עורך דין לרשלנות רפואית: איך לבחור עו"ד לתביעת פיצויים? (7 טיפים)

לבחור עורך דין לרשלנות רפואית זו משימה לא פשוטה. "באמצע החיים" אתה מוצא את עצמך בסיטואציה לא מוכרת. עברת הליך רפואי שמטרתו הייתה לשפר את בריאותך הגופנית ואת איכות חייך אך למרבה הצער, לא כך רצה הגורל ולאחר ההליך הרפואי מצבך הפך גרוע יותר. כעת, אתה מחפש עורך-דין אמין שיוביל אותך במסע אל הצדק, כזה שאפשר לסמוך עליו שייצג אותך בכבוד ובחוזקה אל מול הגופים שפגעו בך ומול אלו שחובתם לפצות אותך.

איפה מתחילים לחפש עורך דין לרשלנות רפואית?

אתם מסתכלים לאחור על ההליך הרפואי שעברתם, מחפשים מקרים דומים בגוגל, מדברים עם מכרים ואנשי מקצוע ולאט לאט מתחילים להבין שאולי ההתנהלות הרפואית בעיניינכם לא הייתה תקינה(?) אולי הרופא או בית החולים שכל כך סמכתם עליהם לא איבחנו את מחלתכם כראוי? האם יכול להיות שבאופן הטיפול בכם, באבחון מחלתכם, באי-מתן הסכמה מדעת, או בבחינת ההיסטוריה הרפואית שלכם התרחשה רשלנות רפואית? אתם מתחילים להרגיש נבגדים ומבולבלים, מרגישים שלא נעשה עמכם צדק.

אתם משתפים את בני המשפחה, חברים ועמיתים לעבודה והם ממליצים בתוקף שתפנו לעורך-דין לרשלנות רפואית שייצג אתכם. ולכל אחד מהם יש גם, כמובן, עורך-דין מצויין להמליץ לכם עליו. אתם מחפשים עורך דין ברשת ואלפי מודעות קופצות ומציעות לכם הצעות לעורכי דין מסוגי רשלנות רפואית שונים שרק ממשיכות לבלבל אתכם.

עולות השאלות הבאות

 • איך יודעים אם מדובר בעורך דין לרשלנות רפואית?
 • מה חשוב? מה לא חשוב?
 • מה כדאי לשאול?
 • האם כל עורך-דין מטפל גם ברשלנות רפואית?

אלו שאלות חשובות ומכריעות. לעורך דין שתבחרו לייצג אתכם תהיה השפעה ישירה על התוצאה הסופית

 • סכום הפיצויים שתקבלו
  פיצויי רשלנות רפואית יכולים להגיע למיליוני שקלים
 • מהירות הטיפול בתיק שלכם
  תיקי רשלנות רפואית יכולים להיגרר גם על פני כמה שנים
 • אופן הטיפול בכם
  האם תקבלו יחס אישי ומענה פרטני על שאלותיכם
 • באיזה אופן יוכרע התיק
  מרבית תיקי הרשלנות הרפואית נגמרים בפשרה ולא בהכרעת בתי המשפט

7 טיפים לבחירה נכונה של עורך דין לרשלנות רפואית

ריכזתי עבורכם רשימה של שאלות ודברים שכדאי לבדוק לפני שבוחרים עורך-דין לרשלנות רפואית. מכיוון שסביר להניח (ורצוי) שתדברו עם כמה עורכי דין לרשלנות רפואית לפני שתבחרו, לפניכם כמה טיפים שיעזרו לכם לבצע בחירה נבונה עם השלכות חיוביות על עתידכם.

אני ממליץ לקרוא את המאמר שלושה שלבים להוכחת רשלנות רפואית בבית המשפט על מנת להבין האם במקרה שלכם מדובר ברשלנות רפואית.

1. מצאו עורך דין לרשלנות רפואית בלבד (או בעיקר)

עורך דין לרשלנות רפואית

בשוק קיימים עורכי דין רבים שעוסקים בנושאים שונים. לצורך העיניין, כל עורך דין שהוכר על ידי לשכת עורכי הדין בישראל רשאי לייצג אתכם בבית המשפט. עם זאת עורך דין שעיקר עיסוקו הוא למשל נדל"ן או תעבורה עלול למצוא עצמו לומד מחדש חומרים ופסקי דין או נתקל בבעיות משפטיות שעורך דין אחר שעוסק רק בתיקי רשלנות רפואית כבר "שוחה" בהם.

בחירת עורך דין לרשלנות רפואית בלבד (או בעיקר) היא בחירה מקצועית שעתידה לקצר את כל התהליך המשפטי ולתת מענה ראוי למקרה שלכם.

2. וודאו שלעורך הדין יש נסיון ברשלנות הרפואית

עורך דין לרשלנות רפואית

וודאו שעורך הדין שמולכם עוסק בעינייני רשלנות רפואית לפחות כמה שנים ושאתם לא מלקוחותיו הראשונים. פיצויים מתיקי רשלנות רפואית יכולים להגיע לסכומים גבוהים מאוד, הכל תלוי במידת הנזק שנגרם לכם. הפיצויים הללו הם הכסף שישרת אתכם בהמשך חייכם.

ההבדל בין עורך דין חסר נסיון לעורך דין בעל נסיון ברשלנות רפואית עלול להבטא בהבדל שבין כשלון להצלחה. לכן אין להקל ראש בנסיון שמביא אותו העורך דין שתבחרו.
בעזרת טיפ מספר 5 תוכלו לוודא שלעורך הדין שמולכם יש נסיון ברשלנות רפואית.

3. שימו לב שעורך הדין בוחן את המקרה שלכם לעומק (לפני שהוא מסכים לקבל את התיק)

עורך דין לרשלנות רפואית

בין עורכי הדין בשוק קיימת תחרות רבה. המצב הזה גורם לעורכי דין רבים "למהר" לקבל תיקים חדשים מבלי שיש להם את הנסיון המתאים. תיקי רשלנות רפואית הם תיקים מורכבים, הם דורשים חשיבה, תכנון, בחינת מסמכים רפואיים ואף התייעצות עם רופאים מומחים. 

עורך הדין שבוחן את התיק שלכם צריך להחליט האם הוא חושב שבמקרה שלכם אכן ניתן להוכיח רשלנות רפואית בבית המשפט או שלחלופין ההתנהלות הרפואית הייתה תקינה ולמרבה הצער לא צלחה. לאחר מכן, במידה והוא סבור שכן היתה רשלנות רפואית, הוא צריך להחליט אם יש בידיו את היכולת להוכיח את זה בבית המשפט. לצורך קבלת החלטה זו, עליו לעיין בראיות ובמסמכים הרפואיים שבידכם ו"לחקור" אתכם לפרטי פרטים לגבי המקרה שלכם.

כל זאת על מנת להכין את התיק שלכם לבחינה ע"י רופא מומחה, שיחד עם עורך הדין יגבש דעתו, האם במקרה זה מתקיימת רשלנות רפואית.

עם זאת, חשוב לומר, כי בהחלט ייתכן מצב שלמרות שעורך הדין בחן את תיקכם בחינה ראשונית מדוקדקת והיה סבור תחילה כי קרתה לכם רשלנות רפואית (ולכן קיבל את התיק). ורק בהמשך, לאחר כמה חודשים בהם נאסף כל החומר הרפואי והתייעץ עם מומחה רפואי נתגלה לו שבתיקכם לא ניתן להוכיח כי קרתה רשלנות רפואית. זהו בהחלט מצב אפשרי שיש לקחת בחשבון שיכול לקרות גם לעורכי דין טובים ומנוסים. מצב זה הוא כמובן עדיף על שנתיים או שלוש בהן תמתינו בציפייה ולבסוף "תפסידו" בבית משפט.

4. השוו את גובה שכר הטרחה שמבקש עורך הדין למחירים הנהוגים בשוק

עו"ד רשלנות

שכר טירחה ברשלנות רפואית הוא השכר אותו יקבל העורך דין מתוך הסכום בו זיכה אתכם בית המשפט. שכר הטירחה המקובל הוא בין 20%-30%.

בית המשפט מחייב את הרופא או בית החולים הרשלני לשלם לנפגע, מעבר לפיצויים עבור הנזק, גם את שכר הטרחה של עורך הדין והוצאות נוספות בתוספת מע"מ .

נניח לדוגמא ששכר הטרחה שנקבע בחוזה עם עורך הדין הוא 20%. ובפסק הדין בתיק קבע לכם בית המשפט פיצויים מחברת הביטוח על סך 1,000,000 ₪ (שכוללים בתוכו את שכר טרחת העו"ד) השכר של עורך הדין יעמוד על 200,000 ש"ח ואתם תקבלו 800,000 ש"ח.

כאמור שכר טרחה לגיטימי בתיקי רשלנות רפואית ינוע בין 20-30%. שימו לב ששכר הטירחה שדורש מכם עורך הדין הוא מצד אחד, כמובן, לא גבוה מידי אך מצד שני חישדו גם בהצעת שכר טירחה נמוכה באופן קיצוני.

עורך דין שדורש לדוגמא  שכר טירחה של 5% כנראה מנסה "לשבור את השוק" אך סביר להניח שהוא שאינו מבין את כמות הזמן והעבודה שהוא יצטרך להשקיע בתיק רשלנות רפואית וסביר בהחלט להניח שלא יוכל לעמוד בהסכם שנכתב עמכם ויחזור בו בהמשך הדרך.

באופן טבעי ככל שעורך הדין מקצועי יותר ובעל שם ונסיון רב יותר כך שכר הטירחה שהוא ידרוש יהיה גבוה יותר. לעומת עורך דין מתחיל אשר עוד בונה לעצמו שם ונסיון ולכן ידרוש שכר טירחה נמוך יותר. אך מכיוון ששכר הטירחה יחושב באחוזים משווי הפיצויים הסופי שייקבע בבית המשפט, יש לקחת בחשבון את האפשרות שעורך דין מקצועי ובעל נסיון רב יוכל להשיג עבור לקוחותיו פיצויים גדולים יותר ובזמן קצר יותר.

כלומר, יכול להיות שישתלם לכם להתפשר על 2% בשכר הטירחה עבור שרותיו של עורך דין מנוסה שאולי ישיג עבורכם סכום פיצויים גדול יותר.

* שימו לב
בתיקי רשלנות רפואית, מלבד שכר הטירחה, יש הוצאות נוספות עבור מימון חוות הדעת של רופאים מומחים בתחום שישמשו כעדויות בבית המשפט לכך שקרתה לכם רשלנות רפואית. הוצאות אלו לרוב ייגבו מן הלקוח בתחילת הטיפול בתיק ויכולות לעמוד על עשרות אלפי שקלים.

האם כדאי לשאול את עורך הדין כמה כסף נקבל?

טבעי שכלקוח או לקוחה תרצו לדעת, כבר בפגישה הראשונה, כמה כסף תקבלו אם תזוכו בתיק? 

שאלה זו היא אמנם מפתה, אך יש בה סכנה שכדאי להימנע ממנה.

הצלחתם של תיקי רשלנות רפואית תלוייה בהמון משתנים, שאינם גלויים לעו"ד בפגישה הראשונה. לכן כל הערכה של גובה הפיצויים בתיק בשלב זה היא אינה מבוססת ולטובת כל הצדדים כדאי להימנע ממנה.

לכן עו"ד שינקוב עבורכם במספר שאוזנכם בהחלט תשמח לשמוע, הרי שהוא מנסה לפתות אתכם לשכור את שרותיו. אך האמת היא, שאין לו כל דרך לצפות את החלטת בית המשפט בנוגע לגובה הפיצויים.

התנהגות כזו של עורך דין, דומה למאמן כדור-רגל, שלפני שהוא בכלל עלה לכר הדשא, כבר מבטיח כי היום קבוצתו תנצח 3:0.

כשלקוחותי פונים אלי בשאלה כזו אני נזהר מאוד בתשובותיי.

התשובה הטובה ביותר שאני נוהג לתת היא מבוססת על מקרים דומים. במידה וטפלתי בתיק קודם הדומה לתיק שמולי, או שאני מכיר תיק אחר (דומה) שפורסם במאגרי המידע של בתי המשפט, אשתף את הלקוח בתוצאות המקרה הדומה ובפיצויי שנפסק באותו מקרה. על-מנת שיוכל הלקוח לקבל אומדן שמסתמך על מקרי העבר.

כל תשובה מספרית אחרת תהיה בבחינת הימור כדי לבשם אתכם לקראת מעמד החתימה.

אל תשכחו! עו"ד מתוגמל כאחוז מהסכום שבית המשפט פסק לכם. לכן שאיפתו תהיה לזכות בפיצוי הגבוה ביותר.

מחפשים עורך דין לרשלנות רפואית? אשמח לייצג אתכם.

אני עורך-דין לרשלנות רפואית עם נסיון-רב ועשרות לקוחות מרוצים. אתם מוזמנים לשלוח לי הודעה או להתקשר.

5. בקשו מעורך הדין 'רשימת לקוחות ממליצים' שתוכלו לדבר איתם

עורך דין נזיקין

"רשימת ממליצים" היא רשימה של שמות ומספרי טלפון של כמה לקוחות מן העבר שעורך הדין מוכן לספק ללקוחותיו על מנת שינהלו איתם שיחה קצרה אודותיו. באופן אישי, אני משתמש בכלל הזה בכל פעם שאני מעסיק איש מקצוע חדש. במיוחד כאשר מדובר באיש מקצוע שאצטרך להתנהל מולו לאורך זמן ואני יודע שאצטרך לסמוך עליו שיבצע את עבודתו נאמנה.

אנשי מקצוע, ועורכי דין ביניהם, מתייחסים לפגישה ראשונית עם הלקוח כ"פגישת מכירה". הם יודעים שכעת הם צריכים להציג את עצמם על הצד הטוב ביותר ושזו ההזדמנות שלהם להוכיח את עצמם ולסגור עסקה עם הלקוח. אין בהתנהלותה של פגישה ראשונית, חיובית ככל שתהיה, להעיד על המשך ההתנהלות עם אותו עורך דין לאחר החתימה על החוזה.

לכן, לבקש רשימת ממליצים מעורך-הדין איתו נפגשתם לראשונה היא בקשה לגיטימית ובעלת ערך רב. היא טומנת בחובה מספר יתרונות:

א. קיימת אפשרות שעורך הדין לא יהיה מוכן להציג לכם רשימת ממליצים. הוא עלול לטעון כי מדובר ב"חסיון עו"ד-לקוח" או כי הוא אינו חושב שזה רלוונטי וכדומה. תשובה כזו עלולה להעיד על כך שאין בידיו של אותו עורך דין לקוחות מן העבר שימליצו עליו בפה מלא. אולי כי לקוחותיו מהעבר לא מרוצים מיכולתיו כעורך דין או שחלקם התאכזבו ממנו בפן הבין-אישי, הסיבה כמובן לא משנה, העיקר כי תשימו לב שמדובר בתמרור אזהרה.

ב. אם קיבלתם מעורך-הדין רשימה עם כמה ממליצים סימן שיש לו כמה אנשים שימליצו עליו וזה כבר סימן חיובי. התקשרו אל אותם אנשים וספרו להם שאתם מעוניינים לשכור את שרותיו של אותו עורך-דין ושאלו מהי דעתם עליו, האם היה זמין לשאלות ועדכן אותם לאורך הטיפול בתיק? האם הם מרוצים מהתוצאה הסופית? כמה זמן לקח כל התהליך? וכו'. כמובן שאין צורך להיכנס לפרטים אישיים של המקרה שלכם או של הממליץ.
השדלו להתקשר לפחות לשלושה ממליצים כאלו ושמעו את חוות דעתם.

ג. כמובן שסביר להניח שאותו עורך-דין "הכין" את אותם לקוחות ממליצים לאפשרות שאולי תתקשרו אליהם בימים הקרובים לבקש את המלצותיהם אך אין בכך כדי להוריד מאיכותן של ההמלצות. אנשים שנפגעו מבעל מקצוע ימנעו בתוקף מלהמליץ עליו, ואלו שנהנו משרותיו של בעל מקצוע לרוב ימליצו עליו בשמחה.

6. שאלו את עורך הדין האם הוא מכיר 'רופאים מומחים' בתחום

רשלנות רפואית

על מנת להוכיח טענה בבית המשפט מסתמכים עורכי הדין גם של ההגנה וגם של התביעה על דעות של מומחים בתחום. במקרי רשלנות רפואית אותם מומחים, הם רופאים שמוכנים להעיד בבית המשפט. אם לצורך העיניין נפגעת מרשלנות רפואית במהלך ניתוח להסרת אפנדציט, עורך דינך יפנה לרופא אשר מומחיותו היא ניתוחים להסרת אפנדציט ויש לו נסיון רב בתחום זה, הוא ישלח אליו חומרים ועדויות וייבקש ממנו לכתוב "חוות דעת" על מה שקרה. חוות הדעת של אותו רופא מומחה תהווה גורם משמעותי בשכנוע בית המשפט שאכן התרחשה רשלנות רפואית במקרה שלכם ולכן יש לפצות אתכם.

ככל שהרופא המומחה בכיר יותר בתחום הרפואי, דעתו "נחשבת" יותר בבית המשפט ומשקלה באופן טבעי גדול יותר. ולכן, אם עורך דינכם מקושר עם רופא מומחה בכיר בתחום הרשלנות שקרתה לכם, זה יכול להוות יתרון משמעותי בבניית התיק.

7. בררו האם עורך הדין פנוי לקבל את התיק שלכם ולהקדיש לו זמן

לבחור עורך דין

כפי שכתבתי בטיפ 3, התחרות הרבה בין עורכי הדין גורמת לכך ש לעיתים עורכי דין נוטים למהר לקחת על עצמם תיקים. לפעמים למרות שידיהם כבר מלאות.

חשוב להבין – הוכחת רשלנות רפואית בבית המשפט היא הליך ארוך שלוקח לפחות שנה (במקרה הטוב) אך לפעמים גם 2-3 שנים. כמובן שישנם עיכובים שאינם ניתנים לזירוז ונובעים מהעומס בבתי המשפט או אילוצים כאלו ואחרים. אך ישנם גם עיכובים שנובעים מכך שעורך הדין עסוק בעיניינים אחרים ואינו מתפנה לטפל בתיק שלכם. לכן הבהירו לעורך הדין כי אתם מצפים לטיפול מהיר ככל שניתן בתיק שלכם וודאו איתו כי הוא יפנה לכך את הזמן הראוי.

בנוסף עמדו על כך שתקבלו עדכונים בשוטף במצב התיק, הבהירו לעורך הדין שאתם מצפים ממנו להיות פנוי למענה על שאלותיכם.

לבסוף, וודאו מי יהיה זה שיטפל בתיק שלכם. ישנם משרדים שאומנם בפגישת ההכרות נפגשתם עם בעל המשרד, אולם הטיפול ברוב שלבי התיק יתבצע ע"י מתמחה או במקרה הטוב ע"י עו"ד בתיחלת דרכו.

עורך דין לרשלנות רפואית – סיכום

בחירת עורך הדין שייצג אתכם היא לא פשוטה, אתם צריכים לבחור אדם  שניתן לסמוך עליו שיוביל אתכם למקום מבטחים. זו היא בחירה מכרעת שאין להקל בה ראש, היא במידה רבה תשפיע על חייכם בשנים הקרובות. 

אם יש לכם שאלה לגבי רשלנות רפואית אתם מוזמנים להשאיר תגובה למטה או לשלוח לי הודעה כאן.

להורדה בחינם: המדריך המלא לנפגעי רשלנות רפואית 2021

הורידו עכשיו את המדריך שכתבתי לנפגעי רשלנות רפואית, וקבלו תשובות לכל השאלות שיעמדו בפניכם בתהליך של תביעת רשלנות רפואית.

אולי יעניין אותך גם:

כתיבת תגובה

נגישות