שכר טרחה ברשלנות רפואית: מה המחיר שנשלם לעורך הדין? (כולל הכל)

שכר טרחה ברשלנות רפואית הוא התשלום אותו יעביר הלקוח לעורך דינו בעבור השרות המשפטי שניתן לו. תשלום זה הוא בעצם השכר של עורך הדין בעבור בחינת התיק, בניית התיק, ניהול התיק בבית המשפט וכל מה שמשתמע מכך. במאמר שלפניכם אסביר מהו שכר הטרחה של עורך דין ברשלנות רפואית, אתן דוגמאות לשכר טרחה ואסביר מדוע מי שמשלם את שכר הטירחה, ברוב המקרים, אינו הלקוח.

מהו שכר הטרחה של עורך דין ברשלנות רפואית?

שכר הטרחה ברשלנות רפואית נגזר מתוך הסכום בו זיכה אתכם בית המשפט. שכר הטרחה המקובל ברשלנות רפואית הוא בין 20%-30% מהסכום הסופי.

חשוב להבין כי במידה ובית השמפט זיכה אתכם בתביעה וחייב את הנתבעים לשלם לכם פיצויים, הוא יכלול בתוך תחשיב הפיצויים גם את שכרו של עורך הדין (שכר הטרחה)

כלומר, אם בית המשפט מחייב את הרופא או בית החולים הרשלני לשלם לנפגע, מעבר לפיצויים עבור הנזק, הוא יחייב אותם לשלם גם הוצאות נוספות (בתוספת מע"מ) שכוללות בתוכן גם את שכר הטרחה של עורך הדין שטיפל לכם בתיק.

שכר טרחה ברשלנות רפואית הוא שכר עורך הדין שמחושב אחוזים מתוך כלל הפיצויים שנקבעו בביהמ"ש. אך מי שמשלם את שכר הטירחה, ברוב המקרים, אינו הלקוח.

כלומר בית המשפט קובע:

א.  סכום הפיצוי בש"ח שמגיע לנפגע בכסף (בהתאם לתחשיב הנזק)

ב. בנוסף פוסק בית המשפט ,החזר הוצאות שהיו לנפגע כגון: אגרה, חוות דעת רפואיות, עלות קבלת התיק הרפואי, נסיעות, ימי עבודה וכו'.

ג. בנוסף פוסק בית המשפט ומחייב את הגורם הפוגע לשלם לנפגע את שכר טרחת עורך הדין.

בד"כ שכר טרחה ברשלנות רפואית דרובע בית המשפט נע בין 15%-25% , נתון בהחלטת השופט.

דוגמאות לשכר טרחה ברשלנות רפואית

אם כן, שכר הטרחה של עורך הדין נגזר מסכום הפיצויים הסופי שקובע בית המשפט, אך אינו נגרע מן הסכום שמגיע ללקוח אלא מן הנתבעים.

לדוגמא

נניח ששכר הטרחה שנקבע בחוזה שלכם עם עורך הדין הוא 20% ובפסק הדין בבית המשפט נקבע סכום פיצויים כולל ללקוח, שמסתכם ב-1,000,000 ש"ח – השכר של עורך הדין יעמוד על 200,000 ש"ח ואתם תקבלו 800,000 ש"ח.

מדוע?

פיצויים סופיים אלו שקבע בית המשפט כבר מגלמים בתוכם את 20% שכר הטרחה של עורך הדין כחלק מההוצאות של הלקוח.

לצורך בעיניין, במידה ולא הייתם משתמשים בשירותיו של עורך-דין גובה הפיצויים היה נקבע על 800,000 ש"ח – מכיוון שאם לא הוצאתם כספים בעבור שכר הטרחה של עורך הדין בית המשפט לא יפצה אתכם על כך.

דוגמאות לסכומים שמקבל הנפגע

הפיצוי שנפסק ע"י בית המשפט בעבור הנזקהחזר הוצאות שנפסקו ללקוחאגרת בית משפט       שכ"ט שנפסק בשיעור 20% ללקוחסכום כולל שנפסק ללקוח
₪ 500,000 ₪ 35,000₪ 800₪ 100,000635,800
₪ 750,000₪ 40,000₪ 800₪ 150,000940,800
₪ 1,000,000₪ 45,000₪ 800₪ 200,0001,245,800
₪ 1,500,000₪ 50,000₪ 800₪ 300,0001,850,800

מי משלם את שכר הטרחה ברשלנות רפואית?

אם כן, במידה וזכיתם בתביעה בבית המשפט, הפוגע (בית החולים, או קופת החולים, או חברת הביטוח) יישלם פיצויי בעבור הנזק שנגרם לכם ובנוסף גם את מרביתו של שכר הטרחה שמגיע לעורך דין.

שכר טרחה ברשלנות רפואית הוא שכר עורך הדין שמחושב אחוזים מתוך כלל הפיצויים שנקבעו בביהמ"ש. אך מי שמשלם את שכר הטירחה, ברוב המקרים, אינו הלקוח.

כאמור, שכר טרחה לגיטימי בתיקי רשלנות רפואית ינוע בין 20-30%. בנקודה זו חשוב לציין שנורה אדומה צריכה להידלק אצלכם אם תקבלו הצעת שכר טרחה נמוכה באופן משמעותי.

לדוגמא, עורך דין שדורש שכר טרחה של 15% כנראה מנסה "לשבור את השוק" ועל ידי הצעת הצעה מוכה במיוחד. עורך דין כזה, סביר להניח שאינו מבין את כמות הזמן והעבודה שתידרש ממנו להשקיע בניהול תיק של רשלנות רפואית. לכן סביר בהחלט להניח שייתקשה לעמוד בהסכם שנכתב עמכם ויחזור ויבקש לשנות את הסכם שכר הטרחה בשלב מאוחר יותר. 

הזמן שנדרש לטפל בתיק רשלנות רפואית מן ההתחלה ועד לקבלת פסק הדין , מניסיוני מסתכם בכ-400 שעות עבודה. שכר טרחה הנמוך מ 20% אינו כלכלי , ואינו משתלם!

יש לבחון את שכר טרחת עורך הדין לא כסכום חד פעמי, אלא מול שעות העבודה והמשאבים שהושקעו בתיק. 

איך לבחור עורך דין לרשלנות רפואית?

לאחר שהבנו שאת רובו של שכר הטרחה ישלם ה"פוגע", הרי שחשוב עכשיו להתרכז ולבחון את יכולתו של עוה"ד שאתם אמורים לבחור. האם הוא האיש שיביא אתכם לתוצאה הרצויה, העונה על הציפיות שלכם?

באופן טבעי ככל שעורך הדין מקצועי יותר ובעל שם ונסיון רב יותר כך שכר הטירחה שהוא ידרוש יהיה גבוה יותר. לעומת עורך דין מתחיל אשר עוד בונה לעצמו שם ונסיון, שייתכן וידרוש שכר טירחה נמוך יותר. זיכרו, ששכר הטירחה יחושב באחוזים משווי הפיצויים הסופי שייקבע בבית המשפט. לכן יש לקחת בחשבון את האפשרות שעורך דין מקצועי ובעל נסיון רב יוכל להשיג עבור לקוחותיו פיצויים גדולים יותר ובזמן קצר יותר.

כלומר, יכול להיות שישתלם לכם להתפשר על 2% בשכר הטירחה עבור שרותיו של עורך דין מנוסה שישיג עבורכם סכום פיצויים גדול יותר.

לחצו כאן כדי לקרוא את המאמר השלם: שבעה טיפים לבחירה מוצלחת של עורך דין לרשלנות רפואית.

מתי ישולם שכר הטרחה?

שכר הטרחה משולם לעורך הדין עם קבלת הכספים מהגורם הפוגע (כפי שפסק בית המשפט) בדרך כלל מחברת הביטוח לאחר קבלת פסק הדין. חשוב לציין שישנם עורכי דין הנוהגים לבקש סכום ראשוני, בתחילת התיק, שנע בדרך כלל עד 5,000 ₪ למטרת כיסוי הוצאות ראשוניות.

להורדה בחינם: המדריך המלא לנפגעי רשלנות רפואית 2021

הורידו עכשיו את המדריך שכתבתי לנפגעי רשלנות רפואית, וקבלו תשובות לכל השאלות שיעמדו בפניכם בתהליך של תביעת רשלנות רפואית.

אולי יעניין אותך גם:

כתיבת תגובה

נגישות