רשלנות רפואית באבחון התקף לב: איך תובעים פיצויים?

רשלנות רפואית באבחון התקף לב אינה עניין פשוט: לרשלנות רפואית בתחום זה עלולות להיות השלכות קריטיות על המטופל שנפגע. לכן מומלץ לדעת מהו התקף לב, כיצד נגרמת רשלנות רפואית באבחון התקף לב ולמי אפשר לפנות. 

אוטם שריר הלב סיבוכים אבחון וטיפול

מהו התקף לב? 

התקף לב (המכונה גם אוטם לב או אוטם שריר הלב) הוא מצב שבו זרימת הדם אל הלב נחסמת. מצב זה מתרחש בשל חסימה של העורקים הכליליים, שהם העורקים המובילים דם מחומצן ללב. האזור בלב שאינו  מקבל את אספקת הדם שלו מהעורק החסום ,עובר נמק ונוצרת בו צלקת. בעקבות כך האזור הנמק לא יכול לפעול באופן תקין: הוא לא יכול להתכווץ ובכך בעצם לא יכול למלא את תפקידו של הלב ולפעול כמשאבת הדם של הגוף. 

תסמינים של התקף לב

כמו בכל מצב רפואי, גם התסמינים של התקף לב הם אינדיבידואליים לכל אדם, ועשויים להשתנות בין אנשים שונים. עם זאת, במרבית המקרים אדם שלוקה בהתקף לב יחוש כאבים עזים בחזה, בעיקר בצד השמאלי. הכאב הזה עשוי להקרין גם לכתף וליד. לאלה מצטרפים לעיתים גם תחושת מחנק או בחילה. הכאבים לא יעברו גם בזמן מנוחה.

נשים וגברים חווים התקף לב באופן שונה: בעוד שנשים סובלות מקוצר נשימה, תשישות קיצונית, בחילה, צרבות וכאיב בטן, גברים חשים כאבי ידיים ולעיתים אף כאבים בגב העליון. 

איך אמורים לאבחן התקף לב?

כאשר אדם מתלונן על אחד מהתסמינים שהזכרתי למעלה, מומלץ להזמין אמבולנס בהקדם האפשרי. אבֱחון באוטם שריר הלב נעשה לרוב באמצעות שתי בדיקות:

בדיקת דם

בדיקה מיוחדת שבמסגרתה ניתן לבדוק האם סוג מסוים של אנזימים השתחרר לדם. מדוע זה חשוב? אמרנו שבהתקף לב שריר הלב נפגע ונמק. כתוצאה מכך, תאים בו נהרסים והחומר שהכילו נשפך לדם. אם מזהים בדם אנזימים מתוך תא מסוים בגוף, אפשר להבין שהתא נפגע ושאכן התרחש התקף לב.

אוטם שריר הלב סיבוכים אבחון וטיפול

בדיקת אק"ג

בדיקת אק"ג (אלקטרוקרדיוגרם) בוחנת את האותות החשמליים שהלב מייצר, ומאפשרת להעריך את התפקוד הלבבי ולבדוק לאיזה אזור בלב חסר דם. באמצעות בדיקת האק"ג ניתן להבחין בין הסוגים השונים של התקף לב: 

 • התקף לב שיש בו עלייה של מקטע ST – מדובר בסוג המסוכן ביותר של התקף לב. כאשר יש עלייה של מקטע ST למעשה נוצרת חסימה מוחלטת של העורק הכלילי, שתפקידו לספק דם לשריר הלב. החסימה יוצרת הפרעה מתמשכת לאספקת הדם ללב, מה שעלול לגרום לנזק מאסיבי. 
 • התקף לב שאין בו עלייה של מקטע ST – בהתקף לב מסוג זה החסימה שנוצרת בעורק הכלילי היא חלקית בלבד. עדיין נוצר נזק, אולם הוא קטן יותר מאשר במקרה בו יש עלייה של מקטע ST.
 • תעוקת חזה – זהו המצב הכי פחות חמור מבין השלושה. הוא מאופיין בבעיות באספקת דם ללב, כאשר הנזק שנוצר הוא קטן יחסית. 

מהי רשלנות רפואית באבחון התקף לב?

על מנת להבין מהי רשלנות רפואית באבחון התקף לב, כדאי להבין קודם כל מהי רשלנות רפואית

המושג 'רשלנות רפואית' מתייחס למצב שבו נגרם נזק מסוג כלשהו למטופל, בגלל התנהלות בלתי-סבירה של הרופא המטפל. כאשר מדברים על רשלנות רפואית באבחון מתכוונים למצב שבו הרופא פעל באופן בלתי סביר, החורג מהסטנדרט הרפואי המקובל, ולכן האבחון שנתן לפציינט היה שגוי או לחלופין ניתן בשלב מאוחר מדי. 

מחפשים עורך דין לרשלנות רפואית? אשמח לייצג אתכם.

אני עורך-דין לרשלנות רפואית עם נסיון-רב ועשרות לקוחות מרוצים. אתם מוזמנים לשלוח לי הודעה או להתקשר.

אוטם שריר הלב סיבוכים

במקרה של רשלנות רפואית באבחון התקף לב אפשר לחשוב על אדם שמדווח לרופא המטפל שלו על תסמינים של התקף לב, והרופא המטפל לא שולח אותו לערוך את הבדיקות המקובלות. כתוצאה מכך הרופא לא מצליח לאבחן בזמן את התקף הלב ולתת לפציינט טיפול מתאים, ולכן נגרם למטופל נזק. לחלופין יכול להתרחש מקרה שבו הרופא אבחן את המטופל שלקה בהתקף לב באופן שגוי, וכתוצאה מכך נגרם למטופל נזק גופני כלשהו.

איך אדע אם קרתה לי רשלנות רפואית באבחון התקף לב?

מטופלים רבים שואלים את עצמם האם הם נפגעו מרשלנות רפואית או שהנזק שנגרם להם כתוצאה מהטיפול הרפואי הוא סוג של 'חוסר מזל' או תופעת לוואי אפשרית של הטיפול הרפואי שעברו.

איך אפשר לדעת אם אכן קרתה לכם רשלנות רפואית? ראשית, מומלץ תמיד להתייעץ עם עורך דין. אתם מוזמנים לפנות אלי לשיחת ייעוץ והכוונה. מעבר לכך, אני ממליץ שתבחנו את המקרה שלכם בעיניים ביקורתיות ותשאלו את עצמכם:

 • האם הרופא בחן את ההיסטוריה הרפואית שלכם? האם הרופא התייחס אליה? התעלם ממנה?
 • האם התלוננתם בפני הרופא על בעיה כלשהי או על תסמינים שליליים בשלב מוקדם אך הוא בחר להתעלם מהם?
 • האם הרופא איבחן את המקרה שלכם באופן מסוים, ולאחר מכן התברר שהאבחון הראשוני היה שגוי?
 • האם הרופא בחר שלא לשלוח אתכם לבדיקה כלשהי למרות שכן היה צורך לערוך את הבדיקה?
 • האם הרופא יידע אתכם וסיפר לכם מה הן ההשלכות האפשרויות של ההליך הרפואי אותו אתם עתידים לעבור?
 • האם כל אפשרויות הטיפול הקיימות הוצעו לכם?
 • האם לבית החולים חסרים מסמכים רפואיים מההליך הרפואי שלכם?
 • האם נגרם לכם נזק עקב התמהמהות של בית החולים בטיפול בכם?
זכויות אוטם הלב

באופן כללי אני ממליץ להכיר את הסוגים השונים של רשלנות רפואית ולבדוק האם המקרה שלכם מתאים לאחד המקרים.

מה עלי לעשות אם קרתה לי רשלנות רפואית באבחון התקף לב?

אם הגעתם למסקנה שקיים חשש ממשי לכך שאירע לכם מקרה של רשלנות רפואית, אין סיבה להילחץ. חשוב לפנות לעורך דין מקצועי ומנוסה בתחום שידע לאפיין את המקרה שלכם, להבין איזה סוג של רשלנות רפואית אירעה לכם וכיצד צריך לפעול. שימו לב שבכל מקרה מומלץ שלא לפנות לבית החולים או לרופא המטפל בעצמכם, אלא להשאיר את המשימה הזו לעורך הדין.

איך בוחרים עורך דין לרשלנות רפואית? כפי שאתם וודאי יודעים, בשוק יש לא מעט סוגים של עורכי דין. המלצתי הראשונה היא לפנות לעורך דין שרשלנות רפואית היא תחום עיסוקו המרכזי. עורך דין כזה מכיר את הנושא מקרוב, נמצא בקשר עם אנשי מקצוע שיכולים לתת חוות דעת רפואית שתשמש אתכם בהוכחת טענותיכם בבית המשפט במידת הצורך ויודע כיצד לפעול בכל הנוגע לעניינים של פיצויים, חתימת הסכם פשרה וכו'.

בנוסף, לאחר שפניתם לעורך הדין וודאו שהוא אכן מקדיש זמן למקרה שלכם ובחן אותו לעומק. תיקי רשלנות רפואית עשויים להיות תיקים מורכבים, וחשוב לוודא שעורך הדין אכן בדק את המקרה שלכם כמו שצריך ובחן האם לדעתו מתגבשת עילה של רשלנות רפואית. גם אם מתגבשת עילה כזו, עורך הדין צריך לבדוק האם תהיה לו היכולת להוכיח את הרשלנות הרפואית בבית המשפט (למשל יבדוק האם יש מספיק ראיות, מסמכים ונתונים). לכן, וודאו שעורך הדין שאליו פניתם לא ממהר לקבל את התיק. 

זכויות אוטם הלב

ואולם, חשוב לציין, שיכול להיות מצב שבו עורך הדין בדק את התיק שלכם בדיקה מדוקדקת, חשב שניתן להוכיח רשלנות רפואית, ובהמשך הדרך, אחרי חודשים של עבודה ואיסוף חומרים רפואיים התברר לו שלא ניתן יהיה להוכיח זאת כהלכה. 

פיצויים עבור אבחון מאוחר או שגוי של התקף לב

הפיצויים שבית המשפט יוכל לפסוק בגין רשלנות רפואית באבחון של התקף לב הם הפיצויים המוכרים בתביעות נזיקין של רשלנות רפואית. כמובן שעל מנת שבית המשפט יפסוק למטופל שנפגע פיצויים, עורך הדין צריך להצליח להוכיח שאירעה רשלנות רפואית בהתקף לב.

אילו פיצויים בית המשפט עשוי לפסוק בגין רשלנות רפואית בהתקף לב?

 • פיצויים בגין הפסד שכר ופנסיה
 • פיצויים בגין הוצאות רפואיות בעבר ובעתיד
 • פיצויים בגין כאב וסבל וקיצור תוחלת החיים
 • פיצויים בגין עזרת צד ג'
 • פיצויים בגין שיקום
 • פיצויים בגין הוצאות משפטיות

דוגמאות למקרים של רשלנות רפואית התקף לב

דוגמא ראשונה:

רשלנות רפואית באבחון התקף לב נידונה בית המשפט לא פעם. כך למשל הגיעה לבית המשפט המחוזי בתל אביב תביעתו של עורך דין כבן 30 שהובהל לבית החולים בנהריה עם כאבים בחזה (תא (הרצ') 11062-11-11‏ ‏ אבינועם פרץ נ' מדינת ישראל – משרד הבריאות‏). האבחון שקיבל בבית החולים היה דלקת בשריר הלב, הוא טופל ושוחרר. ואולם, התובע המשיך לחוש כאבים ופנה לקבל טיפול בבית חולים בילינסון. שם התברר שהכאבים בחזה נובעים מכך שעבר התקף לב שלא אובחן בבית החולים בנהריה. 

רשלנות רפואית באבחון התקף לב

בית המשפט קבע כי משום שהתובע שוחרר מבית החולים בנהריה מבלי שבוצע בו צנתור, ומבלי שהרופאים עדכנו אותו כי הוא סובל מאוטם שריר הלב (שזהוי רשלנות רפואית בהסכמה מדעת בפני עצמה) קיימת במקרה זה רשלנות רפואית.  

בנוסף, בגלל שהתובע שוחרר מבית החולים בנהריה בלי שניתן לו טיפול מתאים (ביצוע צנתור) הוא המשיך לסבול מכאבים במשך מספר ימים, עד שבוצע בו צנתור בבילינסון, ולכן גם תקופת ההחלמה שלו התארכה. בעקבות כך בית המשפט קבע שיש לפסוק לתובע פיצוי בגובה 140,000 שקלים בגין הנזק הלא ממוני שנגרם לו. נזק זה כולל את הארכת תקופת הסבל של התובע בגין אי הטיפול, כיוון שהיה שרוי במתח ובכאבים שלא לצורך במשך 5 ימים נוספים, עד ביצוע הצנתור. 

יתר על כן, התובע קיבל פיצוי של 10,000 שקלים על אובדן שכר של 5 ימי עבודה, ייעוץ רפואי אצל פרופסור מומחה, וכן הוצאות נסיעה לטיפול רפואי ולעזרת קרובים שנדרש לה בחמשת הימים עד ביצוע הצנתור. 

דוגמא שנייה:

במקרה אחר שהגיע לבית המשפט המחוזי בחיפה נפסק כי התובעת תקבל פיצויים של מעל 400,000 שקלים בגין רשלנות רפואית באבחון התקף לב. במקרה זה (תא (חי') 33336-03-12‏  פלונית נ' חברת ביקורופא בע"מ) המטופלת הגיעה למוקד ביקור רופא והתלוננה על כאבים בכל הגוף, לרבות כאבים בחזה. נערכה לה בדיקת א.ק.ג, אולם הרופא המטפל כשל בפיענוח שלה, ולא זיהה שמדובר במקרה של אוטם שריר הלב.

רשלנות רפואית באבחון התקף לב

 בית המשפט התייחס לכישלון הזה בחריפות: "אין צורך להכביר מילים על חומרת המחדלים הנ"ל ועל חריגתם מהנורמה הרפואית המקובלת. כמו כן, אין צורך להכביר מילים על אחריותה השילוחית של חב' ביקורופא, המתבטאת באיוש המוקד הרפואי שלה, האמון על מתן שירותי רפואה דחופה, על ידי רופא נעדר כישורים בסיסיים בקריאת ופענוח תרשים א.ק.ג, דבר שגרר לשרשרת טעויות חמורות כמתואר לעיל". לאחר התיאור הקשה בית המשפט קבע שביקור רופא התרשלה כלפי התובעת הן באבחון התקף הלב והן בטיפול הרפואי.

לאחר הביקור במוקד ביקור רופא פנתה התובעת לבית החולים רמב"ם, שבו המתינה דקות ארוכות לבדיקה. בית המשפט קבע שגם בית החולים רמב"ם התרשל בכך שלא נתן טיפול מיידי לתובעת, דבר שפגע ביכולת להקטין את הנזק שנגרם לליבה. 

בעקבות המתואר בית המשפט פסק פיצויים שונים לתובעת:

 • 210,00 שקלים מביקור רופא בגין הרשלנות באבחון ובטיפול
 • 6,000 שקלים מביקור רופא בגין הוצאות משפט, 40,000 שקלים בגין שכר טרחת עורך דין
 • 140,000 שקלים מהמדינה (בית החולים רמב"ם) 
 • 6,000 שקלים מהמדינה בגין הוצאות משפט, 28,000 שקלים בגין שכר טרחת עורך דין
רשלנות רפואית באבחון התקף לב

מקרים של רשלנות רפואית הנוגעים להתקף לב הם חשובים, ועשויים לגרום להשלכות רפואיות בלתי הפיכות. לכן, למרות שאנחנו נוטים לסמוך על הצוות הרפואי, כדאי להסתכל על הנזק שנגרם לכם בעיניים ביקורתיות. אם אתם סבורים שנגרמה לכם רשלנות רפואית, אתם מוזמנים לפנות אלי באמצעות הפייסבוק או להשאיר תגובה בחלקו התחתון של העמוד. אני עונה לכל פנייה שמגיעה אלי, ואשמח להכווין ולייעץ.

להורדה בחינם: המדריך המלא לנפגעי רשלנות רפואית 2021

הורידו עכשיו את המדריך שכתבתי לנפגעי רשלנות רפואית, וקבלו תשובות לכל השאלות שיעמדו בפניכם בתהליך של תביעת רשלנות רפואית.

אולי יעניין אותך גם:

 

כתיבת תגובה

נגישות