סוגי רשלנות רפואית: תחומים רפואיים בתביעות רשלנות רפואית

לכל מקרה של רשלנות רפואית יש פן משפטי ופן רפואי. במאמר זה תוכלו ללמוד על סוגי רשלנות רפואית שונים בפן הרפואי. מכיוון שעולם הרפואה מכיל בתוכו אלפי תחומים ותתי-תחומים, ריכזתי בעבורכם את העיקריים שבהם.

מבחינת החוק הישראלי יש להוכיח רשלנות רפואית בשלושה שלבים, אם אתם סבורים שנפגעתם מרשלנות רפואית ישנן 14 שאלות ברשלנות רפואית שיעזרו לכם להבין האם במקרה שלכם ניתן להוכיח רשלנות רפואית בבית המשפט.

סוגי רשלנות רפואית בהליכים רפואיים

סוגי רשלנות רפואית בניתוחים

ניתוח הוא אולי ההליך הרפואי המורכב ביותר. ככזה הוא דורש מהרופא המנתח ומבית החולים התנהלות רפואית מקצועית ומדוייקת. בניתוחים יש סוגי רשלנות רפואית רבים בהתאם לסוג הניתוח. לפעמים הנזק ייחשב כרשלנות בניתוח ולפעמים כחלק מן הסיכון המחושב שהסכים עליו המנותח לפני בביצוע הניתוח (במידה ולא הסכים . על כך יחליט רופא מומחה בתחומו שייבחן את המקרה לעומקו. קרא\י עוד על רשלנות רפואית בניתוחים.

מחלות לב

סוגי רשלנות רפואית מחלות לב

מחלות לב בדרך כלל מאופיינות על ידי דופק לב לא סדיר או כאבים ואי נוחות בחזה. את תסמינים אלו צריך לזהות הרופא המטפל ולהתייחס אליהם ברצינות רבה. אבחון שגוי של מחלת לב שם את המטופל בסכנה מיידית לחוות התקף-לב. כישלון בהאזנה לתלונות המטופל, אי-עריכת בדיקות מקיפות או התעלמות מההיסטוריה הרפואית של המטופל עלולים להוביל את הרופא המטפל למסקנה שגויה ולאבחון המטופל במחלה חמורה פחות.

אבחון שגוי או מאוחר

סוגי רשלנות רפואית אבחון

לאבחון שגוי של מחלה או בעיה רפואית יכולות להיות השלכות הרות אסון על מצבו הרפואי של המטופל. אבחון שגוי עלול לגרור טיפול תרופתי בלתי מתאים ואף הליכים רפואיים מורכבים יותר כמו ניתוחים שלא לצורך. אי-אבחון של מחלה בזמן עלול גם כן לגרום להרעה במצב המטופל ואי מתן טיפול רפואי מתאים.

על-מנת למנוע רשלנות רפואית באבחון שגוי או מאוחר כאלו פועלים הרופאים על פי נהלי עבודה (נורמות) שמוכרים ומקובלים על ידי האסכולה הרפואית. במידה ועורך דין לרשלנות רפואית יוכיח כי הרופא נהג שלא על פי הנורמה המקובלת וכתוצאה מכך הסיק מסקנה שגוייה באבחון מצב המטופל שגרמה לנזק יזכה את לקוחותיו בפיצויים גין הנזק שנגרם להם.

קרא\י עוד אודות רשלנות רפואית באבחון שגוי או מאוחר.

טיפול תרופתי​

סוגי רשלנות רפואית תרופות

טיפול תרופתי שגוי יכול להתבטא במספר דרכים. למשל במתן תרופה שאינה מתאימה למצבו הרפואי של המטופל, במתן זריקה שגוייה על ידי האחות או בטעות בבחירת המינון הנכון ע"י הרופא המטפל. כמו כן, רישום תרופה שהמטופל אלרגי אליה או תרופה שעלולה להגיב באופן שלילי עם תרופות אחרות שצורך המטופל עשויות להיחשב גם כן כרשלנות במתן טיפול תרופתי. בנוסף, מחוייב הרופא המטפל להזהיר את המטופל על השפעות אפשריות במתן התרופה בעת הרישום.

הריון ולידה

סוגי רשלנות רפואית הריון

תקופת ההריון אמורה להיות מהמשמחות ביותר בחיי היולדת ובן זוגה. במהלך ההריון עוברת המטופלת בדיקות ניתור קבועות על מנת לוודא את שלומה ואת שלום העובר ולאבחן בזמן :

א.כל סיבוך אפשרי שעלול לסכן אותה או את העובר.
ב. אבחון שלמות העובר ע"י בדיקות מקדימות הקיימות בסל הבריאות ויידוע ההורים על בדיקות חיוניות שאינן קיימות בסל הבריאות. אי-סדרים בבדיקות שגרתיות אלו או אי-מתן תשומת לב לתסמינים מסויימים עלול להיחשב כרשלנות רפואית בהריון או בלידה. מה שמכונה גם כהולדה בעוולה.

כמו כן במהלך הלידה על הרופא לנטר בכל עת את מצב היולדת ומצב העובר ולפעול על פי נהלים ברורים. כל זאת על-מנת להבטיח את שלום היולדת והעובר.

–> קרא\י עוד אודות רשלנות רפואית בהריון

–> קרא\י עוד אודות רשלנות רפואית בלידה

סוגי רשלנות רפואית ברפואת שיניים

סוגי רשלנות רפואית רפואת שיניים

רשלנות דנטלית או רשלנות ברפואת השיניים תקבע כאשר הטיפול של רופא השיניים או סייעיו הוא מתחת לסטנדרט המקובל בנורמה הרפואית. לרבות מקרים כמו פגיעה בעצב הלשוני תו"כ הליך עקירה, גרימת נזק עיצבי תוך כדי הטמעת שתלים, גרימת נזק תו"כ הסרת שיני בינה, גרימת נזק בחלל הפה, בעצמות הלסת, טיפול אנטיביוטי לא מספק לפני הליך דנטלי כירוגי ועוד.

חשוב לציין שפרוצדורה כמו עקירת שן בינה כלואה, או טיפול שורש, או שיקום פה, או שיקום פה ופנים ראוי שיעשה ע"י מומחה ברפואת שיניים עם תת התמחות מיוחדת בתחום.

מחפשים עורך דין לרשלנות רפואית? אשמח לייצג אתכם.

אני עורך-דין לרשלנות רפואית עם נסיון-רב ועשרות לקוחות מרוצים. אתם מוזמנים לשלוח לי הודעה או להתקשר.

מחלות עם גידול ממאיר (סרטן)

סוגי רשלנות רפואית סרטן

אבחון מוקדם של סוגי סרטן רבים יכול להיטיב רבות עם מצב המטופל בעתיד. אבחון מוקדם יכול לדוגמא למנוע את התפשטות המחלה או את הצורך בכימותרפיה או בהקרנות. בסטנדרטים הרפואיים המקובלים קיימות מספר בדיקות אותם צריך הרופא המטפל לבצע על מנת לאפשר גילוי מוקדם של סרטן; ביופסיה, CT ,MRI ,CT עם חומר ניגוד, ממוגרפיה בתלת מימד, (US) אולטרא סאונד בתלת מימד, בצירוף ממוגרפיה, אבחון גנטי לסוגיו וכדומה.

במקרים רבים של רשלנות רפואית המטופל התלונן בפני הרופא על סימפטום מסויים של המחלה, אך הרופא כשל בביצוע כל הבדיקות הנדרשות, לא ביצע את הבדיקה בזמן או כשל בניתוח תוצאות הבדיקה (כשל של מפענח הבדיקה במיוחד בבדיקת דימות) וכתוצאה מכך לא אובחנה המחלה הסרטנית בזמן, או שאובחנה מחלה והיא כלל אינה קיימת.

–> קרא עוד אודות רשלנות רפואית בסרטן ומחלות עם גידול ממאיר

סוגי רשלנות רפואית נוספים

 • קריאה שגויה או התעלמות מתוצאות בדיקות מעבדה
 • ניתוח שלא צורך
 • טעות כירוגית בניתוח או במיקום הניתוח
 • מתן תרופתי שגוי או מינון שגוי
 • מעקב וטיפול לקוי לאחר הליך רפואי
 • שחרור מוקדם מן הנדרש
 • התעלמות או חוסר התייחסות להיסטוריה רפואית של המטופל
 • כשלון בדרישת בדיקה מתאימה למטופל
 • כשלון בזיהוי סימפטומים
 • אי קבלת הסכמה מדעת
 • אבחון שגוי או מאוחר של מחלה גנטית

על מנת להבין האם נפגעת מרשלנות רפואית אני ממליץ לענות על 14 השאלות הבאות ברשלנות רפואית. ולקרוא את המאמר שלושה שלבים להוכחת רשלנות רפואית בבית המשפט.

להורדה בחינם: המדריך המלא לנפגעי רשלנות רפואית 2021

הורידו עכשיו את המדריך שכתבתי לנפגעי רשלנות רפואית, וקבלו תשובות לכל השאלות שיעמדו בפניכם בתהליך של תביעת רשלנות רפואית.

אולי יעניין אותך גם:

כתיבת תגובה

נגישות