המדריך המלא לנפגעי רשלנות רפואית


פרק חמישי:

פיצויים עקב רשלנות רפואית

בפרק זה אסביר איך נקבע סכום הפיצויים ומי הם הגורמים שצריכים לפצות אותנו

מחפשים עורך דין לרשלנות רפואית? אשמח לייצג אתכם.

אני עורך-דין לרשלנות רפואית עם נסיון-רב ועשרות לקוחות מרוצים. אתם מוזמנים לשלוח לי הודעה או להתקשר.

הקדמה

מטבע הדברים, אחד הנושאים שלקוחותיי מתעניינים בו כבר בפגישתינו הראשונה הוא נושא הפיצויים. אדם שחווה פגיעה פיזית עקב טיפול רפואי, שמונעת ממנו להתפרנס או לחזור לחייו הרגילים טרם הארוע הרשלני, טבעי שיירצה לדעת האם הוא זכאי לפיצויים, ובמידה וכן מה הסכום לו הוא יהיה זכאי.

מכיוון שתיקי רשלנות רפואית הם תיקים מורכים ואין לדעת כיצד ייתפתח התיק בבית המשפט, אני נמנע מלענות באופן מידי על השאלה "כמה פיצויים אקבל?" אני מסביר ללקוח כי עלי ראשית לבחון את התיק ואת החומר הרפואי לעומקו לפני שאוכל להעריך את סיכויי הצלחתו ולאחר מכן את גובה הפיצויים.

רק אחרי שבחנתי את התיק, פניתי לרופאים מומחים וקראתי את חוות דעתם (הראשונית), אחזור אל הלקוח ואתן לו את הערכתי הגסה לגבי גובה הפיצויים שמגיעים לו. לסבירות דעתי כל עורך-דין שנוהג אחרת מבטיח הבטחות-שווא שאינן מבוססות, ויש להיזהר מכך.

מה מטרת הפיצויים ברשלנות רפואית?

כפי שהסברתי בפרק 4 של המדריך, על מנת להיות זכאי לפיצויים, יש להוכיח תחילה שאכן אירע מקרה של רשלנות רפואית על פי שלושת השלבים להוכחת רשלנות רפואית (רשלנות, נזק וקשר סבתי). רק במידה ועורך הדין, באמצעות חוות הדעת הרפואיות, הצליח להוכיח רשלנות רפואית בבית המשפט, יפנו השופטים לדון בגובה הפיצוי.

המטרה המרכזית של פיצויים ברשלנות רפואית היא להשיב את הניזוק (ככל שניתן) למצב שבו היה ערב התרחשות הנזק. למשל אם הוכח שבעקבות הרשלנות הרפואית התובע הפך לנכה ולכן הוא לא יכול עוד להמשיך ולעבוד, ייקבע לו בית המשפט פיצוי על השכר שהפסיד ועל השכר שהוא יפסיד בעתיד עקב נכותו. או במילים אחרות, יידון בית המשפט בגובה הנזק שנגרם לו ובנזקים השונים שנגרמו לתובע.

* עדיין לא בטוחים שקרתה לכם רשלנות רפואית? בחן את עצמך, האם נפגעת מרשלנות רפואית?

בגין אילו נזקים אפשר לקבל פיצויים?

סוגי רשלנות רפואית שונים עלולים לגרום לתובע נזקים מסוגים שונים: נזק כלכלי, נזק פיזי או נזק נפשי. בהתאם לכך, ניתן לקבל פיצויים בגין נזקים שונים שנגרמו כתוצאה ממקרה הרשלנות. אם אתם לא בטוחים לגבי הפיצויים במקרה שלכם, אתם מוזמנים לפנות אלי לשיחת ייעוץ והכוונה.

בית המשפט רשאי לפסוק לתובע, בין השאר, את הפיצויים הבאים:

פיצויים בגין הפסד שכר ופנסיה

בית המשפט יפצה אדם שנפגע מרשלנות רפואית, נגרמה לו נכות, ומכיוון שאינו יכול לעבוד יותר נפגעה הכנסתו ונפגעה היכולת לחסוך לעת זיקנה.

כך לדוגמא: אדם שהכנסתו קטנה בשל הנזק שנגרם לו מרשלנות רפואית יהיה זכאי לקבל את שיעור הקיטון בגובה הנזק שבית המשפט החליט עליו. אם הכנסתו של אדם היתה 10,000 ₪ ובית הבמשפט החליט כי נכותו היא 30%, הוא יפוצה בגין כל חודש בסך 3,000 ₪ (בד"כ גם משכורותו בפועל קטנה בשיעור דומה).

בנוסף, יתווסף לפיצוי, סכום הכסף לפנסיה שאמור היה אותו אדם לחסוך אילו שכרו לא היה נפגע.

פיצויים בגין הוצאות רפואיות בעבר ובעתיד

במקרים רבים הרשלנות הרפואית גורמת לתובע נזק פיזי, המצריך הוצאות רפואיות כמו רכישת תרופות ועזרים רפואיים, הסעות לבתי חולים ומוסדות טיפול, פיזיותרפיה לכל החיים, טיפול פסיכיאטרי לכל החיים וכיוצא באלה. באמצעות הפיצוי משלמים לתובע את ההוצאות שהוציא או שהוא עתיד להוציא בשל הנזק שנגרם לו.

פיצויים בגין כאב וסבל וקיצור תוחלת החיים

פיצויים שניתנים בעקבות הסבל הפיזי והכאבים שנגרמו לתובע שתוצאה מהרשלנות הרפואית. כאן בית המשפט נותן הערכה ע"פ ניסינו, והיא משתנה משופט לשופט. בנוסף, ניתן לקבל פיצוי בגין קיצור תוחלת החיים במצב שבו הרשלנות של הגורם המטפל הביאה לקיצור חייו של הניזוק.

עבור קיצור תוחלת חיים, ישנן טבלאות רפואיות המבטאות את קיצור שנות החיים לכל מחלה, ביחס לממוצע חייו של גבר או אשה. קיצור תוחלת חיים יקבע ע"י רופא מומחה.

פיצויים בגין עזרת צד ג'

פיצויים המכונים גם פיצויים בגין 'עזרת הזולת'. הכוונה היא למצב שבו בן משפחה מדרגה ראשונה נדרש ללוות את הניזוק, לקחת אותו לבדיקות וטיפולים, ליווי צמוד בבית החולים, וכתוצאה מכך מוציא הוצאות כמו ימי חופש, נסיעות וכו'. 

פיצויים בגין שיקום

אדם שניזוק כתוצאה מרשלנות רפואית זקוק לא פעם לשיקום והתאמת סביבת חייו למצבו החדש. כך למשל, יש להתאים את הבית לצרכיו של אדם נכה (שיפוץ מקלחת, הרחבת כניסות שיתאימו למעבר עם כסא גלגלים), הקצאת חדר בבית למטפל קבוע, רכישת ציוד יום-יומי בהתאם לאופי הפגיעה. למשל ביגוד מיוחד, נעליים אורטופדיות, רכישת רכב מותאם להסעת אדם נכה, מנוף להרמה והורדת מהמיטה ועוד. 

פיצויים בגין הוצאות משפטיות

כפי שהזכרתי בפרק 3 של המדריך, בית המשפט יפסוק גם פיצויים עבור שירותיו המשפטיים של עורך הדין שליווה אתכם מתחילת התיק ועד לקבלת פסק הדין. כלומר, תפוצו בעבור שכר טרחת עורך הדין, שמתבטא באחוזים מתוך הסכום הכללי שבית המשפט פסק או שהוסכם עליו בגישור.

בנוסף ייתקבלו גם פיצויים בעבור עלות חוות הדעת הרפואיות שנדרשו לצורך הדיון המשפטי. 

איך מחשבים את הנזק שנגרם?

אם כן, כפי שהזכרתי לעיל, הפיצויים ברשלנות רפואית מחושבים לפי הערכת הנזק שנגרם לתובע. את הנזק נהוג לחלק לשתי תקופות. נזק שקרה בעבר ונזק עתידי. חישוב הנזק שכבר קרה הוא יחסית פשוט וניתן לאמוד אותו בקלות יחסית. עם זאת, אומדן הנזק העתידי הוא עניין טיפה יותר מורכב, ויישנם מספר חוקים שצריך להכיר ולכן לא אגע בו במדריך זה.

אם תרצו לקבל פירוט מורחב על איך מתבצע תחשיב-נזק אתם מוזמנים ליצור איתי קשר ואסביר לכם בשמחה.

רוצים להתייעץ? אשמח לבדוק את התיק שלכם בחינם.

להכוונה ראשונית ללא עלות לגבי המקרה שלכם אתם מוזמנים להתקשר אלי או לשלוח לי הודעה.

תחשיב הנזק של הצדדים

בתחילה בית המשפט יבקש משני הצדדים להגיש לו תחשיב נזק. כלומר, לאמוד מה ערכו הכספי של הנזק שנגרם לתובע שנפגע כתוצאה מהרשלנות הרפואית. התחשיב הזה נערך בעיקר לצרכי פשרה, כך שעל בסיסו בית המשפט יציע לצדדים הצעה בלתי פורמלית בשלב מוקדם של המשפט. אם הצדדים מקבלים את ההצעה, הרי שהם הגיעו לפשרה ביניהם ויינתן פסק דין על בסיס הפשרה. אם לא, המשפט ימשיך לשלב ההוכחות. 

בתחשיב הנזק שמכינים הצדדים יפורטו הפרטים הרפואיים של התובע, הטיפולים וימי האשפוז להם נזקק והנכות שנגרמה לו כתוצאה מהטיפול הרפואי. על בסיס פרטים אלה ייחשב כל צד את הנזק שנגרם. כך למשל אם התובע שנפגע צריך היה להיעזר בשירותי הסעה על מנת להגיע לטיפול 5 פעמים, בעת עריכת תחשיב הנזק עורך הדין של התובע יבדוק מה הייתה עלות ההסעה ויכפיל את הסכום ב-5.

* תחשיב הנזק מבוסס על פסקי דין שניתנו בערכאות של בית המשפט המחוזי או העליון.

איך מחשבים את גובה הפיצויים?

אם הצדדים לא קיבלו את הצעת בית המשפט, ממשיכים כאמור לדיון משפטי מלא שבו עורך הדין של התובע יוכיח שהגורם המטפל פעל ברשלנות רפואית. לאחר הוכחת הרשלנות והוכחת התרחשותו של הנזק, בית המשפט יקבע את שיעור הנזק. בית המשפט עושה זאת באמצעות חישוב ההוצאות השונות של הנפגע וההפסדים שהפסיד כתוצאה מהנזק.

כך למשל:

חישוב פיצוי בגין הפסד שכר ופנסיה

בית המשפט ייקח את נתוני השכר והפנסיה של הנפגע מרשלנות רפואית ויכפיל אותם בשנים בהם קיימת פגיעה (בין אם הנכות חלקית או מלאה). כלומר, בית המשפט יכפיל את הסכום באחוזי הנכות.

לדוגמא: נניח שהתובע הנפגע הוא אדם בן 62 שמרוויח 150,000 שקל בשנה. אם בעקבות הנזק התובע לא יוכל לעבוד לצמיתות, בית המשפט יחשב 150,000 שקלים בשנה כפול 5 שנים (שבהן הנפגע אמור היה להמשיך לעבוד עד הפנסיה אילולא התרחשה הרשלנות הרפואית).

חישוב פיצוי בגין הוצאות רפואיות בעבר ובעתיד

על-מנת לחשב את הפיצויים בגין ההוצאות הרפואיות, מחשבים את העלות של תרופות, עזרים רפואיים, נסיעות שהיה בהן צורך לשם הטיפול הרפואי (למשל נסיעה באמבולנס), טיפולי פיזיותרפיה, הוצאות פסיכיאטריה וכו'.

חישוב פיצוי בגין כאב וסבל וקיצור תוחלת החיים

בית המשפט אומד את הכאב והסבל שנגרמו לנפגע מרשלנות רפואית, ומסתמך על פסקי דין קודמים שניתנו בנושא. לרוב פיצוי זה נע בין עשרות למאות אלפי שקלים. 

חישוב פיצוי בגין עזרת צד ג' (עזרת הזולת)

בית המשפט יחשב את הוצאות הליווי של בן משפחה מדרגה ראשונה ובהן ימי החופש שנדרש להקדיש לנפגע מרשלנות רפואית, נסיעות וכו'.

עורך דין עם נסיון בתיקי רשלנות רפואית יידע להכווין אתכם ולשאול את השאלות הנכונות על-מנת לגעת בכל הנושאים בגינם מגיע לכם לקבל פיצויי.

כיצד מקבלים את הפיצויים שבית המשפט פוסק?

מי מעביר את הפיצויים?

את הפיצויים מקבלים בצ'ק או בהעברה בנקאית מחברת הביטוח שמבטחת את הגוף הרפואי, או מחברת הביטוח הממשלתית 'ענבל' המבטחת את בתי החולים הממשלתיים או ישירות מבית החולים או קופת החולים שנמצאו אשמים. הפיצויים יינתנו בהתאם לסכום שקבע השופט בפסק דינו.

מה עם הגמלה שקיבלתי מהביטוח הלאומי בגין נכות כללית?

אם לתובע נגרמה נכות כתוצאה מהרשלנות הרפואית שחווה, עורך הדין יגיש בשמו תביעה לפיצויים מהביטוח הלאומי כבר בתחילת התיק בשלב הגשת התביעה. הגמלה שתתקבל מהביטוח הלאומי תקוזז מסכום הפיצויים שיפסוק בין המשפט.

אם אתם זקוקים לסיוע בתביעת הפיצויים המגיעים לכם מהביטוח הלאומי אתם מוזמנים לפנות אלי.

מה עם הגמלה שקיבלתי מביטוח הבריאות הפרטי שלי?

בניגוד לגמלה המתקבלת מהביטוח הלאומי, גמלה מביטוחים פרטיים לא תקוזז מהפיצויים שפוסק בין המשפט. לכן למעשה התובע מקבל גם גמלה מביטוח-פרטי וגם את הפיצויים מהנתבע.

פסיקת הפיצויים וקבלתם מחברת הביטוח מסמנות למעשה את סוף התהליך של תביעת הרשלנות הרפואית. כמובן שעם קבלת הפיצויים יש לוודא שהסכום שנפסק בבית המשפט עבר במלואו לתובע. 

פיצויים ברשלנות רפואית – סיכום

קבלת הפיצויים עקב הרשלנות הרפואית שקרתה היא רגע מיוחל עבור נפגעי רשלנות רפואית. מצד אחד, התהליך הגיע לסיומו, הפגיעה שקרתה לכם קיבלה הכרה והגורם שהתנהל ברשלנות נאלץ לשלם פיצויים. אך מצד שני, מתחילים עכשיו חיים חדשים, עם נכות או מוגבלות מסויימת ואיכות חיים שונה מזו שהייתם רגילים לה.

מעבר לשירות שאני מעניק ללקוחותיי בהתעקשות על קבלת הפיצויים שמגיעים להם עקב ההליך הלא הוגן שהם עברו, אני רואה בתפקידי גם שליחות מוסרית. אני מאמין שתביעות נזיקין מסוג רשלנות רפואית מהוות גורם ביקורת חשוב ביותר על מערכת הבריאות ושיש להן חשיבות מכרעת בהשתפרותה ובמניעת מקרי רשלנות רפואית מלחזור על עצמם.

זהו החלק החמישי והאחרון של המדריך המלא לנפגעי רשלנות רפואית. אם אתם מרגישים שיש לכם עוד שאלות שלא נענו, אתם מוזמנים ליצור איתי קשר ואני אשמח לענות על כל שאלה.

יש לכם שאלה בנושא רשלנות רפואית?

אתם מוזמנים לשלוח אלי שאלות, או להשאיר תגובה בתחתית העמוד. אני עונה ל100% מהפניות שמגיעות אלי.

כתיבת תגובה

נגישות