רשלנות רפואית סרטן השחלות: אבחון שגוי או מאוחר של סרטן השחלה

איחור באבחון סרטן השחלות הוא סוג מוכר של רשלנות רפואית בתחום רפואת הנשים והאונקולוגיה. ככלל, לא פשוט לאבחן את סרטן השחלות, אולם במקרים מסוימים איחור באבחונו עלול לסכן חיים. תחילה אסביר מהו סרטן השחלה, ממה הוא נגרם ואיך אפשר לדעת אם אירעה לכם רשלנות רפואית בתחום. 

איחור באבחון סרטן השחלות

מהו סרטן השחלות? 

סרטן השחלות הוא סוג של סרטן שתוקף שחלות של נשים, שהן איבר במערכת הרבייה הנשית, הממוקם באזור האגן. פעמים רבות סרטן השחלה מתפשט בלוטות לימפה בבטן ובאגן.

סרטן בשחלות עשוי להיגרם כתוצאה מגיל, גורמים הורמונליים, מחלות רקע (כמו סוכרת או היסטוריה של סרטן השד), אורח חיים לא בריא, לרבות השמנת יתר ועישון. 

הסוגים השונים של סרטן השחלה

קיימים סוגים שונים של סרטן השחלה, כאשר אחד מהם הוא העיקרי והנפוץ ביותר, והאחרים נחשבים נדירים יותר.

סרטן אפיתליאלי הוא סוג סרטן השחלות השכיח ביותר, שבו לוקות רוב החולות בסרטן השחלות. במקרה זה בחולה מתפתח גידול סרטני המורכב מהתאים שמכסים את הדופן החיצונית של השחלה או בחצוצרות. לסרטן שחלות מסוג סרטן אפיתליאלי יש תתי סוגים, וביניהם:

 • סרטן נסיובי (שכיח יחסית)
 • סרטן דמוי רירית הרחם (שכיח יחסית)
 • סרטן תאים צלולים
 • סרטן בלתי ממוין

מעבר לסרטן אפיתליאלי, קיימים גם סוגים פחות נפוצים של סרטן שחלות, ביניהם:

 • סרטן ראשוני של הצפק – גידול סרטני המתפתח בקרום הבטן
 • טרטומות בשחלה – גידול המתפתח בתאי השחלה שתפקידם לייצר ביציות
 • סרקומות רקמות רכות – סוג סרטן שמתפתח ברקמות החיבור של הגוף ויכול להופיע הן בגפיים והן בשחלות.
רשלנות רפואית באבחון לנשים

מהם התסמינים האפשריים לסרטן השחלות? 

סרטן השחלות נחשב לאחד מסוגי הסרטן הבעייתיים ביותר מבחינת תסמינים. זאת משום שמרבית הנשים לא חוות תסמין כלשהו עד שלבים מאוחרים יחסית של המחלה. לכן, קיים קושי באבחון המחלה בשלב מוקדם. למרבה הצער ,אצל מרבית הנשים תתגלה המחלה כאשר היא כבר התפתחה בחומרתה לדרגה 3 מתוך 5. עם זאת יש נשים שחוות תסמינים, אך אלה עשויים להעיד על מצבים רפואיים נוספים (ולא בהכרח על סרטן). כך למשל נשים שחלו בסרטן השחלות דיווחו על:

 • בעיות עיכול, צרבת, בחילה, גזים ואובדן תאבון
 • עלייה במשקל
 • כאבים בבטן התחתונה
 • כאבים בגב התחתון
 • עצירות, שלשולים או מתן שתן בתדירות גבוהה 

כאמור מדובר בתסמינים שאינם ייחודיים לסרטן השחלות, אלא יכולים להעיד על הרבה מקרים רפואיים אחרים. לכן בכל מקרה אם מטופלת חווה את אחד או יותר מהתסמינים הנ"ל, מומלץ שתיבדק על ידי רופא.

איך אמורים לאבחן את סרטן השחלות?

בגלל היעדר התסמינים או התסמינים הקלים יחסית של סרטן השחלות, רוב הנשים נבדקות תחילה אצל רופא המשפחה או רופא הנשים שלהן. אלה ישלחו אותן לבצע בדיקות שונות, כאשר ברוב המקרים ניתן לאתר סרטן שחלות באמצעות הבדיקות הבאות:

בדיקת אולטרסאונד

בדיקת האולטרסאונד הבסיסית דומה לזו שמתבצעת בעת הריון. הרופא יבקש לקבל תמונה של אזור הבטן והאגן. במקרים מסוימים יעלה הצורך לערוך אולטרסאונד וגינלי. מדובר בבדיקה שבמסגרתה מחדירים מכשיר לתוך הנרתיק, כדי לקבל תמונה מלאה של האזור. בדיקה מסוג זה מאפשרת לאבחן הגדלה של השחלות ובעיות נוספות.

אולטראסאונד מחלה ממאירה

בדיקת MRI ובדיקת CT

בדיקות אלה רלוונטיות במרבית סוגי הסרטן, וכמובן גם בסרטן השחלות, ובעצם מאפשרות לאתר את המיקום של הגידול ולעקוב אחר גודלו. MRI ו-CT מאפשרות לרופאים סוג של 'מבט מבפנים' ויוצרות עבורם תמונה תלת מימדית של חלל הגוף. 

בדיקת PET CT

בדיקה שמשלבת בין בדיקת רנטגן (כמו בCT) לבין טכנולוגיה מתחום הרפואה הגרעינית. מדובר בבדיקה חדשה יחסית, שלא מבוצעת בכל מטופלת, ובמסגרתה מזריקים חומר רדיואקטיבי בכמות קטנה לגוף ומבצעים סריקת CT. אזורים שיש בהם סרטן ייראו ברורים יותר בסריקה. כאמור מדובר בבדיקה שעדיין אינה נחשבת למאוד שכיחה, ורוב המטופלות שעוברות אותה הן כאלה שחלו בסרטן פעם נוספת לאחר שנרפאו (הישנות של המחלה). 

שאיבת נוזל מחלל הבטן

פרוצדורה שבאמצעותה בודקים הימצאותם של תאים סרטניים בחלל הבטן

לפרוסקופיה

פרוצדורה כירורגית שנחשבת קצרה ובלתי מסובכת. במסגרת בדיקה זו הרופא חותך חתכים קטנים בבטן התחתונה ומחדיר אליהם את מכשיר הלפרוסקופ שבאמצעותו יוכל להסתכל על השחלות עצמן. בנוסף, הרופא יוכל לקחת חלק מן השחלה ולשלוח אותה לביופסיה כדי לזהות בה תאים סרטניים. 

בדיקה גנטית של מוטציה בגן BRCA1  ו BRCA2

אלו שני גנים שמוטציה בהם מעלה את הסיכון לחלות בסרטן. אולם טעות לחשוב שרק הם. ידוע כיום על לפחות 40 גנים נוספים העשויים להעלות את הסיכון לסרטן. האם אשה שלא נמצאה כנושאת את המוטציה בגנים BRCA1  ו BRCA2 ,תחשב כמי שלא עלולה לחלות בסרטן? התשובה היא שלילית . נשים שנמצאו בבדיקה גנטית כלא נשאיות, הן עדיין בעלות סיכון  לחלות בסרטן.

מה תרומת הרקע המשפחתי למחלת הסרטן?

לרקע המשפחתי  במעגל הראשון (אמא, אחיות) בהחלט יש השפעה. גדל הסיכוי לחלות בסרטן בכלל ובסרטן השחלות בפרט לנשים בעלות רקע משפחתי של חולי של סרטן, וזאת אף על פי שאף אחת מהן לא נמצאה כנושאת את אחד הגנים .BRCA1  ו BRCA2.

איחור באבחון סרטן השחלה

קבוצת סיכון

נשים שנמצאו נושאות את הגנים  BRCA1  ו BRCA2, או שברקע המשפחתי שלהן (בדרגה ראשונה) התגלתה מחלת הסרטן, צריכות להשתייך ל"קבוצת נשים בסיכון" . המעקב הרפואי אחריהן אמור להיות צמוד ביותר לרבות בדיקות הדמיה כמו MRI פעם בשנה.

ההגדרה של אשה כמשתייכת לקבוצת סיכון תוגדר ע"י רופא המתמחה בגנטיקה.

מהי רשלנות רפואית באבחון סרטן השחלות? ומתי עלולה לקרות? 

כדי להבין כהלכה מהי בעצם רשלנות רפואית באיחור באבחון סרטן השחלות, מומלץ להבין קודם את המושג 'רשלנות רפואית'. 

'רשלנות רפואית' היא מצב שבו הרופא המטפל נהג בחוסר זהירות או פעל באופן בלתי סביר החורג מהפרקטיקה הרפואית המקובלת וכתוצאה מכך נגרם נזק למטופל.

אחד הסוגים השכיחים של רשלנות רפואית הוא רשלנות רפואית באבחון. זהו מצב שבו ההתנהגות הרשלנית של הרופא (כלומר ההתנהגות הבלתי סבירה וזהירה שלו) קשורה לאופן שבו אבחן את הפציינט. כך, אם האבחון שנתן למטופל היה אבחון שגוי או שהאבחון ניתן בשלב מאוחר מדי וכתוצאה מכך למטופל נגרם נזק – הרופא עלול להיחשב כמי שהתרשל ברשלנות רפואית באבחון סרטן.  

רשלנות רפואית באבחון סרטן השחלה

במקרה של רשלנות רפואית בסרטן השחלות בכלל ובאיחור באבחון סרטן השחלות בפרט הרופא לא הצליח לאבחן את הסרטן בגופה של המטופלת וכתוצאה מכך נגרם לה נזק. כך למשל אם המטופלת התלוננה על אחד מהתסמינים ולא נשלחה לבדיקות המקובלות על ידי הרופא (אולטסראונד, CT וכו') הדבר עשוי להיחשב כרשלנות רפואית בסרטן הנובעת מטעות באבחון.

איך אדע אם קרתה לי רשלנות רפואית באבחון סרטן השחלות?

השאלה האם נפגעתי מרשלנות רפואית היא שאלה ששואלים את עצמם מטופלים רבים, והיא בהחלט לא שאלה פשוטה. הרי כולנו סומכים על הרופאים שלנו, ויודעים שלפעמים הליכים רפואיים עשויים לגרום לנזק. אנחנו לא תמיד יודעים אם הנזק נגרם כתוצאה מרשלנות רפואית או שהוא תוצאת לוואי לגיטימית של הפרוצדורה הרפואית. כיוון שרוב האנשים אינם מומחים לרפואה, אין להם יכולת לבקר את פעולותיו של הרופא ולדעת אם פעל כהלכה. מה בכל זאת אפשר לעשות?

ראשית, אם אתן כמטופלות חשות שיכול להיות שחוויתן רשלנות רפואית באיחור באבחון סרטן השחלות, מומלץ להתייעץ עם עורך דין. יש חשיבות לאופן שבו בוחרים עורך דין: כדאי להתייעץ עם עורך דין מנוסה ומקצועי, שפועל בעיקר בתחום הרשלנות הרפואית. 

שנית, אם אתן לא ממש בטוחות שאכן אירעה לכן רשלנות רפואית בסרטן, יש כמה שאלות מנחות ברשלנות רפואית שאתן יכולות לשאול את עצמכן:

 • האם הרופא בחן את ההיסטוריה הרפואית שלכן? האם הרופא התייחס אליה? יש לכך חשיבות כי אחד הגורמים לסרטן השחלות הוא מחלות רקע.
 • האם התלוננתן בפני הרופא על בעיה או תסמינים שעשויים להעיד על סרטן השחלות? האם הרופא התעלם מהתלונות? 
 • האם הן בעלות רקע משפחתי עם חולי בסרטן?
 • האם הן שוייכו לקבוצת סיכון?
 • האם נבדקו תקופתית אצל רופא גנטיקאי?
 • האם הרופא הגנטיקאי הגדיר את רמת הסיכון שלהן באחוזים?
 • האם הרופא איבחן את המקרה שלכן באופן מסוים, ולאחר מכן התברר שהאבחון הראשוני היה שגוי?
 • האם הרופא בחר שלא לשלוח אתכם לבדיקה כלשהי למרות שכן היה צורך לערוך את הבדיקה? האם נשלחתן לבדיקת אולטרסאונד? לבדיקת CT? לאחת מהבדיקות הנפוצות לאבחון סרטן שחלות?
 • האם הרופא יידע אתכן וסיפר לכם מה הן ההשלכות האפשרויות של ההליך הרפואי אותו אתן עתידות לעבור? רלוונטי למשל במקרה של לפרוסקופיה.
 • האם כל אפשרויות הטיפול הקיימות הוצעו לכן?
 • האם לבית החולים חסרים מסמכים רפואיים מההליך הרפואי שלכן?
 • האם נגרם לכם נזק עקב התמהמהות של בית החולים בטיפול בכן?
פיצויים סרטן השחלה

מה כדאי לעשות אם קרתה לי רשלנות רפואית באבחון סרטן השחלות?

כאמור, אם אכן קרתה לכם רשלנות רפואית מומלץ לפנות לעורך דין שיטפל במקרה. עורך הדין יידרש להוכיח שאכן התרחשה רשלנות רפואית: תחילה יהיה צורך להראות שהרופא התנהל באופן רשלני, פעל באופן בלתי סביר והעניק טיפול רפואי שונה מן הנורמה הרפואית המקובלת בעולם הרפואה. בהמשך צריך יהיה להראות כי נגרם למטופל נזק בעקבות הטיפול הרפואי הבעייתי. לבסוף חשוב להוכיח שמתקיים קשר סיבתי בין התרשלות הרופא לנזק שנגרם למטופל.

סמכו על עורך הדין שיבצע את עבודתו ויבחן את התיק שלכם כהלכה. מומלץ מאוד שלא לפנות לבית החולים או לרופא המטפל, אלא להשאיר את הפנייה לעורך הדין. 

פיצויים עבור אבחון שגוי או מאוחר של סרטן השחלות

הפיצויים שבית המשפט יוכל לפסוק בגין איחור באבחון סרטן השחלות או לחלופין אבחון שגוי של הבעיה הרפואית הם הפיצויים המוכרים בתביעות נזיקין של רשלנות רפואית (בין אם מדובר ברשלנות רפואית בהריון, באונקולוגיה, בפגיעה באוטונומיה או סוגים שונים של רשלנות רפואית). כך למשל בית המשפט יוכל לפסוק:

 • פיצויים בגין הפסד שכר ופנסיה – רלוונטי למקרה שבו היה עיכוב באבחון שגרם למטופלת נזק שבעקבותיו היא הפסידה ימי עבודה או לחלופין לא יכולה לעבוד עוד.
 • פיצויים בגין הוצאות רפואיות בעבר ובעתיד – הוצאות שהמטופלת נדרשה להוציא בגין הנזק שנגרם לה בעקבות טעות באבחון המחלה.
 • פיצויים בגין כאב וסבל וקיצור תוחלת החיים
 • פיצויים בגין עזרת צד ג'
 • פיצויים בגין שיקום
 • פיצויים בגין הוצאות משפטיות

מקרים של רשלנות רפואית הנוגעים לטעויות, שגיאות או איחורים באבחון הם לא תמיד מקרים מובהקים של רשלנות רפואית. לכן, למרות שאנחנו נוטים לסמוך על הצוות הרפואי, לא תמיד אפשר אם הוא אכן התנהל כהלכה או שאירעה רשלנות רפואית.

אתם מוזמנים לפנות אלי באמצעות הפייסבוק או להשאיר תגובה בחלקו התחתון של העמוד. אני עונה לכל פנייה שמגיעה אלי, ואשמח להכווין ולייעץ. 

להורדה בחינם: המדריך המלא לנפגעי רשלנות רפואית 2021

הורידו עכשיו את המדריך שכתבתי לנפגעי רשלנות רפואית, וקבלו תשובות לכל השאלות שיעמדו בפניכם בתהליך של תביעת רשלנות רפואית.

קרא עוד:

כתיבת תגובה

נגישות