רשלנות רפואית בארוע מוחי: איך תובעים פיצויים לאחר שבץ?

רשלנות רפואית בארוע מוחי (שבץ מוחי) היא סוג חמור ומסוכן של רשלנות רפואית. היא נגרמת במצב בו אירוע מוחי (שבץ מוחי) לא אובחן כהלכה, אובחן באיחור או שלא ניתן לו טיפול הולם. במקרים של התנהלות בלתי סבירה של הרופא המטפל בתחום זה בית המשפט עלול להטיל עליו אחריות ולפסוק פיצויים בגין הנזק שנגרם למטופל. 

רשלנות רפואית בארוע מוחי

מחפשים עורך דין לרשלנות רפואית? אשמח לייצג אתכם.

אני עורך-דין לרשלנות רפואית עם נסיון-רב ועשרות לקוחות מרוצים. אתם מוזמנים לשלוח לי הודעה או להתקשר.

מהו שבץ מוחי?

שבץ מוחי הוא מצב שבו ישנה הפרעה בזרימת הדם למוח, הגורמת לנזק נוירולוגי ולהפרעה בתפקוד של המוח. הדבר עלול לבוא לידי ביטוי בחולשה קיצונית, הפרעות בדיבור, שיתוק חלקי של הגפיים ועוד. שבץ מוחי הוא אירוע מסוכן, שעלול לגרום למוות.

הגורמים לשבץ מוחי (המכונה גם סטרוק stroke) עשויים להיות לחץ דם גבוה, סוכרת, רמה גבוהה של שומנים בדם, בעיות קצב בלב, עישון, השמנת יתר ואורח חיים לא בריא, פקקת בורידי המוח הנגרמת כתוצאה מקריש דם.

סוגים שונים של שבץ מוחי

קיימים שני סוגים מרכזיים של שבץ מוחי:

 1. שבץ איסכמי  – 85% מהמקרים של שבץ מוחי
 2. שבץ המורגי  – 15% מהמקרים של שבץ מוחי

שבץ איסכמי נגרם כתוצאה מחסימה בכלי דם המובילים דם למוח. כאמור, זהו סוג השבץ המוחי (סטרוק) השכיח יותר. לעומתו שבץ המורגי הוא נדיר יותר ונגרם כתוצאה מדליפת דם מכלי דם במוח. סוג כזה של שבץ מוחי עשוי להיגרם כתוצאה מיתר לחץ דם.

איך אמורים לאבחן שבץ מוחי?

כאשר אדם חש באחד התסמינים הבאים עליו לפנות במהירות לבית החולים כי קיים חשש שהוא לוקה באירוע מוחי:

 • ליקויים בדיבור – דיבור מקוטע, דיבור בג'יבריש, החלפת אותיות במילה.
 • פנים עקומים או מעוותים
 • חולשה בגפיים
 • בעיות ראייה – למשל מצב שבו האדם רואה כפול
רשלנות רפואית בארוע מוחי

עם ההגעה לבית החולים בעקבות אחד או יותר מהתסמינים הללו, יבוצעו בבית החולים מספר בדיקות. הבדיקות הראשונות יהיו פשוטות, ויבחנו את התנועות של המטופל ואת היכולת שלו להשיב לשאלות. בהמשך הוא יישלח לבדיקת CT או לבדיקת MRI. אלה מאפשרות לייצר תמונה של המוח ולבדוק באיזה סוג של שבץ מדובר. 

מעבר לכך, לעיתים יש צורך לערוך בדיקות נוספות שמסייעות בגילוי הסיבה לשבץ (סוכרת, לחץ דם, פקקת, קריש דם וכו'), כמו למשל בדיקות דם, א.ק.ג, בדיקות לבביות ועוד.

עם זאת כדאי לדעת שניתן ללקות גם בשבץ שקט. שבץ שקט הוא מצב בו הסימפטומים המוכרים לאירוע מוחי לא מופיעים, והוא נפוץ בעיקר בקרב אוכלוסייה מבוגרת. 

מהי רשלנות רפואית בשבץ מוחי?

לפני שנענה על השאלה מהי רשלנות רפואית בארוע מוחי, עדיף להבין קודם לכן מהי רשלנות רפואית. 'רשלנות רפואית' היא מושג מתחום דיני הנזיקין, המתייחס להתנהגות בלתי זהירה או בלתי סבירה של הרופא המטפל. כאשר רופא או איש צוות רפואי חרג מסטנדרט הזהירות המקובל או מהפרוטוקול הרפואי המקובל וכתוצאה מכך נגרם נזק למטופל, עולה חשש שאירעה רשלנות רפואית.

מקרה של רשלנות רפואית בארוע מוחי עשוי להתייחס לסוגים שונים של רשלנות. כך למשל רשלנות רפואית באבחון, המתייחסת למצב שבו הרופא המטפל לא הצליח לאבחן שהמטופל לקה באירוע מוחי ונתן לו דיאגנוזה רפואית אחרת. 

רשלנות רפואית בארוע מוחי

לצורך העניין, אדם שנחבט בראשו, הגיע למיון בית החולים כשהוא הולך בכוחות עצמו ולא נראים סימנים אחרים. ע"פ פרוטוקול רפואי נדרשת מיד ובדחיפות בדיקת C.T.  בעבור כל פגיעת ראש. למרות זאת, לאחר ברור, רופא המיון לא שולח את החולה לבדיקת C.T. והחולה משוחרר לביתו. החולה חוזר כעבור מס' שעות לבית החולים , הפעם עם אמבולנס ונזק מוחי בלתי הפיך. 

דוגמה אחרת היא רשלנות באבחון מאוחר, כלומר מצב שבו הרופא אבחן את המטופל נכונה, אולם האבחון הגיע בשלב מאוחר מדי, וכתוצאה מהאיחור למטופל נגרם נזק. בנוסף לכך עשויה להתעורר בעיה של רשלנות רפואי במתן טיפול מתאים, רשלנות רפואית בניתוח בעקבות האירוע המוחי ועוד. 

ככלל, על מנת להוכיח רשלנות רפואית בשבץ מוחי יהיה צורך להוכיח שהרופא אכן התרשל בתפקידו, כלומר העניק טיפול רפואי שונה מן הנורמה הרפואית המקובלת בעולם הרפואה. בהמשך צריך יהיה להראות כי נגרם למטופל נזק בעקבות הטיפול הרפואי הבעייתי. לבסוף יידרש להוכיח שמתקיים קשר סיבתי בין התרשלות הרופא לנזק שנגרם למטופל.

דוגמא למקרה של רשלנות רפואית בארוע מוחי

במקרה שהגיע לבית משפט המחוזי בחיפה, התובע לקה באירוע מוחי חמור, שהותיר אותו משותק בפלג גופו השמאלי. האירוע התרחש בשנת 2005, וטענתו של התובע הייתה שרופאי המשפחה שטיפלו בו בין השנים 2005-2000 התרשלו באבחון התלונות והתסמינים לאירוע.

התובע הגיש דיווח מפורט של מפגשיו עם הרופאים והאבחנות שניתנו לו לאורך השנים. הוא תבע את רופאי המשפחה שלו (שלושה במספר) לפיצויים בגובה של למעלה מ-2 מיליון שקלים בגין הטענות הבאות: נכות ואובדן כושר עבודה, סיעוד ועזרת צד ג', הוצאות רפואיות ונלוות לעבר ולעתיד, טיפולים רפואיים וציוד, כאב וסבל וקיצור תוחלת חיים, חוסר יכולת להתהלך ללא סיוע עזרים, חוסר יכולת לנהוג ו/או לעשות פעילות ספורטיבית, הפסדים שנגרמו לעסק של התובע ועוד.

סטרוק, פקקת, שבץ, איסכמי, המורגי, כריש דם

במקרה זה בית המשפט דחה את טענות התובע, בין השאר משום שחלק מטענותיו לא גובו בחוות דעת רפואיות מספיקות. כלומר מי שניסה להוכיח רשלנות בתיק זה, התרשל בעצמו , כי לא צרף חוות דעת מתאימות לצורך הוכחת הרשלנות.

איך אדע אם קרתה לי רשלנות רפואי בשבץ מוחי? ומה כדאי לעשות

מטופלים רבים שואלים את עצמם האם הם נפגעו מרשלנות רפואית. השאלה הזו עשויה להיות חמקמקה: מצד אחד כולנו סומכים על הרופאים שלנו, ובטוחים שיתנו לנו את הטיפול הרפואי ביותר. אנחנו גם יודעים שלפעמים ההליך הרפואי טומן בחובו לפעמים תופעות לוואי או נזקים בלתי נמנעים. מצד שני אכן יש מקרים שבהם הצוות הרפואי פעל בחוסר זהירות או חוסר סבירות

אם אתם לא בטוחים האם החוויה שעברתם נחשבת לרשלנות רפואית, אני ממליץ לפנות לעורך דין ולספר לו על ההתרחשות. חשוב לא לפנות לבית החולים ולהאשימו ברשלנות רפואית, כי הדבר יכול לפגוע בכם אם אכן תחליטו להגיש תביעת רשלנות רפואית. בחירת עורך דין אינה עניין של מה בכך והיא יכולה להשפיע על העתיד התביעה שלכם. לכן כדאי לשכור את השירותים של עורך דין שרשלנות רפואית היא עיקר תחום עיסוקו ושיש לו ניסיון בתחום וכן יש לו הידע ומשאבי הזמן לטיפול בתיק. 

סטרוק, פקקת, שבץ, איסכמי, המורגי, כריש דם

אם אתם מתלבטים בנוגע לפנייה לעורך דין, אתם יכולים לשאול את עצמכם את השאלות המנחות, שיסייעו לכם לדעת אם אכן נפגעתם מרשלנות רפואית. 

 • האם כאשר התלוננתם על תסמינים שונים הרופא בחן את ההיסטוריה הרפואית שלכם? האם הרופא התייחס להיסטוריה הרפואית? יש לכך חשיבות מיוחדת בכל הנוגע לשבץ מוחי, שכן אירוע מוחי נגרם פעמים רבות למי שמגיעים עם סיכוני רקע כמו סוכרת, לחץ דם גבוה וכו'. 
 • האם התלוננתם בפני הרופא על תסמינים ספציפיים והרופא לא לקח אותם בחשבון? ידוע כי בשבץ מוחי קיימים תסמינים מוכרים המעידים על התרחשותו של אירוע מוחי. התעלמות מהם עשויה להעיד על רשלנות רפואית.
 • האם הרופא איבחן את המקרה שלכם באופן מסוים, ולאחר מכן התברר שהאבחון הראשוני היה שגוי?
 • האם הרופא בחר שלא לשלוח אתכם לבדיקה כלשהי, דוגמת בדיקת CT או בדירת MRI אף על פי שכן היה צורך לערוך את הבדיקה?
 • האם הרופא יידע אתכם וסיפר לכם מה הן ההשלכות האפשרויות של ההליך הרפואי אותו אתם עתידים לעבור?
 • האם כל אפשרויות הטיפול הקיימות הוצעו לכם?
 • האם לבית החולים חסרים מסמכים רפואיים מההליך הרפואי שלכם?
 • האם נגרם לכם נזק עקב העיכוב של בית החולים בטיפול בכם?
סטרוק, פקקת, שבץ, איסכמי, המורגי, כריש דם

פיצויים עבור רשלנות רפואית בארוע מוחי

הפיצויים שבית המשפט יוכל לפסוק בגין רשלנות רפואית באירוע מוחי זהים למעשה לפיצויים שביכולתו של בית המשפט לקבוע בתביעות על סוגי הרשלנות הרפואית שונים:

 • פיצויים בגין הפסד שכר ופנסיה – ניתנים במצב שבו בעקבות הנזק המטופל לא יכול לעבוד עוד או לחלופין הפסיד ימי עבודה בגלל הנזק הרפואי שנגרם לו. 
 • פיצויים בגין הוצאות רפואיות בעבר ובעתיד – ניתנים במצב שבו המטופל שילם מכיסו על אשפוזים, ציוד מיוחד, בדיקות, התייעצות רפואית, אביזרים רפואיים וכו'.
 • פיצויים בגין כאב וסבל וקיצור תוחלת החיים
 • פיצויים בגין עזרת צד ג' – ניתנים כאשר המצב של המטופל מחייב סיוע וליווי של אדם נוסף.
 • פיצויים בגין שיקום
 • פיצויים בגין הוצאות משפטיות

רשלנות רפואית באירוע מוחי היא סוג חמור של רשלנות רפואית. אם אתם חוששים שאירעה לכם רשלנות רפואית אני מזמין אתכם להתייעץ עימי בשיחה טלפונית, באמצעות עמוד הפייסבוק שלי או בפנייה כאן באתר. אני עובר על 100% מהפניות שמגיעות אלי. 

להורדה בחינם: המדריך המלא לנפגעי רשלנות רפואית 2021

הורידו עכשיו את המדריך שכתבתי לנפגעי רשלנות רפואית, וקבלו תשובות לכל השאלות שיעמדו בפניכם בתהליך של תביעת רשלנות רפואית.

אולי יעניין אותך גם:

כתיבת תגובה

נגישות