הוכחת רשלנות רפואית: 3 שלבים להוכחת רשלנות בביהמ"ש

הוכחת רשלנות רפואית בבית המשפט מתבססת על הגדרתו ופירושו של המושג רשלנות רפואית. רשלנות רפואית פירושה מתן שירותים רפואיים תוך סטייה מרמת הזהירות הסבירה, כאשר סטייה זו גרמה נזק למטופל, שלא היה נגרם אלמלא סטייה זו. למשל: טיפול בחולה באמצעות תרופה מסויימת, בעוד שכל רופא סביר אחר לא היה בוחר לתת לחולה את אותה תרופה, ולחולה נגרם נזק עקב נטילתה.

להורדת המדריך המלא לנפגעי רשלנות רפואית לחצו כאן https://rb.gy/9i9y37

מדוע דרושה הוכחת רשלנות רפואית?

אדם שטוען כי הוא נפגע מרשלנות רפואית יידרש, באמצעות עורך דינו, להוכיח לבית המשפט מדוע הוא טוען כי המקרה שלו הוא רשלנות רפואית. נטל ההוכחה והבאת הראיות הוא על הצד התובע מתוקף הכלל ההלכתי "המוציא מחברו עליו הראיה" שאומר כי הצד התובע הוא שצריך להראות ולהוכיח את הדברים.

יש לבצע הליך הוכחת רשלנות רפואית מתוקף העובדה שלא כל טעות רפואית ולא כל נזק שנגרם למטופל הם בגדר 'רשלנות רפואית' ובית המשפט צריך לבחון את הדברים בקפידה, בעזרת מומחים רפואיים, לפני שיחליט את מי להאשים ואת מי לזכות.

הוכחת רשלנות רפואית בבית המשפט היא תהליך שניתן לחלקו לשלושה שלבים, על פי ההגדרה של רשלנות רפואית: (1) התנהגות רפואית בלתי סבירה (2) שגרמה נזק למטופל (3) באופן ישיר, שלא היה נגרם אלמלא התנהגות זו.

הוכחת רשלנות רפואית בשלושה שלבים

בכל סוגי הרשלנות רפואית ללא יוצא מן הכלל, על מנת לתבוע את זכויותנו מן הגורמים הרלוונטים נצטרך לפעול על פי שלושת השלבים הבאים.

שלב ראשון: רשלנות

בשלב זה נצטרך להוכיח לבית המשפט כי הטיפול הרפואי אותו קיבלנו הוא שונה מן הנורמה הרפואית המקובלת בעולם הרפואה.

כלומר, נצטרך להוכיח לבית המשפט כי הטיפול שקיבלנו הוא לא הטיפול המתבקש שכל רופא סביר אחר היה נותן עבור אותו מקרה רפואי. אנחנו נעשה זאת על ידי הישענות על חומר רפואי רלוונטי, לרבות חוזרים רפואיים של משרד הבריאות, ובעיקר על ידי הבאת עדים מומחים מאותו תחום רפואי שייתמכו בטענותנו.

בית המשפט מצפה מרופא סביר לנהוג בהתאם לנורמות ההתנהגות העדכניות המקובלות בעולם הרפואה. כאן המקום לומר שברוב המקרים הרפואיים קיים פרוטוקול ברור של התנהגות, שהרופא ובית החולים מחויבים לפעול על פיו בדרך לקבלת החלטה/אבחון. ישנם בדיקות ומבחנים אותן מחוייבים הרופאים לבצע על פינהלים ברורים.

אם נוכל להוכיח לבית המשפט כי התנהגות הרופא שטיפל בנו סוטה מן הנורמה הרפואית ומן הפרקטיקה (הסטנדרט) המקובלת שהייתה נהוגה לטיפול או אבחון מקרה דומה לשלנו באותו תקופה עברנו את השלב הראשון בדרך להוכחת רשלנות רפואית.

לדוגמה: אדם קיבל טיפול תרופתי שלא מתאים למצבו הרפואי ושאינו סביר לקבלו על פי הנורמה הרפואית.

אם כן, המטרה הראשונה בהוכחת הרשלנות היא להבהיר את הנורמה הרפואית המקובלת בתחום באותה תקופה בה ניתן הטיפול.

הגדרת רשלנות רפואית

שלב שני: נזק

בשלב זה נצטרך להוכיח לבית המשפט כי נגרם לנו נזק בלתי הפיך לאחר הטיפול הרפואי.

בית המשפט ירצה לדעת האם נגרם לכם נזק בלתי הפיך בעקבות ההליך הרפואי, בדגש על הביטוי "בלתי הפיך" מכיוון שעבור נזק שהינו הפיך, אין טעם לתבוע רשלנות רפואית.

בבית המשפט יעלו השאלות הבאות: האם נפצעתם, האם איכות חייכם השתנתה לרעה, האם אתם סובלים מבעיות נפשיות, האם אתם סובלים מנכות פיזית או נפשית? אם איבדתם את היכולת לעבוד ולפרנס את עצמכם? האם איבדתם יכולת קוגניטיבית כלשהי שמשפיעה על איכות חייכם? האם הוצאתם ממון רב על טיפולים? האם בעתיד תצטרכו לשלם בעבור עזרה סיעודית? ונזק יכול להתבטא באופן פיזי נפשי או כספי.

כאמור, נזק יכול להתבטא באופן פיזי נפשי או כספי, להערכת מידת הנזק בית המשפט ימנה מומחה מטעמו אשר ייעזר בחישובים מורכבים על מנת לעמוד את מצבכם ולקמט אותו לסכום כסף.

לדוגמא: אדם איבד את ראייתו לצמיתות לאחר שנטל תרופות שקיבל מהרופא.

אם הצלחנו להוכיח שקרה לכם נזק בלתי הפיך ושהרופא התנהג שלא על פי הנורמה הרפואית הנהוגה, הרי שהתקדמנו, אך עדיין חסר לנו השלב המכריע. שלב הקשר הסיבתי.

נזק בלתי הפיך נורמה רפואית קשר ביסתי

שלב שלישי: קשר סיבתי

בשלב זה נרצה להוכיח כי הנזק שהראנו בשלב השני הוא תוצאה ישירה ונגרם אך ורק עקב הרשלנות שהוכחנו בשלב הראשון.

שלב זה, הקשר הסיבתי בין הנזק לרשלנות, הוא השלב המכריע, שמחבר את כל התיק יחד לכדי הוכחת רשלנות רפואית.

במשוכה זאת נצטרך ליצור קשר ישיר וברור בין הנזק שנגרם למטופל לבין ההתנהגות הרשלנית של הרופא. ביטוי המפתח פה הוא "אך ורק". יהיה עלינו להוכיח שהנזק הוא תוצאה אך ורק של ההתנהגות הרפואית ולא משום סיבה אחרת. ושהנזק לא היה נגרם שלא היה נגרם אלמלא רשלנות זו.

לדוגמא: (1) אדם קיבל מהרופא תרופות לא מתאימות למצבו הרפואי ושאינו סביר לקבלו על פי הנורמה הרפואית (2) אותו אדם איבד את ראייתו באופן בלתי הפיך לאחר שנטל תרופות שקיבל מהרופא (3) אותו אדם איבד את ראייתו אך ורק בגלל התרופות הלא מתאימות שנתן לו הרופא.

אם הצלחנו להוכיח את ההתנהגות מחוץ לנורמה הרפואית, את הנזק ואת הקשר השיבתי בין השניים. משמע, שהוכחנו בבית המשפט כי התרחשה רשלנות רפואית.

הוכחת רשלנות רפואית – סיכום

על פי הגדרתה, הוכחת רשלנות רפואית דורשת שלושה שלבים: שלב הרשלנות, שלב הנזק ושלב הקשר הסיבתי שמצביע על קשר ביניהם.

חשוב להבין כי קיימים מקרים לא מעטים בהם הצד התובע הצליח להוכיח את השלב הראשון והשני אך לא הצליח להוכיח כי קיים קשר ביניהם בצד השלישי ובית המשפט פסק כי לא מגיעים להם פיצויים. משמעות הדבר שישנם מקרים בהם למרות שהרופא התנהג בצורה רשלנית, ולמרות שלמטופל נגרם נזק, לא הוכח כי הנזק הוא תוצאה ישירה של הרשלנות ולכן אין דיי במקרה זה בכדי להיקרא רשלנות רפואית ולזכות את התובע בפיצויים.

לא פעם אנשים שנגרם להם נזק עקב טיפול רפואי משוכנעים שמדובר ברשלנות רפואית כי הם אינם מכירים את שלושת השלבים להוכחת רשלנות רפואית. אם אתם חושבים שקרתה לכם רשלנות רפואית אני ממליץ לקרוא את המאמר בחן את עצמך: האם נפגעת מרשלנות רפואית? האם מגיעים לך פיצויים? (14 שאלות) אם אתם חושביםשאכן קרתה לכם רשלנות רפואית זה הזמן לבחור עורך דין שיעזור לכם איך בוחרים עורך דין לרשלנות רפואית? שבע טיפים לבחירה נכונה.

להורדה בחינם: המדריך המלא לנפגעי רשלנות רפואית 2021

הורידו עכשיו את המדריך שכתבתי לנפגעי רשלנות רפואית, וקבלו תשובות לכל השאלות שיעמדו בפניכם בתהליך של תביעת רשלנות רפואית.

אולי יעניין אותך גם:

כתיבת תגובה

נגישות