המדריך המלא לנפגעי רשלנות רפואית


פרק רביעי:

איך מוכיחים רשלנות רפואית בבית המשפט?

נדבר על שלושת השלבים להוכחת רשלנות רפואית ותהליך הבחירה של מומחה רפואי

מחפשים עורך דין לרשלנות רפואית? אשמח לייצג אתכם.

אני עורך-דין לרשלנות רפואית עם נסיון-רב ועשרות לקוחות מרוצים. אתם מוזמנים לשלוח לי הודעה או להתקשר.

הקדמה

לאחר שבפרק השלישי דיברתי על איך עורך הדין מגיש תביעה כנגד הרופא, בית החולים, או קופת החולים בהם טופלתם – כעת, נראה מה קורה כאשר התביעה יוצאת לדרך. מכאן והלאה יהיה זה תפקידו של עורך הדין להוכיח שאכן נפגעתם כתוצאה מרשלנות רפואית ושהתנהגותו של הרופא המטפל הייתה בלתי סבירה. 

מלבד הוכחת הרשלנות הרפואית בבית המשפט, אפרט גם על מערך הגישור והפשרה בתביעות רשלנות רפואית. תביעות רבות של רשלנות רפואית מסתיימות בסופו של דבר בפשרה מחוץ לכותלי בית המשפט, לכן חשוב שתהיו מודעים גם לאפשרות זו. כמובן שאי אפשר לדעת מראש כיצד המקרה שלכם יסתיים, אך כדאי שתכירו את כל האפשרויות שעומדות בפניכם.

איך מוכיחים רשלנות רפואית?

אחרי שהתביעה יצאה לדרך, תפקידו של עורך הדין יהיה להוכיח לשופטי בית המשפט שאכן אירעה לכם רשלנות רפואית ובעקבותיה נגרם לכם נזק. הוכחת רשלנות רפואית בבית המשפט היא קריטית, משום שכידוע לא כל טעות של הרופא או של הצוות המטפל נחשבת בהכרח לרשלנות רפואית.

אם עדיין אינכם בטוחים האם קרתה לכם רשלנות רפואית קראו את המאמר בחן את עצמך: האם קרתה לי רשלנות רפואית? או פנו אלי לקבלת ייעוץ.

במהלך הוכחת הרשלנות הרפואית בבית המשפט, חלקכם בתור לקוחות הוא מינורי וכל שעליכם לעשות הוא להישמע להנחיותיו של עורך דינכם ולהופיע בבית המשפט בעת הצורך. עם זאת, אני חושב שבתור לקוחות חשוב שתכירו את דרכי הפעולה של בית המשפט.

על מנת להוכיח קיומה של רשלנות רפואית יפעל עורך הדין ב-3 שלבים:

 1. יצביע על התנהגות רשלנית של הרופא
 2. יראה שלמטופל (הלקוח שלו) נגרם נזק
 3. יוכיח שקיים קשר סיבתי בין ההתנהגות הרשלנית לבין הנזק שנגרם למטופל

שלב ראשון: מוכיחים שהרופא נהג ברשלנות

בשלב זה עורך הדין יפעל על מנת להוכיח לבית המשפט שהטיפול הרפואי שהלקוח שלו קיבל מהרופא שונה מן הנורמה הרפואית המקובלת בעולם הרפואה.

הכוונה היא שעורך הדין יוכיח שהבדיקה, הטיפול או ההליך שבוצעו במטופל היו בלתי סבירים, ושרופא סביר אחר היה מתנהג אחרת אם הוא היה נמצא באותן נסיבות. עורך הדין יראה זאת, בראש ובראשונה, על ידי הבאת עדים מומחים מהתחום הרפואי המדובר, שייתמכו בטיעוניו לרשלנות רפואית.

לדוגמא, אם המקרה עוסק ברשלנות רפואית בסרטן, עורך הדין יזמין לבית המשפט אונוקולוג מומחה שיחווה את דעתו על המקרה. אם המקרה עוסק באי מתן הסכמה מדעת יזמין עורך הדין לבית המשפט מומחה רפואי-משפטי.

בנוסף, עורך הדין יעשה שימוש בחומר רפואי רלוונטי למקרה (מתוך התיק הרפואי שלכם) ובמסמכים רשמיים כמו חוזרים רפואיים של משרד הבריאות על מנת לחזק את טיעוניו. חוזרים אלו מעידים על הפרקטיקה הרפואית בה יש לנהוג במצבים רפואיים שונים בהתאם להנחיות משרד הבריאות. 

* חשוב להבין: כאשר רופא מטפל בפציינט הוא לא נדרש 'להמציא את הגלגל'. ברוב המקרים קיים פרוטוקול שמתווה את האופן שבו הרופא ובית החולים נדרשים לפעול בכל סיטואציה. כך למשל, בהינתן תסמין מסוים או מחלות רקע מסוימות של המטופל, ישנן בדיקות שהרופאים מחויבים לערוך על פי נהלים ברורים.

כדאי לדעת שההתייחסות לנורמה הרפואית הסבירה היא הנורמה שהייתה מקובלת בזמן שמקרה הרשלנות הרפואית התרחש. כלומר אם הרשלנות התרחשה לפני 3 שנים ובינתיים היה שיפור טכנולוגי כלשהו ששינה את האופן שבו הרופאים נוהגים, הרשלנות הרפואית תיבחן בהתאם לפרקטיקה שהייתה נהוגה בזמן שהטיפול הרשלני אירע. 

שלב שני: מוכיחים שלתובע נגרם נזק

בשלב זה על עורך הדין להוכיח שללקוח שלו נגרם נזק בלתי-הפיך לאחר הטיפול הרפואי. הנזק יכול להיות נזק פיזי (למשל פגיעה בתפקוד, כאב או פציעה), נזק נפשי או נזק כספי (למשל אדם שידו נקטעה בגלל רשלנות רפואית וכעת לא יכול עוד לעסוק במקצוע שבו עסק. כתוצאה מכך הוא נפגע כלכלית).

בבית המשפט יעלו שאלות שונות במטרה לוודא שאכן נגרם נזק לתובע.

כך למשל ישאלו בבית המשפט:

 • האם התובע נפצע?
 •  האם איכות חייו השתנתה לרעה לאחר ביצוע הטיפול הרפואי?
 • האם אתם סובל מנכות פיזית או נפשית לאחר הטיפול הרפואי?
 • האם התובע איבד את יכולתו המלאה/חלקית לעבוד ולפרנס את עצמו?
 • האם קיימת פגיעה ביכולת קוגניטיבית של התובע משפיעה על איכות חייו?
 • האם התובע נדרש ו\או יידרש להוציא כסף רב על טיפולים?
 • האם בעתיד התובע יצטרך לשלם בעבור עזרה סיעודית (עזרת צד ג')? 

עורך דין עם נסיון בתיקי רשלנות רפואית, מכין תשובות לשאלות אלה מבעוד מועד ונעזר בעדויות של רופאים ומומחים שיכולים להצביע על הנזק בעת הצורך. בהמשך, אם בית המשפט יהיה סבור שאכן נגרם נזק לתובע, שהוא תוצאה ישירה מההתנהגות הרשלנית, הוא יקבל החלטה על סמך חוות הדעת שהביאו שני הצדדים ועל סמך התרשמתיו מהטיעונים, ולפי כך יעריך את שיעור הנזק.

שלב שלישי: מוכיחים קשר סיבתי בין הנזק לרשלנות

השלב השלישי הוא השלב החשוב והמשמעותי ביותר להוכחת רשלנות רפואית בבית המשפט. שלב זה הוא בעצם ליבת הוכחת הרשלנות הרפואית. בשלב זה עורך הדין יבקש להראות שהתרחשותו של הנזק שהוכח בשלב השני היא תוצאה ישירה שנגרמה אך ורק בעקבות הרשלנות שהוכחה בשלב הראשון.

כלומר עורך הדין ייצור קשר ישיר (סיבתי) בין הנזק שנגרם לתובע לבין ההתנהגות הרשלנית של הרופא הנתבע.

בבית המשפט ובכתב בטיעונים, המושג המרכזי שבו ישתמש עורך הדין הוא "אך ורק"

עורך הדין יוכיח לשופטים שהנזק הוא תוצאה "אך ורק" של ההתנהגות הרפואית ולא נבע משום סיבה אחרת. אילולא ההתנהגות הרשלנית של הרופא – הנזק לא היה נגרם למטופל. 

רק במידה ועורך הדין יוכיח את שלושת השלבים המוזכרים לעיל (רשלנות + נזק + קשר סיבתי) יקבע בית המשפט כי התרחשה רשלנות רפואית וכי יש לפצות את הנפגע בפיצויים עבור הנזק שנגרם לו.

אי-יכולת להוכיח כל אחד משלושת השלבים תמנע מבית המשפט להכריז כי התרחשה רשלנות רפואית במקרה שלכם.

רוצים להתייעץ? אשמח לבדוק את התיק שלכם בחינם.

להכוונה ראשונית ללא עלות לגבי המקרה שלכם אתם מוזמנים להתקשר אלי או לשלוח לי הודעה.

איך בוחרים מומחים רפואיים למתן חוות דעת רפואיות?

כפי שוודאי כבר הבנתם, בחירה מוצלחת של המומחה הרפואי שיכתוב את חוות הדעת, היא חשובה ביותר למען הצלחת התיק בבית המשפט.

לכן, על עורך הדין שלכם לבחור בקפידה את המומחים רפואיים שיעידו לטובתכם בבית המשפט.

הבחירה צריכה להיות מושפעת ממספר פרמטרים:

 • תחום המומחיות של הרופא
  עורך הדין יקפיד לבחור מומחה שמתאים לסוג הרשלנות הרפואית שחוויתם
 • העיסוק היום-יומי של המומחה
  ככל שמדובר במומחה שפעיל בתחום ובקיא בפרקטיקה, כך עדותו תחשב מהימנה יותר ובית המשפט יוכל להתבסס עליה
 • מעמדו של המומחה בעולם הרפואה
  איך הוא נתפס בעיני בית המשפט, האם הוא 'אוטוריטה' בעיני הקהילה הרפואית והמדעית בישראל
 • תפקידים שביצע
  אם התביעה הוגשה נגד מחלקה מסוימת בבית חולים מסוים, מובן שיש חשיבות לכך שהמומחה עבד בעבר במחלקה זהה

התרשמות אישית מהמומחה הרפואי

מלבד כל הפרמטרים שהוזכרו, ישנה חשיבות רבה גם להתרשמות הבלתי אמצעית של עורך הדין מהרופא המומחה. עורך דין מנוסה ידע להבחין האם למומחה יש יכולת עמידה ונכונות להעיד בבית משפט. 

צריך להבין שבבית המשפט יופיעו כמה מומחים רפואיים, גם מהצד של הנתבעים. לכן יכול לקרות מצב שבו הרופא המומחה שאמור להעיד לטובת התובע פוגש בבית המשפט קולגה בכיר ממנו שמעיד לטובת הצד השני. עורך דין טוב ידע לאתר מומחים רפואיים שניתן לסמוך עליהם שיעמדו בתוקף על חוות דעתם בבית המשפט ויעידו לטובתינו גם אם הדבר עלול להשפיע על האופן שבו הם נתפסים בעיני הקולגות שלהם. 

היכולת לאתר את המומחה הרפואי המתאים היא אינה עניין של מה בכך, ומאפיינת עורכי דין מקצועיים ומנוסים. אם אתם רוצים לשמוע עוד על דרך בחירת המומחים הרפואיים בתביעת רשלנות רפואית אתם מוזמנים לשלוח לי הודעה. אוכל להסביר ולהכווין אתכם בשמחה. 

מה מצופה מהרופא המומחה שנבחר?

 • בקיעות בתיק
  ללמוד את התיק הרפואי של החולה ואת המקרה שקרה לו לפרטי פרטים.
 • הצבעה על הנורמה
  לקבוע מה היתה הנורמה רפואית (רף הטיפול המחייב) המקובלת במועד התרחשות הטיפול הרשלני של החולה הנפגע

  לדוגמא: אם הארוע הוא לידה שהתרחשה לפני 6 שנים, צריך לקבוע מה היתה הנורמה המקובלת בלידות לפני 6 שנים ולא מה מקובל כיום
 • להוכיח את הרשלנות
  להסביר ולפרט בדיוק מה הם הצעדים שבוצעו בניגוד לנורמה הרפואית
 • לאמוד את הנזק
  להעריך באחוזים את הנזק שארע לחולה בעקבות הטיפול הרשלני
 • להצביע על הקשר סיבתי
  להעיד כי הנזק הוא תוצאה ישירה של הרשלנות
 • הגשת חוות דעת בכתב
  לכתוב חוות דעת שמשקפת את כל הסעיפים לעיל ולהגיע לבית המשפט על מנת להעיד

עלות חוות הדעת הרפואיות 

חוות הדעת הרפואיות הן קריטיות להצלחתו של התיק, וההוצאות בגינן נעות בין 10,000 ל-20,000 שקלים לחוות דעת כבר בתחילת התיק. לרוב ניתן להסתפק בחוות דעת אחת אך יש מקרים מורכבים בהם נצטרך שתיים או אפילו שלוש חוות דעת ממומחים בתחומים רפואיים שונים. כאמור, את חוות הדעת נצטרך להשיג כבר בתחילת התהליך על מנת לבנות את התיק.

חוות הדעת הן הוצאות שמוכרות על ידי בית המשפט, ובמידה וניזכה בתיק, נקבל החזר עבור הוצאה זו מן הנתבעים.

כדאי לדעת שישנה אפשרות, ללקוחות שמתקשים במימון חוות הדעת, להשיג מימון חיצוני (מעין הלוואה) מחברות לגיטימיות שפועלות בתחום. זאת בכפוף לכך שלתיק יש סיכויי הצלחה גבוהים בבית המשפט.

פשרה בתיקי רשלנות רפואית

כפי שכבר הזכרתי בתחילת הפרק, תביעות רשלנות רפואית לא תמיד נגמרות בבית המשפט. למעשה, מעל ל90% מתיקי הרשלנות הרפואית מסתיימים בפשרה בין הצדדים. זה קורה משום שכבר בתחילת הדיון המשפטי, השופט פונה לצדדים ומציע להם לפנות להליך גישור כדי להגיע לפשרה מחוץ לכותלי בית המשפט. 

אם שני הצדדים מסכימים ללכת לגישור, יש הפסקה במשפט והצדדים מתנהלים זה מול זה.

במסגרת הליך הגישור הצדדים מגיעים למשרדו של המגשר. בתחילה ייפגשו שני הצדדים עם המגשר יחד. בהמשך כל צד ייפגש עם המגשר בנפרד, וייעלה בפניו טענותיו וסכום שהיה מוכן לקבל כפיצוי או לתת כפיצוי במקום להמשיך את הדיון בבית המשפט. המגשר מנסה להביא את הצדדים אל העמק השווה ולהגיע לפשרה בנוגע לסכום הפיצוי שיינתן.

אם בזכות הליך הגישור, שני הצדדים הצליחו להגיע להסכמה ביניהם, הם יבקשו מבית המשפט לתת תוקף של פסק-דין לסיכום ביניהם על מנת להפסיק את ההליך המשפטי. לעומת זאת, אם הצדדים לא הגיעו להסכמה, הדיון המשפטי יימשך כרגיל מאותה נקודה שבה נפסק. אם בהמשך יהיו מוכנים הצדדים לפשרה הם יוכלו לפנות שוב לבית המשפט לטובת הפסקת ההליך המשפטי.

כדאי לדעת ששופטי בית המשפט לא יודעים מה נאמר במסגרת תהליך הגישור. הם לא מודעים לטענות שנידונו ולויכוחים בין הצדדים, אלא רואים את הסיכום הסופי בין הצדדים בלבד.

מתי כדאי להתפשר?

כדאי לעשות שימוש בגישור כאשר מגלים תוך כדי הדיון בבית המשפט או הדיונים המקדימים שכוחם של הטיעונים שלנו חלש יותר ממה שחשבנו בהתחלה (למשל אם הנתבעים הביאו טיעונים חזקים ועדים שתומכים בהם), או אם מלכתחילה הראיות שברשותנו לא מספיק חזקות.

לחלופין, אם ניכר כי הצד השני מבין שבסופו של דבר יהיה עליו לפצות את הנפגע, אינו מעוניין להמשיך במשפט ומציע הצעת פשרה נדיבה, עדיף לחסוך זמן יקר וללכת להליך הגישור על מנת למצוא פשרה. 

*חשוב לציין: הלקוח שותף לכל שלבי הגישור. את ההחלטה האם להתפשר בתיק או לא, מקבל אך ורק הלקוח.

עורך דין מנוסה ידע מתי כדאי לקבל את הצעת הפשרה. מתוך ניסיונו והיכרות עם תיקים קודמים הוא ידע להעריך את סיכויי הצלחת התיק, ובנוסף ידע "לקרוא" את השופט ולדעת האם אכן פשרה היא הפתרון העדיף במקרה הנדון. אם אתם לא בטוחים אם כדאי לכם להתפשר או אם אתם חשים לא בטוחים לגבי התהליך אתם מוזמנים לפנות אלי.

היכרות עם עבודתו של עורך הדין יכולה לשפר את מידת השליטה וההבנה שלכם במקרה הרשלנות הרפואית. בחלק הבא במדריך נדבר על פיצויים בגין רשלנות רפואית, נסביר כיצד הם מחושבים ובגין אילו נזקים אפשר לקבל פיצויים. 

יש לכם שאלה בנושא רשלנות רפואית?

אתם מוזמנים לשלוח אלי שאלות, או להשאיר תגובה בתחתית העמוד. אני עונה ל100% מהפניות שמגיעות אלי.

כתיבת תגובה

נגישות