אסטרטגית' עשויה להכניס את בית החולים/הרופא למגננה ולאפשר להם להכין את ההגנה שעשוייה לפגוע בכם. תנו לעורך הדין שלכם לקבוע את סדר הפעולות ולוח הזמנים. 

תפעלו במהרה ואל תיתנו לזמן לחלוף

חשוב להגיש את התביעה כמה שיותר מהר ובסמוך להתרחשות המקרה. תביעת רשלנות רפואית מתבססת לרוב על ההוכחה שהרופא הרשלן נהג בניגוד לפרקטיקה שהייתה מקובלת בעת התרחשות המקרה. ככל שיחלוף יותר זמן יהיה קשה יותר להוכיח מה הייתה הפרקטיקה הנהוגה בעבר. 

אם אתם חושבים שקרתה לכם רשלנות רפואית ואתם לא בטוחים מה לעשות, אתם מוזמנים להתקשר אלי. אני עורך דין בתחום הרשלנות הרפואית כבר הרבה שנים ואוכל להכווין אתכם כיצד לפעול. 

איך בוחרים עורך דין?

כאמור, לעורך הדין יש תפקיד מכריע בהגשת תביעה בגין רשלנות רפואית. זאת משום שלעורך הדין יש השפעה על התוצאה הסופית של התביעה: גובה הפיצויים, קצב הטיפול בתיק, אופן הטיפול ועוד. 

כאשר מגיעים לרגע בחירת עורך הדין לרשלנות רפואית עולות לא מעט שאלות: מה כדאי לשאול את עורך הדין? מה חשוב יותר ומה פחות? האם עורך הדין שפניתי אליו ידע לטפל כהלכה במקרה של רשלנות רפואית? כל אלה הן שאלות לגיטימיות וחשובות. כדי לענות עליהן ריכזתי עבורכם כמה טיפים מנצחים לבחירה נכונה של עורך לרשלנות רפואית:

1. שכרו את שירותיו של עורך דין שעוסק ברשלנות רפואית

שוק עריכת הדין הוא רחב ומגוון. למרות שמבחינה חוקית כל עורך דין רשאי לייצג אתכם בבית המשפט, כדי לקבל טיפול איכותי ומקצועי מומלץ להיעזר בעורך דין מנוסה ברשלנות רפואית. עורך הדין מצוי בחומר, מכיר את הפסיקה האחרונה ושינויי החוק או התקנות הרלוונטיים. כיצד תדעו שעורך הדין שאליו פניתם הוא עורך דין לרשלנות רפואית? לרוב הדבר יצויין באתר האינטרנט שלו, ולחלופין אפשר פשוט לשאול אותו. וודאו  שזה תחום התמחותו העיקרי ולא תחום התמחות נילווה.

2. וודאו שעורך הדין בוחן את המקרה שלכם לעומק

תיקי רשלנות רפואית נוטים להיות תיקים מורכבים, שדורשים בחינה מעמיקה של החומר, חשיבה ותכנון. 

תפקידו של עורך הדין הוא להחליט האם במקרה שלכם אפשר להוכיח רשלנות רפואית בבית המשפט או לחלופין האם התנהלות הצוות הרפואי הייתה תקינה אבל למרבה הצער לא צלחה (כלומר לא הייתה רשלנות רפואית). אם עורך הדין מאמין שהתרחשה רשלנות רפואית, עליו לבחון אם הוא יצליח להוכיח זאת בבית המשפט. הבחינה הזו נעשית באמצעות עיון במסמכים רפואיים, מכתבים רשמיים, ראיות ושיחות עם המטופל שנפגע מהרשלנות.

אם עורך הדין הזדרז לקבל את התיק שלכם, לא שאל הרבה, לא בדק או בחן לעומק – צריכה להידלק נורה אדומה. מומלץ לשכור את שירותיו של עורך דין שמקדיש זמן ומשאבים לבחינת התיק שלכם, ולא מקבל אותו משיקולים כלכליים בלבד.

עם זאת חשוב להדגיש שגם אם עורך הדין השקיע בתיק, בחן אותו באופן מדוקדק והיה סבור שאכן התרחשה רשלנות רפואית שניתן להוכיח בבית המשפט – התיק לא תמיד ייגמר בקבלת פיצויים. יכול להיות שעורך הדין יעמיק עוד בתיק, יתייעץ עם גורמי רפואה, יאסוף את כלל החומר ויבין שלא התרחשה רשלנות רפואית ואין טעם בהגשת תביעה לבית המשפט. זה מצב אפשרי שקורה לא פעם גם לעורכי דין טובים ומנוסים. 

3. השוו את גובה שכר הטרחה שמבקש עורך הדין למחירים הנהוגים בשוק

שכירת שירותיו של עורך דין היא הוצאה, שבמידה ותזוכו בבית המשפט תקבלו בעבורה פיצויי, אך בכל אופן מומלץ לא להתבייש ולברר מראש את פרטי תשלום שכר הטרחה של עורך דין ברשלנות רפואית. במרבית הפעמים שכר הטרחה נגזר מהסכום אותו תקבלו בבית המשפט, ועומד על 20%-30% מסכום זה. אם בית המשפט קבע שאכן הרופא הנתבע הוא רשלן, הוא לרוב יפסוק שמעבר לפיצויים עליו לשלם גם את שכר הטרחה של עורך הדין והוצאות נלוות נוספות. 

בדקו כמה אחוזים מתוך הסכום שתקבלו בבית המשפט עורך הדין מבקש לקבל כשכר טרחה – אם מדובר בשכר טרחה גבוה מאוד, נראה שמדובר בתמחור לא הוגן. מצד שני, גם תמחור נמוך מדי צריך לעורר חשד. עורך דין שגובה שכר טרחה נמוך בהרבה מהמקובל מנסה ככל הנראה לקבל כמה שיותר תיקים (כמות על חשבון מחיר) ולכן לא ישיקע מספיק בתיק שלכם. 

באופן טבעי, עורכי דין מנוסים ומקצועיים יותר יגבו שכר טרחה גבוה יותר. אולם מכיוון ששכר הטרחה מחושב כאחוז מגובה הפיצויים, אפשר להניח שעורך דין מקצועי ובעל נסיון רב יוכל להשיג עבור לקוחותיו פיצויים גדולים יותר ובזמן קצר יותר.

רוצים להתייעץ? אשמח לבדוק את התיק שלכם בחינם.

להכוונה ראשונית ללא עלות לגבי המקרה שלכם אתם מוזמנים להתקשר אלי או לשלוח לי הודעה.

4. בקשו רשימת ממליצים

חכמת ההמונים עשויה לסייע גם במקרה של בחירת עורך דין שייצג אתכם בתיק רשלנות רפואית. בקשו מעורך הדין רשימה של שמות ומספרי טלפון של כמה לקוחות מן העבר והתייעצו עימם. באופן אישי, אני משתמש בכלל הזה בכל פעם שאני מעסיק איש מקצוע חדש. במיוחד כאשר מדובר באיש מקצוע שאצטרך להתנהל מולו לאורך זמן ואני יודע שאצטרך לסמוך עליו שיבצע את עבודתו נאמנה.

הממליצים יספקו לכם מידע אותנטי המבוסס על החוויה האישית שלהם עם עורך הדין. תוכלו לשאול אותם שאלות שמעניינות אתכם ורלוונטיות להתנהלות מול עורך הדין. 

5. וודאו שעורך הדין מכיר רופאים מומחים בתחום של מקרה הרשלנות הרפואית שלכם

כאשר מתנהלת תביעת רשלנות רפואית בבית המשפט, עורכי הדין של התביעה וההגנה מבססים את טיעוניהם על חוות דעת של רופאים מומחים. חוות הדעת של הרופא המומחה היא גורם משמעותי בשכנוע בית המשפט שאכן התרחשה רשלנות רפואית במקרה שלכם ולכן יש לפצות אתכם. ככל שהרופא המומחה בכיר יותר בתחום הרפואי, דעתו "נחשבת" יותר בבית המשפט. ולכן, אם עורך דינכם מקושר עם רופא מומחה בכיר בתחום הרשלנות שקרתה לכם, זה יכול להוות יתרון משמעותי בבניית התיק.

6. בררו האם עורך הדין פנוי לקבל את התיק שלכם ולהקדיש לו זמן

חשוב להבין שתביעת רשלנות רפואית והדיון בה בבית המשפט הם תהליכים שאורכים זמן. בתי המשפט בישראל עמוסים, ולכן לא תרצו שהתיק שלכם יתעכב עוד בגלל אילוציו של עורך הדין, שאינו מתפנה לטפל במקרה שלכם. לכן הבהירו לעורך הדין שאתם מצפים לטיפול מהיר ומדויק. בקשו לקבל עדכונים על המצב השוטף של התיק, היו עם אצבע על הדופק ותשאלו את עורך הדין שאלות הבהרה לאורך הדרך. 

אם בכל זאת יש לכם ספקות לגבי הצורך בעורך דין או שאתם לא בטוחים שבחרתם את עורך הדין הנכון אתם מוזמנים לשלוח לי הודעה. אני עונה ל100% מהפניות שמגיעות אלי.

כמה עולה כל הסיפור?

כפי שהזכרתי, שכר הטרחה של עורך דין המטפל בתיק רשלנות רפואית נע בין 20%-30% מהסכום הפיצויים שנקבע בבית המשפט פלוס מע"מ. אם התובע הניזוק מרשלנות רפואית זוכה בתיק, בית המשפט יחייב את הצד הנתבע (הרופא, בית החולים או קופת החולים) בתשלום הוצאות עורך הדין.

בנוסף לשכר טרחת עורך הדין קיימות גם הוצאות בעבור חוות הדעת של המומחים המעידים בתיק. חוות הדעת הללו קריטיות להצלחתו של התיק, וההוצאות בגינן נעות בין 10,000 ל-20,000 שקלים לחוות דעת, גם על הוצאות אלה ניתן לקבל החזר מן הנתבעים במידה וזוכים בתיק. כדאי לדעת גם שבמקרים מסוימים, אם הלקוח מתקשה במימון חוות הדעת ישנה אפשרות להשיג מימון חיצוני. זאת בכפוף לכך שלתיק יש סיכויי הצלחה גבוהים בבית המשפט. 

האם ניתן להשיג חו"ד זולות יותר?

בהחלט כן. כמו בכל מקצוע בשוק החופשי גם בין הרופאים קיימים כאלו שגובים פחות כסף עבור חוות דעתם. אך לפני שחוסכים כסף בחוות הדעת, חשוב לזכור שהנתבעים (בית החולים, קופת חולים, רופאים) מולם אנחנו מתמודדים בבית המשפט, יצטיידו בחוות דעת של רופאים מן השורה הראשונה, שהן יקרות יותר. לכן לרוב לא מומלץ להתפשר על חוות דעת זולות.

איזה מסמכים צריך להביא לפגישה עם עורך הדין? 

בפשטות – כל מסמך רפואי שיש ברשותכם כעת. הכוונה היא לתוצאות בדיקות, סיכמוי מחלה/ניתוח מהרופא או מבית החולים, המלצות, תכתובות ותוצאות בדיקות. חשוב מאוד להקפיד ולא לפנות לגורמים הקשורים ברשלנות הרפואית ולבקש מהם מסמכים. אל תפנו לבית החולים, לקופת החולים או לרופא כדי להשלים מסמך כזה או אחר גם אם הוא נראה לכם קריטי להבנת המקרה. השאירו את העבודה הזו לעורך הדין שבחרתם.

אם אתם לא בטוחים אילו מסמכים להביא, מה חשוב יותר ומה פחות, אתם מוזמנים להתקשר אלי לשיחת ייעוץ קצרה.

מהי עבודת עורך הדין בבניית התיק?

בפגישה הראשונה עורך הדין הוא יבחן את המסמכים הרפואיים שלכם ויבצע תשאול ותחקור כדי לשמוע על האירוע מנקודת המבט שלכם. מכאן ואילך, עורך הדין יפעל כדי לבנות הפאזל הרפואי המשפטי המורכב – תיק הרשלנות הרפואית.

איך עורך הדין יעשה זאת?

ראשית, עורך הדין יתייעץ עם רופא מומחה בתחום שבו הלקוח נפגע

עורך הדין ירצה לוודא שאכן קיים קייס ברמה הרפואית. כלומר שהתנהגותו של הרופא המטפל הייתה התנהגותו רשלנית ובלתי סבירה. כפי שהזכרתי, עורך דין מנוסה ומקושר ידע לפנות למומחים מנוסים בתחום שיתנו חוות דעת מקצועית ומהימנה.

שנית, עורך הדין יבחן את התיק מבחינה משפטית

עורך הדין יוודא שניתן יהיה להוכיח את הרשלנות הרפואית בבית המשפט. כך למשל שקיימים מספיק מסמכים וראיות המעידים על הרשלנות של הרופא ועל הנזק שנגרם ללקוח.

לבסוף, עורך הדין יזמין חוות דעת רפואית

רק לאחר שעורך הדין בטוח שמדובר בתיק חזק הן מבחינה רפואית והן מבחינה משפטית הוא יזמין רופא לכתוב חוות דעת רפואית לקראת הגשת התביעה. הרופא שכותב את חוות הדעת ילמד את התיק הרפואי של התובע, יקבע מה הייתה הנורמה הרפואית המקובלת בתקופה שבה אירע המקרה, יצביע על התנהלות רשלנית של הרופא ויקבע שהנזק הוא תוצאה של התנהלות זו.

סיכום פרק שני

פנייה לעורך דין בשלב מוקדם היא צעד נוסף וחשוב בדרך לתביעה מוצלחת ברשלנות רפואית. חשוב לא להתפשר ולבחור עורך דין מקצועי ומנוסה, אבל גם כזה שאתם סומכים עליו ומסתדרים עימו.

בפרק הבא של המדריך אגיע לליבת התביעה בגין רשלנות רפואית: אסביר איך בדיוק מתנהלת תביעה כזו בבית המשפט, את מי תובעים וכמה זמן אורך כל התהליך. 

לשלוח לי הודעה

יש לכם שאלה בנושא רשלנות רפואית?

אתם מוזמנים לשלוח אלי שאלות, או להשאיר תגובה בתחתית העמוד. אני עונה ל100% מהפניות שמגיעות אלי.

כתיבת תגובה

נגישות