אבחון מאוחר של מחלת ריאות בעובד נמל התברר כרשלנות רפואית

במקרה שלפנינו התבצע אבחון מאוחר של מחלת ריאות שבסופו של דבר התברר כרשלנות רפואית.

למעשה, מקרים לא מעטים של רשלנות רפואית נובעים מאבחון מאוחר של מחלה על ידי הצוות הרפואי. האבחון הלקוי גורר אחריו טיפול שאינו מתאים למצבו הרפואי האמיתי של המטופל, ועלול אף לגרום להרעה במצבו. אם יוכל תובע שנפגע מרשלנות שכזו, להציג מסמכים וחוות דעת של מומחים כי חל איחור באבחון מצבו הבריאותי וכתוצאה מכך נגרם לו נזק, הוא יהיה בעל עילה להוכחת רשלנות רפואית בבית המשפט.

אבחון מאוחר של מחלת ריאות

רקע למקרה

 • התובע הינו יליד 1946
 • נשוי ואב ל-3
 • עבד בנמל אשדוד מגיל 16, בתחילה כפועל בבניית הנמל ולאחר מכן כסוואר ומפעיל ציוד מכנ
 • בשנת 1974 עבד כמפעיל עגורן לאחר שעבר הכשרה מתאימה
 • בשנת 1999 החל לסבול מקוצר נשימה ומשיעול טורדני שהלך והחמיר עם השנים. הוא אובחן כסובל ממחלת סימפונות, ברונכיטיס כרונית משנית לעישון וקיבל טיפול בהתאם לאבחון הברומכיטיס, ללא הטבה במצבו
 • בסוף מאי 2004 הופנה לבדיקת CT שהראתה מחלת ריאה אינטרסטיציאלית

התובע טוען לרשלנות רפואית באבחון מאוחר של מחלת ריאות

רק בעקבות הצילום האחרון בסוף מאי 2004 הופנה לבדיקת CT שהראתה מחלת ריאה אינטרסטיציאלית קשה ובדיקת תפקודי ריאות שהראתה מחלה רסטריקטיבית (מגבילה) בינונית עם ירידה ניכרת בדיפוזיה.

בבדיקת ביופסיה שנעשתה ביוני 2004,העריך הרופא המטפל כי הביופסיה שללה סרקואידוזיס (מחלת ריאה אינטרסטיציאלית דלקתית כרונית ללא סיבה ידועה) וכי התובע סובל מפיברוזיס (לייפתיות) ריאתי כתוצאה משאיפת חומרים במסגרת עבודתו. המחלה גורמת להצטלקות כרונית של הריאה.

התובע קיבל טיפול בהתאם, אך למרות שיפור מסוים במצבו חלה ירידה ביכולתו התפקודית: צורך בבלון חמצן צמוד ומועמד להשתלת ריאה. באוגוסט 2006 עבר בהצלחה השתלת ריאה שמאלית.

אבחון מאוחר של מחלת ריאות

מדוע טוען התובע לרשלנות רפואית באבחון מאוחר של מחלת ריאות?

המומחה מטעם התובע, טען כי כבר מצילומי החזה שנעשו בשנים 1999-2004, היו סימנים ברורים וניתנים לזיהוי מחלת הראות. כך גם נכתב בפענוח של הצילומים. אולם התובע אובחן באופן שגוי וקיבל טיפול בהתאם לאבחון שאינו נכון.

מה הנזק שנגרם לתובע בעקבות הרשלנות באבחון מאוחר של מחלת ריאות?

המומחה טען כי אבחון מוקדם בכל אחת מהמחלות ומתן טיפול תואם, היה מונע הצטלקות בלתי הפיכה של  הריאות והשתלת ריאות. כלומר, אבחון מאוחר של המחלה היה אחד הגורמים להרעה במצב המטופל.

המומחה מטעם בית המשפט, טען כי במשך 5 שנים הטיפול הרפואי שקיבל התובע לא היה מקובל וסביר. כמו כן טוען המומחה כי לו אובחן בזמן והיה מורחק מהעבודה בה שאף חומרים מזיקים, אפשר היה לרפא כליל את המחלה.

האם קיים קשר בין אבחון מאוחר של מחלת ריאות לנזק שנגרם?

מומחה מטעם התובע ומומחה מטעם בית המשפט קבעו כי לו האבחון והרחקת התובע ממקום עבודה היה מוקדם יתכן שהמחלה היתה נעצרת ואף יתכן ריפוי המחלה.

מה פסק בית המשפט אבחון מאוחר של מחלת ריאות?

 1. בית המשפט קבע על פי עדויות המומחים והרופאה המטפלת כי הרופאה התרשלה בתפקידה, הן באבחון מאוחר, הן בניהול תקין ברישומים הרפואיים והן בטיפול אשר נתנה לתובע.
 2. 100% נכות צמיתה.
 3. בית המשפט פסק כי לאור התרשלות הנתבעת והנזק שנגרם לו בעקבות זאת קבע לתובע פיצויים עקב רשלנות רפואית.
אבחון מאוחר של מחלת ריאות

מה ניתן ללמוד ממקרה זה של אבחון מאוחר של מחלת ריאות?

 1. כמה חשוב לאסוף את כל המידע הרפואי שמתקבל במהלך טיפול מאת הצוות הרפואי. גם אם ההליך מרגיש תקין ומתנהל כשורה
 2. כמה חשוב לקבל מספר חוות דעת מרופאים שונים, ולא להסתפק באחת. רופאים הינם אנושיים, וככאלה גם הם טועים לפעמים.
 3. אם קרה לך או לקרובייך מקרה דומה, אל תמתין, פנה ישירות לעורך-דין שעוסק ברשלנות רפואית. עו"ד כזה יבחן את התיק שבידך, ינחה אותך בדיוק כיצד עלייך לפעול וישיג את חוות הדעת מן ברופאים המומחים על מנת להוכיח את הרשלנות הרפואית בהקדם.

להורדה בחינם: המדריך המלא לנפגעי רשלנות רפואית 2021

הורידו עכשיו את המדריך שכתבתי לנפגעי רשלנות רפואית, וקבלו תשובות לכל השאלות שיעמדו בפניכם בתהליך של תביעת רשלנות רפואית.

אולי יעניין אותך גם:

כתיבת תגובה

נגישות