רשלנות רפואית בתסמונת אדוארד טריזומיה 18 [הפרעה כרומוזומלית]

תסמונת אדוארד היא תסמונת כרומוזומלית אשר עשויה להופיע אצל העובר וניתן לאבחן אותה עוד בטרם הלידה באמצעות בדיקות שונות. לרשלנות רפואית באבחון תסמונות כרומוזומליות עשויות להיות השלכות קריטיות על מצבו הרפואי של היילוד ועל ההחלטות של ההורים באשר לביצוע הלידה. זאת בדומה למקרים דומים של רשלנות רפואית במחלות גנטיות או רשלנות רפואית בהריון

יש לכם שאלה בנושא רשלנות רפואית? אתם מוזמנים לשלוח לי הודעה בפייסבוק, או להשאיר תגובה בתחתית העמוד. אני עונה ל100% מהפניות שמגיעות אלי.

מהי תסמונת אדוארד ואיך היא נגרמת?

בכל תא בגופו של אדם נורמלי קיימים 46 כרומוזומים. הכרומוזומים מכילים את הDNA- של האדם. הכרומוזומים מסודרים בגוף זוגות-זוגות, כך שבכל תא יש 23 זוגות של כרומוזומים. כאשר ישנה בעיה באופן שבו מסודרים הכרומוזומים בגופנו או בעיה במספר הכרומוזומים בתא, עלולה להיווצר תסמונת גנטיות שתפגע בעובר.

כך, במצבים מסוימים נוצרת טריזומיה. במקרה זה יש בתא כרומוזום עודף (כלומר 47 כרומוזומים במקום 46). מצב זה גורם למחלות, פגמים גנטיים ומומים בעובר, בהם תסמונת אדוארד.

במקרה של תסמונת אדוארדס, המכונה גם טריזומיה 18, ישנו כרומוזום נוסף בזוג הכרומוזומים מס' 18 בתא. תינוקות שלוקים בתסמונת אדוארד סובלים מפיגור שכלי קשה וברוב הפעמים נפטרים בשנה הראשונה לחייהם, זאת בעקבות התופעה בכרומוזום 18. 

תסמונת אדוארדס היא אחת מכמה הפרעות כרומוזומליות שעלולות להופיע בגופו של עובר. בין התסמונות כרומוזומליות הללו ניתן למצוא את תסמונת הדאון ואת תסמונת פטאו, שבה יש כרומוזום עודף בזוג הכרומוזומים מספר 13 (בדומה למצב בכרומוזום 18 בתסמונת אדוארדס). גם אלה גורמות למומים בעובר ולאחר מכן לבעיות רפואיות בתינוק.

תסמינים לזיהוי תסמונת אדוארדס (טריזומיה 18)

ישנם תסמינים שונים שיכולים להעיד על תסמונת אדוארדס (טריזומיה 18) בעובר או ביילוד: קצב גדילה איטי ברחם, משקל לידה נמוך, פגמים בהתפתחות איברים בטרם הלידה ופגיעות לבביות. התינוקות נולדים כאשר שריריהם רפויים, הם בעלי מומים בפנים, בלב ובכליות. לתסמונת יש סממן אחד מוכר נוסף – התינוקות נולדים כאשר הידיים שלהם קפוצות, ואחת האצבעות נמצאת במנח שאופייני לתסמונת.

תסמונת גנטיות זו ניתן לאבחן באבחון מוקדם באמצעות בדיקות שונות, ואבחון שגוי שלה או אי אבחון בזמן עלול להיחשב לרשלנות רפואית במחלות גנטיות.

רשלנות רפואית בתסמונת אדוארד (אדוארדס טריזומה 18) הפרעה כרומוזומלית. מהם התסמינים, הבדיקות הנדרשות, אבחון שגוי\מאוחר ואיך תובעים פיצויים.

איך ניתן לאבחן את תסמונת אדוארד במהלך ההריון?

ישנן מספר בדיקות שניתן לערוך על מנת לאבחן את תסמונת אדוארדס כבר במהלך ההריון, כמו גם תסמונות כרומוזומליות נוספות: 

  • NIPT (בדיקות DNA שאינן פולשניות) באמצעות בדיקות אלה ניתן לאתר הפרעות כרומוזומליות על ידי ביצוע בדיקת דם. איך זה עובד? אחרי כ-10 שבועות ניתן למצוא בדמה של האם מקטעי DNA מהעובר, אלה מסייעים לבדוק מצב של א-נורמליות (למשל עודף או מחסור של מקטעים בכרומוזומים). 

חשוב לשים לב: אם בדיקת NIPT תעלה קיים חשש לתסמונת אדוארדס, האם תופנה לבדיקת מי שפיר.

  • בדיקת שקיפות עורפית 

שתי הבדיקות שהוזכרו לא מאבחנות בוודאות את קיומה של תסמונת אדוארדס, אלא יכולות להעלות תסמינים לקיומה של התסמונת.

  • בדיקת מי שפיר 
  • בדיקת סיסי שלייה

שתי הבדיקות הללו מאפשרות וודאות באבחון של התסמונת אצל העובר. זאת משום שהבדיקות הללו מאפשרות ניתוח מהימן של ההרכב של המטען הגנטי של העובר. באמצעות ניתוח זה ניתן לזהות מקרה של 3 כרומוזומים בכרומוזום מס' 18 בתא, וזוהי הסיטואציה שבה כאמור העובר העובר יזוהה כלוקה בתסמונת אדוארדס.

מהי רשלנות רפואית באבחון תסמונת אדוארד (טריזומיה 18)?

רשלנות רפואית באבחון תסמונת אדוארדס היא מקרה פרטני של רשלנות רפואית באבחון ורשלנות רפואית בהריון. קיימים סוגי רשלנות רפואית רבים, אולם ניתן לומר שבאופן כללי רשלנות רפואית היא מצב שבו הרופא או איש צוות רפואי אחר נהג בחוסר סבירות ולא מילא את חובת הזהירות שלו כלפי המטופל. כתוצאה מכך למטופל נגרם נזק פיזי, ממוני או נפשי. טענה של רשלנות רפואית באבחון תסמונת אדוארדס עשויה לעלות במקרים בהם האם ההרה לא הופנתה לבדיקה מתאימה, הצוות הרפואי כשל בניתוח תוצאות הבדיקה, בעובר היו תסמינים שעשויים להעיד על קיומה של התסמונת וכיוצא באלה. 

מקרים של רשלנות רפואית באבחון אינם נדירים לצערנו, ומגיעים לא פעם לבית המשפט. השופטים מכירים בהתנהלות הרשלנית של הצוות הרפואי, ופוסקים לניזוקים פיצויים במקרה הצורך. 

רשלנות רפואית בתסמונת אדוארד (אדוארדס טריזומה 18) הפרעה כרומוזומלית. מהם התסמינים, הבדיקות הנדרשות, אבחון שגוי\מאוחר ואיך תובעים פיצויים.

איך אפשר להוכיח רשלנות רפואית באבחון תסמונת אדוארדס?

באופן עקרוני כדי להוכיח רשלנות רפואית יש לפעול לפי 3 שלבים מרכזיים:

1. הוכחת רשלנות

יש להראות שהרופא פעל בניגוד לנורמה הרפואית שמקובלת בעולם הרפואה

לצורך הוכחת רשלנות רפואית באבחון תסמונת אדוארדס יש להצביע על כך שהרופא פעל באופן רשלני, חריג ובלתי סביר בנסיבות העניין. כך למשל אם הרופא ניתח תוצאות בדיקה באופן שגוי, לא נתן תשומת לב לפרטים המתאימים ופעל בדרך שבה הרופא ה'סביר' לא היה נוקט (כך למשל התעלם מסימנים של טריזומיה 18, תסמינים ותוצאות בדיקות מובהקות). 

2. התרחשותו של נזק

יש להראות כי לתובע, או לבאי כוחו, אכן נגרם נזק

יש להראות שהאם או התינוק ניזוקו באופן כלשהו, בין אם באופן פיזי ובין אם באופן ממוני או נפשי. בבית המשפט יעלו שאלות כמו: האם תוחלת החיים של התינוק נפגעה בעקבות הרשלנות? האם נפגע תפקודו הפיזי? האם איכות החיים העתידית של התינוק נפגעה בעקבות ההתנהגות הרשלנית של הרופא? האם בעקבות הלידה האם סובלת מפגיעה נפשית? האם הולד איבד יכולת קוגניטיבית כלשהי שתשפיע על איכות חייו? האם כתוצאה מהנזק שנגרם הורי התינוק יידרשו להוציא כסף רב על טיפולים? האם יידרשו לשלם בעבור עזרה סיעודית? 

3. קשר סיבתי

הנזק נגרם למטופל כתוצאה מהתנהגותו הרשלנית של הרופא

שלב זה הוא השלב המכריע, ורק בהתקיימו ניתן לגבש עילת רשלנות רפואית ולהוכיחה בבית המשפט. 

הנפגע נדרש להוכיח שקיים קשר ישיר בין הנזק שנגרם לו לבין ההתנהגות הרשלנית של הרופא, ושאלמלא התנהגות זו, הנזק לא היה נגרם לו. 

את התביעה בגין רשלנות רפואית באבחון תסמונת אדוארדס ניתן להגיש כנגד איש הצוות הרפואי עצמו (רופא, מיילד, אח וכו') או לחלופין נגד בית החולים או קופת החולים שבה בוצעו הבדיקות. 

כדאי לדעת: הורי התינוק שנולד עם תסמונת אדוארדס רשאים להגיש בשמו תביעת רשלנות. גם קטין זכאי לקבל פיצויים בדיוק כמו כל נפגע אחר מרשלנות רפואית.

איך מחשבים פיצויים בעקבות רשלנות רפואית באבחון תסמונת אדוארדס?

הפיצויים שבית המשפט יכול לפסוק בגין רשלנות רפואית באבחון תסמונת אדוארדס דומים למעשה לפיצויים שניתן לקבל בכל תביעה נזיקית על רשלנות רפואית, כאשר בפועל הם תלויים בסוג הנזק שנגרם למטופל הניזוק. קיימים סוגים שונים של נזקים ברי פיצוי, וביניהם:

  • הוצאות על טיפול – פיצוי להורי התינוק בגין הכספים והמשאבים שיידרשו להשקיע בטיפול רפואי לתינוק הלוקה בתסמונת אדוארדס. 
  • כאב וסבל – מתייחס לרוב לכאבים פיזיים בגוף
  • קיצור תוחלת החיים של התינוק שנולד עם התסמונת 
  • נזק נפשי (במקרים מסוימים)

תביעת רשלנות רפואית היא תביעה נזיקית הנידונה בבית המשפט. לכן מי שקובע את גובה הפיצויים הם שופטי בית המשפט. לרוב הם עושים שימוש משתמש בחישובים ואומדנים כדי לקבוע את מידת הפגיעה שנגרמה לניזוק כתוצאה מהנזק, ועל פיהם פוסק את גובה הפיצוי. כך למשל אם בעקבות הרשלנות הרפואית התינוק יזדקק לטיפול רפואי או לתרופות כל ימי חייו, ביהמ"ש ייחשב את סכום הכסף שהוריו יידרשו להוציא על כך, ויטילו כפיצוי.

רשלנות רפואית בתסמונת אדוארד (אדוארדס טריזומה 18) הפרעה כרומוזומלית. מהם התסמינים, הבדיקות הנדרשות, אבחון שגוי\מאוחר ואיך תובעים פיצויים.

מה כדאי לעשות?

רשלנות רפואית עשויה להיות עניין חמקמק – אנחנו נוטים לסמוך על הצוות הרפואי, ולכן לא בטוח שנדע להפנות אצבע מאשימה כאשר הוא נהג בהתרשלות ובאופן בלתי סביר. אם אתם לא בטוחים האם נפגעתם מרשלנות רפואית, אבל עולה בכם חשש כלשהו, אם אתם מרגישים שאבחון מוקדם היה משנה את מצבכם הנוכחי – פנו לעורך דין שעוסק בתחום הרשלנות הרפואית.  אם אתם לא בטוחים איך בוחרים עורך דין לרשלנות רפואית, אתם מוזמנים לקרוא על כך כאן, אולם בכל מקרה מומלץ להסתייע בעורך דין מנוסה ומקצועי בתחום הרשלנות הרפואית.

להורדה בחינם: המדריך המלא לנפגעי רשלנות רפואית 2021

הורידו עכשיו את המדריך שכתבתי לנפגעי רשלנות רפואית, וקבלו תשובות לכל השאלות שיעמדו בפניכם בתהליך של תביעת רשלנות רפואית.

קרא עוד:

כתיבת תגובה

נגישות