המדריך המלא לנפגעי רשלנות רפואית


פרק שלישי:

איך ואת מי תובעים ברשלנות רפואית?

בפרק זה אסביר על השלבים השונים בתביעות רשלנות רפואית

מחפשים עורך דין לרשלנות רפואית? אשמח לייצג אתכם.

אני עורך-דין לרשלנות רפואית עם נסיון-רב ועשרות לקוחות מרוצים. אתם מוזמנים לשלוח לי הודעה או להתקשר.

הקדמה

לאחר שבפרק הראשון של המדריך שאלנו האם קרתה לכם רשלנות רפואית ופרק השני דיברנו על החשיבות שבבחירת עורך הדין שיטפל בתיק שלכם, כעת הגיע השלב בו יש להגיש את תביעת הרשלנות הרפואית. 

התהליך עלול להראות מעט מסורבל ומלחיץ. אך אל דאגה, זו היא בדיוק הסיבה בגללה שכרתם עורך דין שינהל עבורכם את התיק ויטפל בכל מה שקשור להליך התביעה. עם זאת, אני רואה חשיבות רבה בכך שלקוחותיי יהיו ערים להתנהלות התביעה בבית המשפט ולשלבים השונים בו נמצא התיק שלהם. 

בדיוק בגלל זה אני מקדיש פרק שלם במדריך זה לשאלה: כיצד מתנהלת תביעת רשלנות רפואית?

בפרק זה של המדריך תמצאו מידע מפורט לגבי שלבי התביעה בתיקי רשלנות רפואית, באיזה בית משפט היא תתנהל ומתי אתם תידרשו להגיע לבית המשפט. קריאה מעמיקה של פרק זה תקנה לכם הבנה במושגים השונים וגם בסדר הפעולות מול בית המשפט. 

* חשוב לי להבהיר שהמדריך מתייחס לתיק סטנדרטי, אולם לכל מקרה ומקרה הנסיבות הפרטיות שלו, כך שיכולים להיות שינויים באופן התנהלות התיק וגם במשך הזמן בו הוא מתנהל. 

כיצד מתנהלת תביעת הרשלנות הרפואית?

כאמור בפרק 2,  שלב התביעה בבית המשפט יחל רק לאחר שנפגשתם ובחרתם עורך דין לרשלנות רפואית, ולאחר שהוא בחן האם קרתה לכם רשלנות רפואית, הסכים לקבל אתכם והחתים אתכם על כל המסמכים הדרושים. לאחר מכן אותו עורך דין איגד את כל החומר הרפואי הנוגע למקרה שלכם, והשיג חוות דעת מאנשי מקצוע (רופאים) שעליהם ייסתמכו טיעוניו בבית המשפט. רב בשלב זה תחל תביעת הרשלנות הרפואית.

כלומר, לאחר שעורך הדין בנה את התיק וקיבל את חוות הדעת הרפואיות שיוכלו לסייע בהוכחת הנזק שנגרם לנפגע (הליך שיכול להימשך גם מספר חודשים) יחל תהליך הגשת התביעה והדיון בה בבית המשפט.

תהליך התביעה מתבצע בחמישה שלבים עיקריים.

5 שלבים עיקריים בתהליך התביעה

שלב ראשון: הגשת כתב התביעה

בשלב ראשוני זה ישלח עורך הדין לבית המשפט ולנתבעים מסמך שנקרא "כתב תביעה" (כתב טענות) – זהו המסמך הראשון שיגיש עורך הדין לבית המשפט, והוא זה שבאמצעותו בעצם פותחים את הליך התביעה. במסמך זה יופיע פירוט תמציתי של עילות התביעה (למשל: רשלנות רפואית בלידה או שגיאה באבחון), פירוט עובדות המקרה, חוות הדעת הרפואיות, מסמכים רפואיים, וכל מסמך רלוונטי אחר – הכל בהתאם לשלושת השלבים להוכחת רשלנות רפואית.

במקביל להגשת כתב הטענות לבית המשפט הוא נשלח גם לנתבעים (בית החולים, הרופא, המטפל, קופת החולים או כולם יחד) לאחר שהם קיבלו מראש מעורך הדין גם מכתב אזהרה מקדים טרם תביעה. כך שניתנה להם ההזדמנות לפצות על הנזק ללא מעורבות משפטית.

שלב שני: הנתבעים מגישים כתב הגנה

בשלב זה יגישו הנתבעים (בית החולים, הרופא, קופת החולים וכו') לבית המשפט ולעורך הדין מסמך שנקרא "כתב ההגנה" מסמך זה כולל בתוכו את התגובה של הנתבעים לכתוב בכתב התביעה. הנתבעים נדרשים להגיש את כתב ההגנה תוך 60 יום מהמועד שבו קיבלו את כתב התביעה לידיהם. ברוב המקרים יכפרו הנתבעים בעובדות שהוצגו בכתב התביעה וינסו לטעון כי אי עוול בכפם בכל מה שקשור בטענותיו של התובע.

שלב שלישי: הנתבעים עורכים בדיקות לתובע

בשלב זה, לאחר הגשת כתב התביעה וכתב ההגנה, ניתנת ההזדמנות לנתבעים לבדוק את מצבו הרפואי של התובע על מנת שיוכלו להציג את עמדתם בבית המשפט. אם כן, האדם התובע לרשלנות רפואית, ייבדק על ידי רופאים מטעמו של הצד הנתבע, ובה בעת ייבחן התיק הרפואי שלו על ידי גורמים מקצועיים מטעם הנתבעים. הרופאים מטעם הנתבעים יגישו חוות דעת משלהם על מצבו הרפואי של התובע ועל הנזק שהם סבורים שנגרם לו, אם בכלל (הם בהחלט יכולים להכחיש כל נזק שהם קשורים אליו).

שלב רביעי: דיונים בבית המשפט

בשלב זה, לאחר שהתובע נבדק על ידי הנתבעים והם גיבשו את עמדותיהם בנוגע לתיק, יחלו הדיונים בבית המשפט. בבית המשפט יתנהלו בדרך כלל בין דיון אחד לשלושה דיונים (שלב זה נקרא בעגה המשפטית "קדם משפט") מטרתם של הדיונים היא להתמקד בחילוקי הדעות בין הצדדים. 

חשוב להבין: לרוב התובע שהוא הניזוק והנתבע שהוא המזיק (הרופא, בית החולים, קופת החולים) לא חלוקים בדעתם על כל עובדות המקרה. כלומר, ישנם פרטים ששני הצדדים יסכימו עליהם.

למשל: החולה הגיע לבית החולים במועד מסוים, הוא ערך בדיקה מסוימת ונאמר לו מה הן תוצאותיה עלולה להיות טענה ששני הצדדים מסכימים עליה.

בית המשפט מנסה למצות מתוך הדיון את נקודות המחלוקת, שבהן לכל אחד מהצדדים טענות אחרות: האם רופא סביר היה צריך לנהוג כך ולא אחרת? האם הרופא יידע מראש את המטופל על ההליך הרפואי? האם אבחון המחלה קרה בשלב מאוחר מידי? וכדומה. בדיונים הראשוניים בית המשפט מנסה להפריד בין ההסכמות לאי-ההסכמות.

הצעות לפשרה בהליך של גישור

חשוב לדעת שעוד בשלב הדיונים בבית המשפט ולפני שלב ההוכחות, בית המשפט ייעשה מאמצים גדולים על מנת להושיב את הצדדים למשא ומתן אצל מגשר ניטרלי, בכדי לסיים את התיק בפשרה. אצל המגשר ינסו הצדדים להסכים על המחלוקות ביניהם ועל גובה הפיצויים. ואכן, אפיק הפשרה עשוי להיות יעיל בהחלט. למעשה, למעלה מ 90% מתיקי הרשלנות הרפואית מסתיימים בפשרה, ואין בכך שום דבר פסול. פעמים רבות הפשרה משתלמת לשני הצדדים וחוסכת לשניהם זמן יקר.

אם הושגה פשרה בין הצדדים הם יפעלו לפי ההסכם ביניהם והדיון בבית המשפט ייפסק לאחר שבית המשפט יתן תוקף של פסק-דין לפשרה. נפרט בהרחבה על הליך הגישור והפשרה בפרק הרביעי של המדריך. 

שלב חמישי: שלב ההוכחות

אחרי הדיונים הראשוניים שנערכו בבית המשפט, ובמידה והצדדים לא הצליחו להגיע לפשרה בהליך הגישור, ייקבע תאריך לשלב הבא בתהליך – שלב ההוכחות. 

שלב זה מוקדש לרוב לחקירת העדים מטעם הצד הנפגע (התובע) ומטעם הצד הפוגע (הנתבעים). בתביעת רשלנות רפואית מדובר בעדים מומחים שהגישו את חוות דעתם הרפואית מטעם התביעה ומטעם הנתבעים. מטבע הדברים, המומחים מטעם הנתבע ינסו להוכיח שלא הייתה התנהגות רשלנית, בעוד המומחים מטעם התובע יבקשו לטעון שלא רק שהייתה התנהגות רשלנית, אלא שהיא זו שגרמה באופן ישיר לנזק אצל התובע.

* בשלב זה עורכי הדין משני הצדדים יחקרו את העדים מעל דוכן העדים, ייתכן שגם התובע (הנפגע) בעצמו ייצטרך להעיד ולהיחקר בשלב זה.

לסיכום שלב זה יגישו הצדדים (התובע/ת והנתבעים) סיכומים של שלב הוכחות, בדרך כלל בכתב.

בתום שלב ההוכחות (ולאחר קבלת הסיכומים) השופט ייתרשם מהמידע, העדויות והטיעונים שהוצגו בפניו וייתן פסק דין בתום תקופה מסוימת.

בפסק הדין יתייחס השופט לעילות התביעה וראשי הנזק שהציגו התובעים ולטענות ההגנה של הנתבעים, ובסופו יקבע מה החלטתו – האם אכן התקיימה רשלנות רפואית ומה גובה הפיצויים שיקבל התובע מהנתבע. אם הצדדים אינם מרוצים מפסק הדין עומדת להם הזכות לערער על החלטת השופט לערכאה עליונה. 

אם יש לכם ספקות או חששות לגבי ההליך ואתם לא בטוחים איך לפעול ומה תפקידכם בתהליך אתם מוזמנים לפנות אלי כאן. אני עורך דין בתחום הרשלנות הרפואית כבר הרבה שנים, וליוויתי הרבה מאוד לקוחות שנפגעו כתוצאה מרשלנות רפואית. נוכל לשוחח ואכווין אתכם כיצד מומלץ לנהוג. 

רוצים להתייעץ? אשמח לבדוק את התיק שלכם בחינם.

להכוונה ראשונית ללא עלות לגבי המקרה שלכם אתם מוזמנים להתקשר אלי או לשלוח לי הודעה.

כמה זמן זה לוקחת תביעת רשלנות רפואית?

משך הזמן שבו יתנהל התיק משתנה ממקרה למקרה, ותלוי בגורמים שונים כמו עורך הדין שתבחרו, קצב עבודתו, ראיות והוכחות חדשות שיופיעו בתיק תוך כדי הדיון ועוד.

זמן ממוצע מהפגישה הראשונה עם עורך הדין ועד החלטת השופט בתום התביעה הוא כשנתיים.

את מי תובעים בתביעת רשלנות רפואית?

בעילת רשלנות רפואית ניתן לתבוע כל גורם שנתן לכם טיפול רפואי. לרוב נתבעים אחד מהגורמים הבאים (אחד מהם או כמה מהם יחדיו):

  1. קופת החולים
  2. בית החולים
  3. הרופא המטפל עצמו (או איש צוות רפואי אחר שהתרשל)
  4. גורם רפואי אחר

אותם גופים מבוטחים על ידי חברת ביטוח. הם יעבירו את כתב ההגנה שלהם ואת התביעה אל חברת הביטוח. לרוב מי שישלם את הפיצויים, במידה וזוכתם בתיק, תהיה חברת הביטוח. נדבר בהרחבה על הפיצויים בפרק החמישי והאחרון של המדריך.

מתי צריך להגיע לבית המשפט?

ככלל, לפני תחילת שלב הדיונים לא תצטרכו להגיע לבית המשפט. ברוב המקרים תצטרכו להגיע לבית המשפט בשלב ההוכחות ובמקרים מסוימים גם בשלב הדיונים, לפי החלטת השופט. לא מדובר בהגעה מאסיבית מדי אל בית המשפט, אלא בסך הכל, פעמיים או שלוש במהלכו של כל התיק. 

ייתכן כי בשלב הוכחות תדרשו גם לדבר בבית המשפט, אך לא בכל המקרים. במידה וכן, עורך הדין שלכם ינחה וידריך אתכם לפני כן. 

באיזה בית משפט תתנהל התביעה?

כדאי להבדיל בין סוג הערכאה (בית משפט שלום או מחוזי) לבין המיקום הגיאוגרפי של בית המשפט, כלומר באיזה עיר יתקיים הדיון.

מבחינת ערכאה, תביעות שניתן לשער כי הנזק בהן הוא עד סכום של 2.5 מיליון שקלים יידונו בבית משפט השלום. תביעות של למעלה מ2.5 מיליון שקלים יידונו בבית המשפט המחוזי.

מבחינה גיאוגרפית הדיון ייערך במקום מושבו של הצד הנתבע. כך למשל אם הנתבע הוא בית חולים רמב"ם בית המשפט שתוגש בו התביעה הוא חיפה. הכלל הוא שתביעה נגד קופת החולים יכולה להתנהל בכל עיר (כי לקופה יש סניפים בכל עיר) ותביעה נגד נגד בית חולים תתנהל בעיר בה נמצא בית החולים.

סיכום פרק שלישי

חשוב לי להזכיר כי המידע המוצע בפרק זה של המדריך הוא אמנם חשוב מאוד לצורך הבנת התהליך, אך חשוב לזכור כימי שמטפל בכל הדברים הללו בעבורכם הוא עורך הדין שבחרתם. עורך הדין ילווה אתכם ממש מהרגע הראשון של התביעה, יכווין אתכם לאורך כל הדרך עד לקבלת החלטת בית המשפט. 

אם אתם חוששים מאורך ההליך ורוצים לקבל הבהרה לגבי אחד מהשלבים או להתייעץ עם עורך-דין לפני שאתם מתקדמים –  אתם מוזמנים לפנות אלי בחינם כאן. אני עונה ל100% מהפניות שמגיעות אלי. 

יש לכם שאלה בנושא רשלנות רפואית?

אתם מוזמנים לשלוח אלי שאלות, או להשאיר תגובה בתחתית העמוד. אני עונה ל100% מהפניות שמגיעות אלי.

כתיבת תגובה

נגישות