רשלנות רפואית באבחון סרטן הערמונית: איך תובעים פיצויים?

רשלנות רפואית באבחון סרטן הערמונית אינה עניין של מה בכך: לאבחון מאוחר או שגוי בתחום האונקולוגיה עלולות להיות השלכות קשות על חיי המטופל שנפגע כתוצאה מרשלנות רפואית, בפרט כאשר מדובר בסרטן הערמונית שפוגע בגברים רבים. 

במאמר זה אסביר מהי רשלנות רפואית בסרטן, כיצד מזהים רשלנות רפואית באבחון סרטן הערמונית, מהם התסמינים למחלה, למי פונים במקרה של חשד לרשלנות ואילו פיצויים ניתן לקבל בגין הרשלנות.

רשלנות רפואית סרטן הפרוסטטה, Prostate cancer

מהו סרטן הערמונית? 

סרטן בערמונית הוא מצב שבו מופיע גידול סרטני בבלוטת הערמונית, והוא מכונה גם סרטן הפרוסטטה. הערמונית היא איבר הממוקם בבסיס שלפוחית השתן של הגבר, ותפקידה להגן על תאי הזרע. הימצאותם של תאים סרטניים בערמונית, ולמעשה תופעה זו קורית  למעלה משליש מהגברים מעל גיל 50. 

ככלל, מחלת הסרטן מתאפיינת בחלוקה בלתי פוסקת של תאים ברקמה החולה. כך למעשה נוצר הגידול: מגוש של תאים סרטניים שמרוכזים באיבר בגוף. בעוד סוגים אחרים של סרטן מאופיינים בחלוקה מהירה ביותר של תאים, סרטן הפרוסטטה (ערמונית) מאופיין דווקא בחלוקה איטית של תאים. למרות זאת יש לזכור שמדובר במחלה קטלנית שנחשבת לשכיחה, וגובה את חייהם של גברים רבים מדי שנה. 

תסמינים לסרטן הערמונית

ראשית חשוב להבין שקצב החלוקה האיטי של התאים בסרטן הערמונית גורם לכך שגם תסמיני המחלה יופיעו בשלב יחסית מאוחר (לעומת מחלות אחרות בעולם האונקולוגיה, שבהן תסמינים מופיעים גם בשלבים מוקדמים של המחלה). כלומר רק כאשר מתהווה גידול שיוצר לחץ על צינור השופכה החולה יחוש בתסמינים שונים כמו: קושי במתן שתן, כאב במתן שתן, פליטת זרע, דם בשתן (נחשב יחסית נדיר). אם למחלה יש גרורות במקומות אחרים בגוף החולה עשוי לחוש בהם כאב.

מהם גורמי הסיכון לסרטן הערמונית?

הגורמים למחלת הסרטן בכלל ולסרטן הערמונית בפרט אינם ידועים במלואם לרופאים ולחוקרים, שמנסים ללמוד אותם כל העת. עם זאת נהוג להצביע על מספר גורמים שמגבירים את הסיכוי ללקות במחלה:

 • גיל – הסיכוי ללקות בסרטן הערמונית הולך וגדל החל מגיל 65 ומעלה. בעבור גברים מבוגרים מיוחד (גילאי 90 ומעלה) לוקים במחלה כמעט בוודאות.
 • גנטיקה – גורם הסיכון הזה לא פוענח במלואו, אולם מחקרים מעידים על כך שמי שבמשפחתו יש גברים שלקו בסרטן הערמונית, סיכוייו לחלות במחלה גבוהים יותר.
 • תזונה – קיימים מחקרים לפיהם צריכת מאכלים עתירי שומן ושומן רווי מגדילים את הסיכוי לחלות בסרטן הערמונית.
אבחון שגוי גידול סרטני בפרוסטטה, Prostate cancer

איך אמורים לאבחן את סרטן הערמונית? 

קיימות שתי בדיקות בסיסיות לאבחנה של המחלה: הראשונה היא בדיקה רקטלית. מדובר בבדיקה שאמנם עלולה לעורר אי נעימות או חוסר נוחות, אולם היא פשוטה, זריזה ויותר מכל חיונית לאבחון סרטן הערמונית. בבדיקה זו הרופא מחדיר את אצבעו לפי הטבעת של המטופל על מנת לבדוק האם יש לו ערמונית מוגדלת.

הבדיקה השנייה היא בדיקת PSA במסגרתה ייבחנו ריכוזי הPSA בדגימת דם של הנבדק. PSA הוא חלבון שהערמונית מייצרת ונמצא בגופן של כל הגברים, אולם אצל גברים החולים בסרטן הערמונית ריכוזו גבוה יותר. בדיקה זו לא מעידה באופן מוחלט על קיומו של סרטן הערמונית. זאת משום שריכוזים גבוהים של PSA עשויים להיגרם כתוצאה מסיבות נוספות, למשל דלקות, מגע מיני או ניתוח באזור שבו הערמונית ממוקמת.

בהמשך לבדיקות הללו ישנן בדיקות נוספות שרופאים ממליצים לעבור: בדיקת ביופסיה במהלכה נאספת דגימה מהערמונית עצמה (באמצעות החדרת מחט לערמונית דרך הרקטום) וכן בדיקת אולטרה סאונד טרנס רקטלית המסייעת בבדיקת גודל הערמונית ובמידת הצורך גם בקבלת דגימה לצורך ביצוע ביופסיה. 

מהי רשלנות רפואית באבחון סרטן הערמונית? ומתי עלולה לקרות? 

רשלנות רפואית באבחון סרטן הערמונית היא מקרה פרטי של רשלנות רפואית באבחון. הכוונה היא למצב שבו מצופה היה מהרופא להצליח ולאבחן את המחלה, אולם הוא לא עשה כן וכתוצאה מכך למטופל נגרם נזק. חשוב להבהיר שמדובר במצבים שבהם רופא סביר היה מאבחן את המחלה ולכן התנהלותו של הרופא שלא אבחן אותה נחשבת לחריגה ובלתי סבירה. 

דוגמא לרשלנות רפואית באבחון מאוחר של סרטן הערמונית:

מטופל הגיע אל הרופא בקופת החולים אלייה הוא משתייך והתלונן על אחד מן התסמינים שעלולים להעיד על סרטן הערמונית (למשל: קושי במתן שתן, עליה בתדירות מתן השתן).

הרופא המטפל, אבחן את המקרה כדלקת, רשם למטופל אנטיביוטיקה, ולא שלח אותו לבצע בדיקות נוספות. 

לאחר מספר חודשים בהם הכאבים לא פסקו ןאף התפשטו, המטופל פנה אל רופא המשפחה שלו שוב, הפעם הוא החליט לשלוח אותו לבדיקות הנדרשות אצל רופא מומחה, ומקור הכאבים התברר כסרטן הערמונית.

גילוי בזמן של סרטן הערמונית יכול היה להגדיל את סיכויי המטופל לנצח את המחלה.

כאן מדובר במקרה קלאסי של רשלנות רפואית באבחון מאוחר של סרטן הערמונית. עקב הרשלנות באבחון של רופא המשפחה בקופת החולים, גילו את הסרטן מאוחר, המחלה התפשטה, סיכויי ההחלמה של המטופל ירדו ואופי הטיפול שהוא יצטרך לקבל הוא כעת קיצוני יותר.

דוגמא לרשלנות רפואית באבחון שגוי של סרטן הערמונית:

דוגמא נוספת יכולה להיות אם הרופא ערך בדיקה רקטלית למטופל וזיהה שהערמונית שלו גדולה מהרגיל אולם לא בדק את האפשרות של סרטן בערמונית, יכול מאוד להיות שניתן יהיה להטיל על הרופא אחריות בגין רשלנות רפואית בסרטן. נשים לב שגם אבחון שגוי של הבעיה הרפואית או אבחון מאוחר שלה עשויים להיחשב לרשלנות רפואית באבחון.

רשלנות רפואית באבחון סרטן הערמונית, הפרוסטטה, Prostate cancer

דוגמא לרשלנות רפואית באי מעקב אחר סרטן הערמונית:

הרופא, לאחר ששמע את תלונות המטופל, שלח אותו לאורלוג לבדיקה ראשונית רקטאלית, אך לא עקב אחר התוצאות.

הרופא היה אמור לבקש מהחולה לחזור אליו תוך חודש ימים, במידה והתסמינים לא חולפים ו/או מתגברים.

 יתכן ולו הרופא היה עוקב אחר התוצאות, המחלה היתה מתגלית מוקדם יותר והנזק היה מצומצם יותר.

ככלל כדי להוכיח רשלנות רפואית יש להראות שהטיפול הרפואי שהמטופל קיבל שונה מהנורמה הרפואית המקובלת בעולם הרפואה, שנגרם למטופל נזק ושקיים קשר סיבתי בין ההתנהגות של הרופא לבין הנזק שנגרם למטופל.

איך אדע אם קרתה לי רשלנות רפואית באבחון סרטן הערמונית?

רשלנות רפואית היא לא תמיד קלה לזיהוי, במיוחד משום שמי שנפגע ממנה הם מטופלים שסומכים על הרופא שלהם ומצפים לקבל ממנו את הטיפול הטוב ביותר, ומשום שהמטופל לא יודע להצביע על אבחון שגוי או טעות באבחון. מלבד זאת, קיימים לא מעט סוגים של רשלנות רפואית.

כדי לדעת האם נפגעתם מרשלנות רפואית באבחון סרטן הערמונית, שאלו את עצכם 3 שאלות חשובות:

 1. האם נגרם לכם נזק כתוצאה מכך שהרופא לא אבחן בזמן את סרטן הערמונית? האם נגרם לכם נזק כתוצאה מכך שלרופא הייתה טעות באבחון?
 1. מה גודל הנזק שנגרם לכם? מה עוצמתו? כיצד הוא משפיע עליכם. לסרטן הערמונית עלולות להיות השפעות רפואיות מרחיבות, החל מכאבים, דרך התפשטות במקומות נוספים בגוף וכלה במוות.
 1. האם הנזק שנגרם לכם הוא תוצאה של הרשלנות באבחון של הרופא? כלומר, האם ללא ההתנהלות הבעייתית או הבלתי סבירה של הרופא הנזק לא היה נגרם לכם?

אלה הן 3 שאלות היסוד שצריך לבחון, ובאמצעות אפשר לבסס עילה של רשלנות רפואית. אם אתם רוצים להעמיק בעניין זה אני מזמין אתכם לבחון את עצמכם ולבדוק האם נפגעתם מרשלנות רפואית.

רשלנות רפואית באבחון סרטן הערמונית, הפרוסטטה, Prostate cancer

מה כדאי לעשות אם קרתה לי רשלנות רפואית?

אם אתם סבורים שנפגעתם כתוצאה מרשלנות רפואית, חשוב שתפנו לעורך דין. השתדלו להיוועץ בעורך דין שמנוסה בתחום הרשלנות הרפואית והציגו בפניו את כל המידע שיש לכם לגבי המקרה שלכם, כולל מסמכים ותיעוד של שיחות ומפגשים עם הרופא. הבחירה בעורך דין לרשלנות רפואית צריכה להתבסס על הניסיון של עורך הדין, ההיכרות שלו עם עולם הרשלנות הרפואית, המלצות שקיבל מלקוחות קודמים וכמובן כימיה אתכם, הלקוחות. 

בכל מקרה, חשוב מאוד לא לפנות לרופא המטפל או לבית החולים שבו אירעה הרשלנות הרפואית. את הפנייה הזו יעשה עורך הדין בצורה מסודרת כחלק מבניית תיק הרשלנות הרפואית. 

דוגמא למקרה של רשלנות רפואית בסרטן הערמונית 

רשלנות רפואית בסרטן הערמונית הגיעה לא פעם גם לדיון בבית המשפט. כך למשל במקרה שנידון בבית המשפט המחוזי בירושלים התובע ביקש לקבל פיצויים בגין נזקי גוף בטענה שסרטן הערמונית שממנו הוא סובל אובחן באיחור של שנה וחצי. 

במרכז המחלוקת במקרה זה עמדה בדיקת הPSA שנערכה במטופל. בית המשפט קבע שהרופאה התרשלה בכך שלא עיינה בתוצאות או לכל הפחות לא נקטה בצעדים הרפואיים שיש לנקוט בהם בעקבות תוצאות הבדיקה. בנוסף לכך, היא לא הסבירה לתובע מה הייתה מטרת הבדיקה ואת חשיבותה, כך שגם הוא עצמו לא ידע שחשוב לעקוב אחרי התוצאות ולברר את משמעותן.

בהמשך פנה בית המשפט לבחון את הקשר הסיבתי בין ההתנהלות של הרופאה לבין הנזק שנגרם לתובע. בית המשפט קבע באופן חד משמעי כי מתקיים קשר סיבתי שכזה.

השופטת קבעה לתובע פיצויים שונים:

57,000 שקלים בגין הפסדי השתכרות, פיצוי בגין נזק לא ממוני בסך 450,000 שקלים, פיצוי בגין הוצאות רפואיות והוצאות נסיעה בגובה 20,000 שקלים ופיצוי בגין 'עזרת הזולת', כלומר סיוע שהתובע יזדקק לו מזולתו, בגובה של 25,000 שקלים. נשים לב שמהסכום שהתקבל נוכו ניכויים שונים בהתאם לדין. 

רשלנות רפואית באבחון סרטן הערמונית, הפרוסטטה, Prostate cancer

פיצויים עבור אבחון מאוחר או שגוי של סרטן הערמונית

על מנת שבית המשפט יפסוק לניזוק פיצויים בגין אבחון מאוחר או מוטעה של סרטן הערמונית חייבים כמובן להוכיח שאירעה רשלנות רפואית. אם עורך הדין של התובע הצליח להוכיח באמצעות חוות דעת רפואיות ועדויות של אנשי מקצוע כי אכן אירעה רשלנות רפואית – בית המשפט ידון בפיצויים שמגיעים לתובע בגין הנזקים שהוא טען שנגרמו לו. 

אילו סוגי פיצויים קיימים?

 • פיצויים בגין הפסד שכר ופנסיה
 • פיצויים בגין הוצאות רפואיות בעבר ובעתיד
 • פיצויים בגין כאב וסבל וקיצור תוחלת החיים
 • פיצויים בגין עזרת צד ג'
 • פיצויים בגין שיקום
 • פיצויים בגין הוצאות משפטיות

סוגי הפיצויים הללו רלוונטיים בכל מקרה של רשלנות רפואית וגם ברשלנות רפואית באבחון סרטן הערמונית.

אם אתם חוששים שנפגעתם כתוצאה מרשלנות רפואית פנו לעורך דין שעוסק ברשלנות רפואית והתייעצו עימו. עורך הדין ידע להכווין אתכם, לשאול את השאלות הנכונות ובמידת הצורך לסייע לכם לקבל פיצויים בגין הנזק שנגרם לכם. 

להורדה בחינם: המדריך המלא לנפגעי רשלנות רפואית 2021

הורידו עכשיו את המדריך שכתבתי לנפגעי רשלנות רפואית, וקבלו תשובות לכל השאלות שיעמדו בפניכם בתהליך של תביעת רשלנות רפואית.

מקורות

בכתיבת מאמר זה נעשה שימוש במקורות הבאים:

אתר האגודה למלחמה בסרטן – סרטן הערמונית

אתר כללית – סרטן הערמונית

קרא עוד:

כתיבת תגובה

נגישות